Okna dachowe zimą: jak usuwać śnieg z szyb okien połaciowych

2019-01-15 11:13

Jak zadbać o okna dachowe zimą, żeby nie zalegał na nich śnieg i nie uciekało ciepło? Nawet okna dachowe o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych są najsłabszym miejscem ocieplonej połaci dachowej. Ale podobnie jak okna w elewacji mogą korzystnie wpłynąć na bilans energetyczny budynku. Czego trzeba dopilnować?

okna dachowe zimą pod śniegiem
Autor: Andrzej Szandomirski Warunki pogodowe panujące zimą mogą być przyczyną kondensacji pary wodnej na oknach dachowych. Aby się przed tym zabezpieczyć warto zastosować energooszczędne okna dachowe i regularnie przewietrzać wnętrza

Izolacyjność cieplna okna dachowego

Ta cecha okna dachowego zaczyna nabierać największego znaczenia właśnie zimą. Ale nie wystarczy zainwestować w ciepłe okna połaciowe. Bardzo ważny jest ich ciepły montaż. Warto mocować okna w ramach czy kołnierzach termoizolacyjnych, a przestrzeń wokół nich dokładnie wypełniać materiałem izolacyjnym. Dzięki temu okno będzie wbudowane w warstwę ocieplenia dachu. Niezbędnym dopełnieniem ocieplenia ułożonego wokół okna będą kołnierze uszczelniające – od środka paroizolacyjny, a od zewnątrz wiatroszczelny, ale paroprzepuszczalny.

Usuwanie śniegu z okna dachowego
Autor: Andrzej Szandomirski Usuwanie śniegu jest zimą dla użytkowników okien dachowych zwykłą czynnością. Mają na to swoje sposoby, ale wiedzą, że nie da się tego uniknąć. Przy ściąganiu go od zewnątrz część pozostanie w rynnie

Przejrzyste szyby: usuwanie śniegu z okna dachowego

Warstwa śniegu ledwo przepuszcza światło dzienne, przez co czyni pomieszczenia na poddaszu ciemnymi. W oknach dachowych można zamontować szybę grzewczą rozpuszczającą padające na nią płatki śniegu, ale jest to rozwiązanie drogie i nie zawsze skuteczne, zwłaszcza w czasie silnych mrozów. Większość okien ma jedno- lub coraz częściej dwukomorowe wkłady szybowe o dobrej izolacyjności. Zapobiegają one ucieczce ciepła, więc zewnętrzna szyba pozostaje zimna i śnieg się na niej nie topi. Dlatego powszechnym zjawiskiem jest zaleganie czapy śniegowej na oknie. Nie będzie miał on szans rozpuścić się inaczej niż tylko pod wpływem promieni słonecznych. Aby wpuścić światło dzienne, trzeba usunąć śnieg z okien. Jest to tym łatwiejsze, im bardziej jest on puszysty, nienamoczony. Jeśli mamy odpowiednio wysoką drabinę i ściągaczkę (rodzaj motyczki na długim kiju), która usunie śnieg z powierzchni okien dachowych, można to zrobić przy okazji odśnieżania podjazdu, bo zajmie nie więcej niż kilka minut.

Zobacz także:

Gdy prosta drabina nie wystarcza, na przykład w budynku wysokim lub wielorodzinnym, aby zepchnąć śnieg z okien, należy wyjść na dach. Jest to jednak dość niebezpieczne (konieczne jest przy tym odpowiednie zabezpieczenie się liną) i wymaga niemałej sprawności fizycznej. Dlatego jeżeli obawiamy się wypadku (upadku z dachu!), poprośmy o pomoc specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Zobacz także:

Niektórzy decydują się na otwarcie okna dachowego i usunięcie śniegu bez wychodzenia na dach. Jednak wtedy zawsze do środka wpadnie śnieg – najmniej przez okno uchylne (zewnętrzna płaszczyzna skrzydła cały czas jest na zewnątrz), a najwięcej przez okno obrotowe (podczas otwierania górna część skrzydła znajduje się w pomieszczeniu). Dlatego w tej sytuacji na dużej powierzchni podłogi pod oknem dachowym rozłóżmy folię malarską i dopiero wówczas stopniowo uchylajmy okno. Kiedy szczelina będzie na tyle duża, że uda się nam włożyć w nią przedramię, możemy przez nią zgarniać śnieg i odrzucać go na połać dachu. Najwygodniej zrobić to zwykłą szufelką. Nie zapomnijmy odgarnąć śniegu, który leży na kołnierzu okna – im szybciej to zrobimy, tym mniej wpadnie go do środka.

OKna dachowe pod śniegiem
Autor: ANDRZEJ SZANDOMIRSKI, PROJEKT: MARCIN RUBIK Nawet świeży puszysty śnieg obciąża okna – 20 kg/m2 waży warstwa grubości zaledwie 6 cm. Mokry śnieg jest cztery razy cięższy, więc nie ma co czekać, aż gruba warstwa sama się rozpuści

Cyrkulacja powietrza przy oknie dachowym

Usunięcie z okna połaciowego warstwy śniegu jest ważne ze względu na wentylację pomieszczenia. Większość okien dachowych jest wyposażona w nawiewniki, które doprowadzają powietrze do wnętrza. Dlatego śnieg nie może zatykać otworów wlotowych (po oczyszczeniu okna ze śniegu należy też oczyścić i udrożnić kanały wlotowe powietrza). Brak wymiany powietrza skutkuje zaparowaniem okien, skraplaniem się pary na szybach i zaciekami na ramach oraz na ścianie. Jeśli ościeża (szpalety) są poprawnie ukształtowane, pomagają w osuszaniu wnęki drewnianej. 

Zobacz także:

Płaszczyzna znajdująca się pod oknem powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa do niej. Usprawnieniu cyrkulacji ciepłego powietrza we wnęce okiennej sprzyja umieszczenie pod nią grzejnika. Jeżeli go tam nie ma, na chłodnej powierzchni szyby zachodzi zjawisko kondensacji pary wodnej z pomieszczenia, a w narożnikach okien osiada wilgoć.

Okna dachowe - prawda czy mit?
Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Pozostałe podkategorie