Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy stalowej bez tajemnic
Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką ochronno-dekoracyjną. Im większa wysokość przetłoczeń, grubość blachy i lepszy jakościowo rodzaj powłoki, tym większa trwałość blachodachówki. Poznaj różnice w budowie blachodachówek i wybierz najlepsze pokrycie dachowe z blachy.
Autor: Piotr Mastalerz
Blachodachówki są popularne dlatego, że łączą w sobie wszelkie zalety blach dachowych z wyglądem zbliżonym do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Nad pierwszym z tych pokryć górują urodą, dla drugiego zaś są konkurencyjne z racji swej niższej ceny. Trwałość blachodachówek stalowych zależy od wysokości ich przetłoczeń (im wyższe, tym arkusze są sztywniejsze), grubości stali i grubości oraz rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej. Gwarancja techniczna blachodachówki obejmuje najczęściej 30 lat, a w przypadku niektórych modeli nawet 40 lub 50 lat. Gwarancja estetyczna – na łuszczenie i nietypową zmianę koloru powłoki – często jest krótsza (15-20 lat), choć są takie pokrycia dachowe, które mają gwarancję 40 lat, i to zarówno na korozję, jak i trwałość pokrycia, w tym również krawędzi ciętych.
Sprawdź też:
Blachodachówka powlekana i z posypką
Blachodachówki dzielą się na powlekane i z posypką. Rdzeń w obu typach stanowi blacha grubości 0,43; 0,45; 0,5; 0,55; 0,6 lub 0,9 mm. Blachodachówki powlekane mają rdzeń po obu stronach pokryty podkładową warstwą chroniącą przed korozją. W przypadku rdzenia stalowego jest to warstwa cynkowa. Z wierzchu rdzeń jest pokryty poliestrową, polimerową lub poliwinylową powłoką ochronną. Niektóre wyroby nie mają warstwy podkładowej, tylko od razu powleczone są powłoką zewnętrzną. Od spodu rdzeń jest pokrywany powłokami akrylowymi, epoksydowopoliestrowymi, poliestrowymi albo specjalnymi farbami podkładowymi, które stanowią dodatkową ochronę antykorozyjną.
Blacha dachowa z posypką mają rdzeń pokryty ochronną warstwą cynku lub alucynku, czyli stopu aluminium, cynku i krzemu, który zabezpiecza stal przed korozją wywołaną kwaśnym i wilgotnym środowiskiem, a także stanowi katodową ochronę w miejscach ewentualnych uszkodzeń powłoki zewnętrznej. Dzięki temu blacha jest zabezpieczona przed korozją nawet w miejscach przecięć, w których powstaje ogniwo galwaniczne. Zewnętrzną powłokę stanowi żywica akrylowa z zatopioną posypką mineralną.
Blachodachówka o podwyższonym standardzie akustycznym
Na rynku są też blachodachówki o podwyższonym standardzie akustycznym. Składają się one z pojedynczego lub podwójnego rdzenia stalowego (każdy grubości 0,3 mm) powlekanego obustronnie powłoką cynkowo-aluminiową wzbogaconą konwersją chromatyczną. Zapewnia to skuteczne zespolenie powłok metalicznych z organicznymi. Specjalna technologia nanoszenia alucynku sprawia, że ich ochrona przed korozją jest nawet na siedmiokrotnie dłuższa niż przy standardowym cynkowaniu. Blachy z pojedynczym rdzeniem są częściowo wygłuszone paskami akustycznymi, a te z podwójnym mają wygłuszenie w całości wypełniające przestrzeń między rdzeniami.
Zewnętrzną ochronę takich blachodachówek zapewnia lakier proszkowy nanoszony na podkładową warstwę epoksydową, a od spodu blacha jest zabezpieczona przed kondensacją pary wodnej warstwą poliestru. Tłumienie odgłosów spadających kropel deszczu to nie wszystko – wyjątkowo mocna budowa i złożony system powłok ochronnych sprawiają, że na blachodachówkę z podwójnym rdzeniem producent udziela wyższej, bo nawet 45-letniej gwarancji.
Przeczytaj także: Montaż blachodachówki >>
Wysokość tłoczenia blachy dachówkowej
Blachodachówki różnią się też wysokością tłoczenia, czyli fal. Wpływa to nie tylko na wygląd pokrycia, ale również na jego sztywność - wyższe tłoczenie zapewnia większą sztywność blachodachówki i umożliwia zwiększanie rozstawu łat. Najpopularniejsze blachy dachówkowe mają falę wysokości około 40 mm.
Czy lepsze są duże, czy małe arkusze blachodachówki?
Blachy dachówkowe najczęściej są produkowane w arkuszach z wytłoczonymi kilkoma rzędami dachówek, rzadziej – w panelach jednorzędowych.
Część wykonawców woli arkusze mniejsze i już te o długości około 6 m chciałaby dzielić na dwa mniejsze. Inni dekarze wolą długie arkusze, nawet te 7-metrowe. Na to pytanie nie sposób więc odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma natomiast wątpliwości, że im dłuższe arkusze blachodachówki, tym więcej kłopotu sprawią w trakcie transportu i noszenia.
Duże arkusze wytłoczonej blachy warto wybierać na dachy o prostych połaciach – mniejsza ilość połączeń zapewnia szybki montaż. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, lepiej zdecydować się na pokrycie go blachą o mniejszym formacie – im arkusze będą mniejsze, tym mniej powstanie odpadów.
Czy blachodachówki aluminiowe są lepsze od stalowych?
Blachodachówki aluminiowe są na pewno zdecydowanie droższe niż blachodachówki stalowe. Ich dużą zaletą jest za to lepsza odporność na korozję. Blacha, z której są produkowane blachodachówki aluminiowe, powinna być jednak grubsza niż blacha stalowa, z której produkowane są blachodachówki.
Autor: Wiktor Greg
Porównując blachodachówki, postarajmy się zwracać uwagę na grubość blachy stalowej i sztywność, a także jakość ich krawędzi oraz zamków bocznych
Czy lepiej unikać blachodachówek w ciemnych kolorach?
Blachodachówka produkowana z dobrych surowców ma wieloletnią gwarancję na zachowanie powłoki w należytym stanie. Blachy takie mogą się w minimalny, niemal niedostrzegalny sposób odbarwić, lecz cały dach musi zachować równomierną intensywność koloru. Zatem nie trzeba obawiać się ciemnych kolorów. Warto tylko dokładnie przeczytać gwarancję i sprawdzić, czy aby na pewno obejmuje ona również kolorystykę powłok. Nie należy się ponadto bać tego, że latem ciemne pokrycie będzie się bardziej nagrzewać. Aby dach dobrze służył i był „zdrowy”, połacie muszą być przecież wentylowane, a więc temperatura pod ciemną blachą nie wzrasta nadmiernie. Ważna jest wówczas także solidne ocieplenie dachu. Dzięki niemu w gorące dni poddasze nie będzie się nagrzewać, nawet gdy wybierzemy pokrycia dachowe z blachy kolorze czarnym.
Niektóre blachodachówki tego samego modelu i koloru maja inny odcień. Dlaczego?
Różny odcień blachodachówki, to wada spowodowana najczęściej układaniem pokrycia dachowego z arkuszy pochodzących z różnych dostaw. Dlatego właśnie niektóre firmy produkują blachodachówki na indywidualne zamówienie klienta, dzięki czemu każdy arkusz dowożony do inwestora pochodzi z tej samej partii. Oczywiście są na rynku blachodachówki o tak słabej jakości powłok, że nawet w obrębie jednej partii różnią się odcieniami. Jeśli w umowie gwarancyjnej jest to uznane jako wada, można zażądać zwrotu pieniędzy.
Czy pochodzenie blachy stalowej ma znaczenie?
Do produkcji blach stalowych powlekanych potrzebny jest skomplikowany proces hutniczy. Zaczyna się w wielkim piecu, gdzie z rudy żelaza (stanowiącej około 80% wsadu), złomu (około 20%) i dodatków uzyskuje się kęsy. Te zaś są następnie walcowane do odpowiedniej grubości i szerokości, a potem cynkowane i powlekane. Bardzo duże znaczenie ma zatem wsad do pieca. Za najlepsze na świecie uważane są szwedzkie rudy z okolic Kiruny. Szwedzka stal cieszy się więc zasłużenie dobrą opinią.
Czy blachy stalowe o powłokach cynkowo-magnezowych są lepsze od ocynkowanych?
Powłoki cynkowo-magnezowe, stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne rdzenia stalowego, wprowadzone zostały do produkcji blach niedawno. W zależności od producenta skład stopu cynkowo-magnezowego jest różny. Obecnie blachy stalowe z takimi powłokami nie są dopuszczone do stosowania na pokrycia dachowe, więc lepiej wybierać blachy z zabezpieczeniem czysto cynkowym.
Czy jakość powłoki blachodachówki zależy od tego, czy jest błyszcząca, czy matowa?
Zdecydowanie jakość powłoki nie zależy od jej wierzchniego wykończenia. Ważny jest rodzaj powłoki. Na powłokach matowych natomiast częściej niż na tych z połyskiem osadzają się mech i glony. Ale akurat problem zatrzymujących się osadów dotyczy prawie wszystkich pokryć dachowych, szczególnie po stronie północnej i w miejscach zacienionych.
Czy pokrycie z blachodachówki jest lekkie?
Tym argumentem chętnie posługują się przedstawiciele marketingu firm produkujących blachodachówkę i porównują ją na przykład z dachówką. To rzeczywiście prawda. 1 m2 blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,5 mm waży około 4,5 kg. To tyle co półtorej dachówki zakładkowej, a tych na 1 m2 potrzeba minimum dziesięć. Wybierając blachodachówkę, można też zoptymalizować koszt konstrukcji dachu. Więźba dachowa może zostać wykonana z elementów o mniejszych przekrojach, a więc tańszych.
Czy blachodachówka jest tania?
Jeszcze kilkanaście lat temu blachodachówka była uznawana za tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych i cementowych. Ceny stali jednak bardzo poszły w górę i niestety koszty tych pokryć zbliżyły się do siebie. Owszem, można kupić bardzo tanią blachodachówkę, ale wtedy koniecznie trzeba sprawdzić parametry surowca, z którego została ona wykonana (należy się tego dowiadywać indywidualnie u producenta). Warto sprawdzić zwłaszcza to, czy zawartość cynku w blasze jest zgodna z obowiązującą normą (niezbędne minimum to 275 g/m2 ). Lepszym rozwiązaniem jest więc dołożenie 2-3 zł na 1 m2 i zakup produktu, który jest trwały i objęty wieloletnią gwarancją producenta. Cena w dużym stopniu zależy od grubości i rodzaju powłoki. Najtańsze są blachodachówki z powłoką poliestrową o grubości 25 mikrometrów [μm] (dawniej mikronów). Prawdziwe mercedesy to blachodachówki z powłoką na przykład Pur Mat lub HPS 200 o grubości 200 μm.
Na jakie dachy dachówki z blachy?
Blachodachówki nadają się na pokrycia dachów o różnych rozmiarach i kształtach. Producenci określają zawsze minimalny kąt nachylenia dachu, przy którym śmiało można ułożyć ich blachodachówki i mieć pewność, że takie pokrycie będzie szczelne. Zazwyczaj jednak nachylenie połaci nie powinno być mniejsze niż 9–12°. Decydując się na bardziej płaski dach, też można pokryć go arkuszami blachodachówki, ale trzeba przygotować pod nie sztywne poszycie z desek, sklejki wodoodpornej lub płyt wiórowych. Nie można przy tym zapominać o obłożeniu go papą. Rodzaj blachodachówek powinien być dobrany do miejsca usytuowania posesji, na której stoi dom. Jedne blachodachówki lepiej sprawdzą się w miejscach nasłonecznionych, bo ich kolory nie blakną, a gorzej w zanieczyszczonym środowisku, gdzie potrzebna jest powłoka wysoce odporna na korozję i działanie kwasów lub zasad. Inne zaś warto układać na domach położonych wśród drzew, bo ich powierzchnia jest bardziej odporna na zarysowania, których przyczyną mogą być na przykład spadające szyszki.
Ile arkuszy blachy potrzeba?
Prospekty reklamowe podają różne sposoby na obliczenie, ile arkuszy blachodachówek będzie potrzebne do wykończenia dachu. W rzeczywistości nie wygląda to tak prosto, zwłaszcza gdy dach ma skomplikowany kształt i dużo lukarn. Obliczenie zapotrzebowania na blachę najlepiej więc pozostawić wykwalifikowanym sprzedawcom. Część z nich posłuży się w tym celu specjalnym programem komputerowym. Muszą oni jednak zapoznać się z rysunkiem konstrukcyjnym dachu. Na jego podstawie dobiorą odpowiednią ilość arkuszy, tak by po zakończeniu prac dekarskich pozostało jak najmniej niewykorzystanych kawałków blachodachówek. Chcąc samodzielnie obliczyć potrzebną ilość materiału, należy pamiętać, by kierować się rzeczywistymi wymiarami więźby dachowej, a nie wymiarami odczytanymi z projektu. Jeśli dach ma połacie prostokątne, to oprócz ich długości i szerokości trzeba również zmierzyć przekątne. Nie można zapomnieć także o tym, że arkusze układane będą na zakład. Jego wielkość podana jest w folderach reklamowych, a jeśli nie, to informacją taką służy każdy sprzedawca. Uwzględnić trzeba również to, że arkusze powinny wystawać kilka centymetrów poza deskę okapową.
Właściwa konserwacja pokrycia z blachodachówki
Konserwacja pokrycia z blachodachówki nie jest uciążliwa, bo większość zanieczyszczeń spływa razem z deszczem. Oczywiście jeśli w załamaniach połaci dachowej zalegają liście czy gałęzie, co jakiś czas trzeba je stamtąd usuwać, uważając przy tym, by nie zadrapać powłoki pokrycia. Co kilka lat warto sprawdzić powierzchnię dachu, na przykład czy spadające gałęzie nie zarysowały powłok blachy dachowej. Miejsca uszkodzeń blachodachówki trzeba umyć i po wyschnięciu zamalować farbą zaprawkową.
Akcesoria do pokryć z blachy
Dach będzie kompletny, jeżeli zostanie wykończony akcesoriami dostosowanymi do rodzaju pokrycia, a takie najłatwiej kupić u tego samego producenta, który sprzedaje blachę. W ofercie producentów blachodachówek są gąsiory, pasy nadrynnowe, wiatrownice, rynny koszowe, wywietrzniki, bariery śnieżne, a także elementy do poruszania się po dachu – stopnie i podesty kominiarskie.
- elementy wykończeniowe - niezbędnymi akcesoriami są gąsiory dachowe,wiatrownice, pasy nadrynnowe i rynny koszowe. Produkuje się je z tej samej blachy co blachodachówki.
- akcesoria zapewniające wentylację - wywietrzniki, kominki wentylacyjne mają wentylować przestrzeń pomiędzy blachą i folią wstępnego krycia.
- osprzęt zwiększający bezpieczeństwo - jedne elementy uniemożliwiają gwałtowne zsuwanie się śniegu z dachu, inne – ułatwiają poruszanie się po nim ludzi. Oferowane są kompletne zestawy, w skład których wchodzą podpory, uszczelki i wkręty. Ławy, stopnie i drabinki kominiarskie umożliwiają chodzenie po dachu. Każdy producent oferuje do swojego pokrycia elementy mocujące, na przykład specjalne śruby (do blachodachówek gładkich), gwoździe powlekane (do blachodachówek z posypką) czy farby zaprawkowe przeznaczone do pokrywania ewentualnych uszkodzeń powierzchni blachy. Niektóre obróbki blacharskie, na przykład wokół komina czy lukarny, najczęściej wykonuje się z blachy płaskiej (powinna być w kolorze pokrycia dachu).
Autor: archiwum muratordom