Jak wybrać dobre okna dachowe? Poradnik
Wybór okien dachowych może się wydawać prostym zadaniem. Jednak asortyment stale się powiększa, a my mamy coraz więcej wariantów do wyboru. Jak się w tym nie pogubić i jak wybrać okna, które będą się najlepiej sprawdzać na naszym poddaszu?
Jak wybrać okno dachowe - właściwe doświetlenie poddasza
Komfort mieszkania na poddaszu to przede wszystkim odpowiednia ilość naturalnego światła we wnętrzu. To właśnie ono ma kluczowe znaczenie na nasze samopoczucie i wygode przebywania w danym wnętrzu. Okna dachowe dobierane są w zależności od rodzaju pomieszczenia, kąta nachylenia dachu oraz rozstawu krokwi. Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić minimum 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu (przeznaczonym na cele gospodarcze) co najmniej 1:12.
Pamiętajmy, że lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka okien umieszczonych różnych punktach dachu, niż przez zamontowanie jednego dużego okna, czy też zgrupowanie mniejszych w jednym miejscu. Aby odpowiednio doświetlić pomieszczenie zwróćmy również uwagę na kąt nachylenia połaci dachowej. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy tym wysokość okna powinna być większa.
Dobierając okna warto zasugerować się także na rozstawem krokwi i dobrać okno, które zmieści się pomiędzy nimi. Umożliwi to łatwy i szybki montaż oraz zapewni stabilność konstrukcji i trwałość połączenia. W przypadku gdy rozstaw krokwi jest dużo większy niż szerokość okna możemy w sposób szybki, łatwy i trwały zamontować je również na łatach. Montaż okien na zalecanej przez FAKRO wysokości (110 – 140 cm od podłogi ) pozwala na montaż standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet (dolna prostopadle, a górna równolegle do podłogi), dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na oknie dachowym.
Drewniane, z PVC czy aluminiowe
Okna dachowe FAKRO to produkt o wysokiej jakości wytwarzany z najlepszych surowców, w oparciu o najnowsze technologie, gwarantujące trwałość, bezpieczeństwo, funkcjonalność i bardzo dobre parametry termoizolacyjne. W ofercie FAKRO znaleźć możemy zarówno okna drewniane jak i aluminiowo-tworzywowe. Zastosowany typ okna zależy od charakteru pomieszczenia i indywidualnych preferencji użytkownika. Inne okna zastosujemy do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (tj. kuchnia, łazienka), a inne do sypialni czy też salonu.
Okna drewniane FAKRO występują w trzech technologiach wykończenia drewna sosnowego:
-malowane lakierem akrylowym w kolorze naturalnym z naturalnymi słojami drewna.
-malowane ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze białym z minimalnie zarysowanymi słojami drewna
-trzykrotnie malowane białym lakierem poliuretanowym tworzącym na powierzchni ramy trwałą i idealnie gładką powierzchnię do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki)
Okna dachowe FAKRO występują również w wersji aluminiowo-tworzywowej. Wielokomorowe profile PVC w kolorze białym wzmocnione są rdzeniami stalowymi. Tworzywo nie pochłania wilgoci, okno jest trwałe i odporne na korozję. Okna dostępne są również w kolorze okleiny złoty dąb (GO) lub sosna (PI). Przeznaczone do pomieszczeń, w których przez dłuższy okres utrzymuje się wilgotne powietrze (łazienki, salony kąpielowe, pralnie).
Sposób otwierania okien dachowych
W zależności od preferencji użytkownika do wyboru mamy produkty o różnorodnej konstrukcji i sposobie otwierania. W ofercie firmy FAKRO znajdziemy:
- Okna obrotowe z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości okna, umożliwiającym obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło można również obracać wokół osi o 180° i zablokować je zasuwką ryglującą, co pozwala na wygodne i bezpieczne mycie zewnętrznej szyby.
- Okna o podwyższonej osi obrotu; okno otwierane obrotowo, z osią obrotu umieszczoną powyżej połowy wysokości okna, przez co nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi okna. Okno dachowe, które po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 39˚- 43˚ spełnia warunki normy DIN 5034-1, zgodnie z którymi dolna krawędź okna ma być na wys. do 95 cm, a górna krawędź okna na wys. minimum 220 cm od podłogi. Skrzydło można również obracać wokół osi o 160° i zablokować je zasuwką ryglującą, co pozwala na wygodne i bezpieczne mycie zewnętrznej szyby okna.
