Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich błędów unikać?
Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi. Jednak, po dokładnym zapoznaniu się z instrukcjami producenta oraz przy dużej dbałości o szczegóły, możemy spróbować dokonać tego samodzielnie. Dowiedz się, jak poprawnie wykonać orynnowanie domu i jakich błędów się wystrzegać.
Aby rozpocząć montaż systemu rynnowego, należy określić gdzie chcemy umieścić odpływ z rynny do rury spustowej. To będzie najniżej położony punkt orynnowania. Po zamontowaniu odpływu, musimy odpowiednio rozmieścić haki. Ich położenie określa kilka warunków, które trzeba spełnić dla odpowiedniego działania instalacji.
Pierwszym z nich jest zachowanie spadku rynny. Powinien on wynosić 3-5 mm na każdy metr bieżący. Zapewni to skuteczne i sprawne odprowadzanie wody do odpływu. Zalecanym rozwiązaniem jest montaż dwóch skrajnych haków na wysokościach odpowiednich dla wymaganego spadku i poprowadzenie między nimi sznurka, który wyznaczy położenie haków pośrednich.
Montując haki należy pamiętać, że nie mogą być oddalone dalej niż 15 cm od odpływów, łączników i narożników. Dlatego warto wcześniej rozłożyć rynny wzdłuż ściany i zaplanować umiejscowienie wszystkich elementów. W pozostałych miejscach rozstaw haków może wynieść maksymalnie 60 cm. Rzadsze ich rozmieszczenie może spowodować odkształcenie lub zniszczenie rynien. Jeśli spodziewamy się, że rynny będą narażone na znaczne obciążenia śniegiem i lodem, tę odległość można zmniejszyć do 50 cm.
Na jakiej wysokości montować rynny?
Kolejną rzeczą, której musimy pilnować, jest umieszczenie haków na odpowiedniej wysokości. Jeśli rynna znajdzie się zbyt wysoko, woda może do niej nie trafiać, ochlapując tym samym elewację i przestrzeń wokół domu. Jeśli z kolei zamontujemy haki zbyt nisko, narazimy rynnę na uszkodzenie poprzez zsuwający się z dachu śnieg, który będzie spadał prosto do niej. Poprawnie zamontowany system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić ok. 1-2 cm nad rynną. Dzięki temu, woda spływająca z dachu będzie mogła bezproblemowo trafiać do rynny.
Po przygotowaniu haków można przystąpić do montażu rynien. W tym celu należy je przyciąć na odpowiednie długości i wyciąć okrągłe otwory o średnicy rury spustowej w miejscach, gdzie mają być odpływy. Uszczelki kształtek trzeba posmarować środkiem poślizgowym, aby umożliwić ruchy rynien pod wpływem zmian temperatury.
Ważna jest dylatacja pomiędzy rynnami
Należy pamiętać, że rynny muszą znosić skrajne warunki pogodowe, zwłaszcza w polskim klimacie. Latem wystawiane są na upały i wysokie nasłonecznienie, a zimą zmagają się z mrozami, naporem śniegu oraz oblodzeniem. Efektem tego jest zmiana długości rynien w ciągu roku. Elementy wydłużają się i kurczą w zależności od temperatury, dlatego tak ważne jest, aby rynny były ruchome, (to znaczy montowane na zatrzask, bez klejenia, skręcania czy spawania), a w łączniku była pozostawiona odpowiednia dylatacja. Jej brak może spowodować odkształcanie się rynien. Niektórzy producenci umieszczają specjalne linie, które wyznaczają wzajemne położenie elementów, w zależności od temperatury jaka panuje w trakcie montażu. Dzięki temu, nie musimy się zastanawiać, jak odpowiednio dobrać szerokość dylatacji.
Po założeniu rynien, nie można oczywiście zapomnieć o zakończeniu ich zaślepkami uszczelkowymi. Warto również na tym etapie przeprowadzić test, który sprawdzi czy do tej pory wszystko wykonaliśmy poprawnie. Woda wlana do rynny powinna szybko spłynąć do odpływu i nie tworzyć nigdzie tzw. zastoin, czyli miejsc, w których będzie się zatrzymywać. Jeśli ustawienie haków będzie wymagało korekty, lepiej dostrzec to zanim zamontujemy rury spustowe.
Jak wykonać montaż rur spustowych?
Aby rozpocząć montaż rur spustowych, należy podprowadzić instalację bliżej elewacji. W tym celu, do odpływu montuje się dwa kolana o kącie 45 stopni każde. Jeśli jest to konieczne, można umieścić między nimi kawałek prostej rury, aby uzyskać oczekiwaną odległość od ściany domu. Następnie montujemy dyble z obejmami do elewacji. Ich długość należy dobrać indywidualnie do grubości ocieplenia budynku. Rury spustowe montuje się w obejmach, które należy potem skręcić. Trzeba jednak odpowiednio dobrać siłę skręcenia tak, aby nie uszkodzić rury, a jednocześnie zapewnić jej pewne mocowanie. Odległość między obejmami nie powinna być większa niż 1,8 m.
Na koniec pozostaje tylko wykonać odpływ wody z całego systemu. Może się on odbywać poprzez odprowadzenie do kanalizacji lub na grunt. W pierwszym przypadku należy umieścić w gruncie osadnik podłączony do kanalizacji, wyciąć w nim otwór odpowiadający średnicy rury spustowej i całość połączyć ze sobą.
Sprawdź też:
Jeśli chcemy, aby woda była odprowadzana na grunt, wystarczy zakończyć rurę spustową wylewką lub kolankiem. Jego koniec powinien znaleźć się co najmniej 20 cm nad ziemią.
Instrukcja producenta to lektura obowiązkowa
Na każdym etapie montażu systemu orynnowania należy zachować szczególną staranność, zwłaszcza przy połączeniach, odpływach i narożnikach. Zaowocuje to skutecznym działaniem systemu przez lata. Czas, który zaoszczędzimy przy niedokładnym montażu, poświęcimy potem z nawiązką na wymianę uszkodzonych elementów, usuwanie zacieków lub naprawę elewacji. Nawet jeśli mieliśmy kiedyś do czynienia z montażem rynien, powinniśmy kierować się instrukcjami dołączonymi przez producenta, ponieważ każdy system różni się od siebie w mniejszym lub większym stopniu.
Sprawdź też: