Dachy z blachy: kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego. Krycie dachu blachą krok po kroku

2018-11-09 19:09

Dachy z blachy to alternatywa dla pokrycia z dachówek ceramicznych. Jak zawsze w przypadku pokryć dachowych roboty zaczynają się od pomiarów dachu, a kończą na odbiorze prac od dekarzy. Zobaczmy, co czeka nas między tymi etapami. Jaka powinna być prawidłowa kolejność prac przy kryciu dachu blachą?

Dach z blachy: kolejność prac przy montażu pokrycia
Autor: Wiktor Greg Niektóre firmy sprzedające blachodachówkę i blachę trapezową pomogą obliczyć, ile materiału potrzeba na nasz dach. Zaoferują też docięcie arkuszy na wymiar

Niezależnie od tego, czy wybieramy dach z blachy płaskiej, czy z blachy profilowanej (blachodachówki, blacha trapezowa), kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego będzie podobna.

Montaż pokrycia dachowego z blachy musi rozpocząć pomiar (obmiar) dachu i wyliczenie ilości potrzebnych materiałów. Najlepiej, żeby zajęła się tym zatrudniona przez nas firma dekarska. Firmie dekarskiej można także zlecić zakup blachy dachowej i wszelkich niezbędnych akcesoriów do montażu pokrycia.

Czas trwania robót trudno na początku oszacować. Zależy on bowiem od wielkości połaci, stopnia skomplikowania ich kształtu, rodzaju pokrycia, ale także od pogody, która może spowodować nawet dłuższą przerwę. Zazwyczaj montaż pokryć z blach dachowych nie trwa jednak dłużej niż tydzień lub dwa tygodnie, o ile nie rozłożymy prac na kilka etapów.

1. Sprawdzenie geometrii więźby dachowej

Gdy materiał do krycia dachu jest już na placu budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę dachową, tym razem koncentrując się na wykryciu odchyleń od pionów, poziomów i płaszczyzn. Porównuje się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie równe, czy kąty między elementami nie są zwichrowane, a także czy grzbiety krokwi tworzą równą płaszczyznę.

Przed rozpoczęciem krycia dachu blachą trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub dokładając tu i ówdzie podkładki dystansowe. W skrajnych sytuacjach, gdy więźba jest w bardzo złym stanie (ze starości lub w wyniku partactwa cieśli), dekarze mogą odmówić kontynuowania prac, dopóki cieśle nie naprawią usterek.

2. Dachy z blachy - montaż izolacji przeciwwilgociowej i przygotowanie rusztu pod pokrycia z blach profilowanych (blachodachówki, blacha trapezowa) bądź wykonanie sztywnego poszycia pod pokrycie z blachy płaskiej

Tylko niektóre pokrycia blaszane można mocować do konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby. Wśród nich są tak zwane blachodachówki samonośne i specjalne panele z blachy cynkowo-tytanowej.

Najpierw jednak należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Mocuje się ją zszywkami do krokwi. Gdy zostanie już ułożona, można robić ruszt nośny pod pokrycia profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa) lub wspomniane panele z blachy płaskiej. Tradycyjnie najpierw wzdłuż krokwi przybija się drewniane kontrłaty. Później poprzecznie do nich przytwierdza się łaty w odstępach zalecanych przez producenta pokrycia. Jeśli kupiliśmy blachodachówkę samonośną lub panele cynkowo-tytanowe, zamiast drewnianych kontrłat i łat prostopadle do krokwi przybijamy metalowe profile nośne.

Budowa konstrukcji nośnej pod pokrycia płaskie wygląda trochę inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu z drewnianych listew trzeba w pierwszej kolejności przybić do krokwi sztywne poszycie.

Sztywne poszycie robi się przeważnie z desek lub dużych drewnopochodnych płyt OSB. Jeżeli materiał taki nie jest fabrycznie zabezpieczony przed wchłanianiem wody, należy go samodzielnie zaimpregnować, malując preparatem chroniącym przed grzybami i ogniem. Na sztywnym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle robi się ją z papy termozgrzewalnej. Pod płaskie pokrycie można też kupić specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną.

Zanim prace dekarskie ruszą na dobre, w sztywnym poszyciu lub między łatami należy przygotować otwory na elementy, które będą przechodzić przez połać, na przykład na przewody antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie to już niemożliwe.

Sonda
Jaki kolor dachu będzie miał Twój dom

3. Pierwsze obróbki blacharskie

Część obróbek blacharskich trzeba zamontować przed układaniem pokrycia, między innymi pas nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia wprost do rynien. Haki rynnowe, jeśli nie mają być przykręcane do tak zwanej deski czołowej, należy przymocować do krokwi lub do sztywnego poszycia jeszcze przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Tak samo postępujemy z rynnami.

Przed układaniem pokrycia mocuje się także grzebienie lub kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie (jeżeli ma być ono wentylowane). Przygotowuje się również tak zwane rynny koszowe, czyli obróbki blacharskie wewnętrznych styków połaci konieczne w przypadku pokryć z blachy profilowanej.

4. Dachy z blachy - układanie blachy dachowej

Natychmiast po zakończeniu montażu konstrukcji nośnej i hydroizolacji można zacząć krycie dachu blachą.

Blachę płaską łączy się, zawijając krawędzie taśm lub arkuszy – powstają wtedy tak zwane rąbki leżące i rąbki stojące. Takie pokrycie przytwierdza się również do sztywnego poszycia za pośrednictwem metalowych uchwytów nazywanych żabkami. Dzięki żabkom pokrycia nie trzeba dziurawić gwoździami ani wkrętami.

Blachę profilowaną - blachodachówki i blachę trapezową - układa się na zakład i przykręca do łat. Używa się do tego specjalnych wkrętów z uszczelkami, tak zwanych wkrętów farmerskich. Po ułożeniu arkuszy blachodachówek lub blachy trapezowej pozostaje jeszcze wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami, czyli odpowiednio wyprofilowanymi obróbkami z takiego samego materiału i o takim samym kolorze jak pokrycie dachowe.

5. Montaż elementów dodatkowych np. ławy przeciwśnieżne, ławy kominiarskie, kominki wentylacyjne

Aby poprawić funkcjonalność dachu, należy go wyposażyć w kilka drobiazgów.

Na połaci montuje się na przykład stopery lub ławy przeciwśnieżne. To rodzaj zapór do rozbijania czap śniegu zsuwających się z połaci. Chronią one rynny przed urwaniem. Przydadzą się także ławy kominiarskie, czyli nieduże platformy, po których będzie się można bezpiecznie poruszać, aby dokonać ewentualnych napraw.

Projekt dachu przewiduje często, że powietrze spod pokrycia ma się wydostawać przez połać kominkami wentylacyjnymi. Po ułożeniu pokrycia w odpowiednich miejscach trzeba więc takie kominki wentylacyjne umocować. Na koniec blaszane połacie wyposaża się w instalację odgromową, czyli popularny piorunochron.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie