Ponadczasowe gonty drewniane. Gont drewniany: montaż, cena, zalety i wady

2017-04-20 12:11

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pokazujemy jak układać gont drewniany, ile kosztuje. Pięknie wpisany w tradycję gont drewniany sprawdzi się również na nowoczesnych dachach.

Gont drewniany: nowoczesna architektura
Autor: Piotr Mastalerz Gont ułożony na elewacjach i dachu sprawia, że nawet najprostszy kształt bryły staje się wielowymiarowy, oryginalny i wspanialewpisuje się w pejzaż. Projekt domu: +48 Pracownia Projektowa

Gont drewniany podobnie jak strzecha przeżywa renesans. Wracają na dachy nie tylko na Podhalu, ale także w innych regionach Polski. Gonty drewniane pokrywają dachy domów stylizowanych na dworki i te o nowoczesnej architekturze. Ich piękny srebrzysto-szary kolor powstający pod wpływem warunków atmosferycznych efektownie harmonizuje z otoczeniem.

Co to jest gont drewniany?

Gont drewniany to prostokątne deszczułki drewniane długości 30-45 cm, szerokości 6-10 cm i grubości 4 -10 mm. Mogą być cięte, o powierzchni gładkiej, lub łupane – z nieregularną, chropowatą. Te drugie formuje się zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna. Jest on trwalszy od gontu ciętego, mniej nasiąkliwy i nie zatrzymuje spływającej wody. Spotyka się też gonty drewniane z wyprofilowanymi wpustami i wypustami, które zapewniają ich sztywniejsze połączenie oraz większą szczelność pokrycia.
Można również zamówić gonty drewniane z ozdobnymi zakończeniami dolnej krawędzi, które wykorzystuje się do wykańczania okapu lukarn, kalenic, szczytów dachu.
Uwaga! Gonty nie powinny nosić śladów pleśni lub grzybów oraz owadzich korytarzy. Najlepiej też, żeby miały jak najmniej sęków.

Gonty drewniane: na jakie dachy?

Minimalne nachylenie połaci dachu krytego gontami drewnianymi to 14-18°, ale nie jest to korzystne, gdyż pokrycie takie będzie mniej trwałe. Trzeba wtedy zapewnić bardzo dobrą wentylację i ochronę drewna, ponieważ przy tak płaskim dachu zawilgocenie gontów może być bardzo duże. Jeśli kąt nachylenia połaci dachowych jest większy niż 38°, zaleca się pokrycie ich podwójną warstwą gontów. Dach o mniejszym spadku musi być pokryty trzema warstwami. Dachy o małym spadku powinny być kryte długimi gontami.

Gonty drewniany na dachu i elewacji
Autor: Piotr Mastalerz Dach i elewacja pokryte gontem modrzewiowym. Projekt domu: +48 Pracownia Projektowa Dach i elewacja pokryte gontem modrzewiowym Projekt domu: +48 Pracownia Projektowa
Zalety gontów drewnianych Wady gontów drewnianych
  • gonty drewniane są lekkie – 1 m² pokrycia z gontów waży 15-30 kg. Nie obciążają zanadto więźby. W niektórych przypadkach można więc zmniejszyć przekroje elementów konstrukcyjnych dachu;
  • są dosyć trwałe – m.in. dlatego, że po ułożeniu tylko jedna trzecia długości gontu jest narażona na szkodliwe działanie słońca i wody. Reszta pozostaje przykryta gontami kolejnej warstwy. Ich żywotność poprawi też impregnacja;
  • gonty drewniane są pracochłonne w montażu – dach o powierzchni 200 m² układa się około dwóch tygodni;
  • gonty drewniane są kłopotliwe w konserwacji – aby gonty świerkowe, sosnowe, topolowe i olszowe długo zachowały ładny wygląd, trzeba je regularnie impregnować;
  • gonty drewniane są nieodporne na ogień – jak wszystkie drewniane pokrycia trzeba je zabezpieczać przed działaniem płomieni. Jest to dodatkowy koszt podnoszący cenę dachu.

Ocieplenie. Układa się je między krokwiami, pod sztywnym poszyciem (z zachowaniem wymaganej 2-3-centymetrowej szczeliny wentylacyjnej). Do ocieplania wykorzystuje się głównie wełnę mineralną.

Komin. Uszczelnia się go kołnierzami z blachy. W W dachu krytym gontami łatwo montuje się kominki wentylacyjne.

Gont drewniany montaż: ile trwają prace?

Montowanie gontów drewnianych jest praco- i czasochłonne. Pokrycie samego dachu o powierzchni 200 m2 (czyli na przykład dwuspadowego przekrywającego parterowy dom o powierzchni około 150 m2) zajmie aż dwa tygodnie.

Gont drewniany: cena pokrycia. Ile to kosztuje?

Z reguły firmy oferujące gonty podają cenę za 60 sztuk – tyle potrzeba do podwójnego pokrycia 1 m2 (na pojedyncze krycie potrzeba około 40 sztuk). Za 60 sztuk najtańszego ciętego gontu osikowego trzeba zapłacić około 57 zł, droższego świerkowego – od 65 zł, a modrzewiowego – 84 zł. Cena robocizny to 80-120 zł/m2 (przy podwójnym kryciu). Koszt materiału i ułożenia gontów łupanych jest znacznie wyższy, na przykład za pokrycie 1 m2 dachu łupanym gontem modrzewiowym trzeba zapłacić blisko 250 zł.

Gonty drewniane: konserwacja pokrycia

Gonty łupane z drewna modrzewiowego, cedrowego, jodłowego lub dębowego nie wymagają impregnacji, inne powinno się konserwować impregnatami zabezpieczającymi przed grzybami, pleśniami oraz owadami.Można to zrobić jeszcze przed położeniem pokrycia, zanurzając elementy w roztworze impregnatu, lub nanieść go na ułożone pokrycie pędzlem, wałkiem albo rozpylaczem. Co kilka lat należy powtórzyć impregnację. Takie pokrycie wytrzymuje nawet 50 lat. Dekarze udzielają gwarancji maksymalnie na 20 lat. Niezabezpieczone gonty z upływem lat szarzeją. Uszkodzony element dachu można wymienić i nie jest to bardzo skomplikowane. Gdy zaś na dachu pojawią się mchy lub glony, można oczyścić go parą wodną. Po pokryciu trzeba się poruszać po drabinie zawieszonej na szczycie dachu.

Gont drewniany a nowoczesna architektura domów

Gont drewniany pojawia się też na nowoczesnych domach – nadaje im niepowtarzalny charakter i doskonale wpisuje się w krajobraz. Domy wykończone drewnianymi gontami nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną. Gonty mogą mieć różny kształt tej części, która będzie widoczna (tak zwanej stopki) i utworzy na dachu oraz elewacji wzór. Przykładowo krawędzie stopki mogą być z jednej albo dwóch stron ścięte, zaokrąglone lub łączyć się pod kątami prostymi (gont prostokątny). Gonty z ozdobnymi stopkami z reguły pojawiają się na wybranym fragmencie elewacji czy dachu, na przykład przy oknach. Jednak do wykańczania nowoczesnych domów najchętniej wykorzystywane są tylko prostokątne gonty. Różna może być także ich powierzchnia - gładką mają gonty nazywane ciętymi, a nieregularną i chropawą – łupane.

Gonty drewniane
Autor: archiwum muratordom W domach z poddaszem użytkowym sztywne poszycie powinno być izolowane papą. Ale gonty należy przybijać do mocowanych do niego łat i kontrłat, a nie do papy
Gonty drewniane montaż
Autor: archiwum muratordom Zarówno gonty, jak i wióry są bardzo pracochłonne w montażu. Lecz dach nimi pokryty i odpowiednio konserwowany przetrwa nawet 40 lat
Pozostałe podkategorie