- Okna dwuskrzydłowe FDY-V Duet proSky; Bogato wyposażone okno dwuskrzydłowe. Górne otwierane jest obrotowo, a oś obrotu znajduje się powyżej połowy wysokości okna, dzięki czemu, nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi. Okno Duet proSky zastępuje konieczność zespalania okien w pionie, oferując większą powierzchnię doświetlenia. Okno dachowe, które po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 39˚- 43˚ spełnia warunki normy DIN 5034-1, zgodnie z którymi dolna krawędź okna ma być na wys. do 95 cm, a górna krawędź okna na wys. minimum 220 cm od podłogi.
- Okna balkonowe FGH Galeria; Nowatorskie, duże okno dwuskrzydłowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne uchylane do przodu umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu. Skrzydło przy obrocie o kąt od 0° do 45° jest podtrzymywane przez innowacyjny mechanizm wspomagający, który pozwala pozostawić otwarte skrzydło w dowolnej pozycji w tym zakresie. Boczne barierki ochronne zintegrowane są z dolnym skrzydłem i wysuwają się podczas jego otwierania. W trakcie zamykania dolnego skrzydła, barierki balkonu chowają się w oknie i nie są widoczne ponad połacią dachu, przez co nie ulegają zabrudzeniu oraz nie zakłócają estetyki dachu. Po otwarciu balkonu barierki są zawsze suche i czyste co zapewnia bezawaryjne użytkowanie.
W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.
Górne czy dolne otwieranie
Umieszczenie klamki w dolnej części skrzydła zapewnia komfortową obsługę okien. Okna z dolną klamką pozwalają na prawidłowy montaż, zgodny z normą DIN 5034-1*, która wskazuje 220 cm jako minimalną wysokość nad podłogą na jakiej powinna znajdować się górna krawędź szyby. Przy takim montażu klamka jest zawsze w zasięgu ręki. Wyżej zamontowane okno umożliwia nawet wysokiej osobie wygodne podejście do otwartego okna o konstrukcji obrotowej. Zalety dolnej klamki jako optymalnego rozwiązania zostały docenione przez innych producentów, a okna dachowe z klamką na dole zostały wprowadzone do ich oferty.
Energooszczędność okien dachowych
Zaostrzające się przepisy dotyczące rozwiązań energooszczędnych sprawiły, że ogromną popularnością na rynku cieszą się okna dachowe z możliwie najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła okna Uw. Wpływ na ten parametr ma zastosowany pakiet szybowy, konstrukcja ramy okna oraz odpowiedni jego montaż. Firma FAKRO posiada w swojej ofercie okna trzy- i czteroszybowe, które z powodzeniem można stosować w budynkach energooszczędnych, a także pasywnych. Trzyszybowe okno FTP-V U4, charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła 1,1 W/m2K dostępnym w przystępnej cenie. Świetnie sprawdzi się ono w budownictwie energooszczędnym, podobnie jak okno FTP-V U5, w którym trzyszybowy pakiet z ciepłą ramką dystansową i kryptonem sprawia, że współczynnik Uw dla całego okna wynosi 0,97 W/m2K. W ofercie firmy znajduje się także okno czteroszybowe przeznaczone do budownictwa pasywnego FTT U8 Thermo, które sprzedawane w zestawie z kołnierzem do ciepłego montażu EHV-AT Thermo oraz pakietem kołnierzy izolacyjnych XDK osiąga najlepszy na rynku współczynnik przenikania ciepła Uw równy 0,58 W/m2K dla okien z pojedynczym pakietem szybowym.
Standardy okien dachowych
Okna dachowe wizualnie są do siebie zbliżone jednak różnią się między sobą pod wieloma względami. Nie tylko parametry termoizolacyjności czy akustyki decydują o ich różnicach. Bardzo ważną kwestią jest konstrukcja okna, różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa i termoizolacji, rodzaj zastosowanego pakietu szybowego czy dodatkowe wyposażenie. Właśnie te elementy decydują o komforcie użytkowania okien dachowych na poddaszu. W celu łatwiejszej identyfikacji, okna dachowe FAKRO zostały podzielone na trzy klasy: STANDARD, PROFI i LUX.
STANDARD
Produkty tej klasy zapewniają podstawowe funkcje stawiane oknom dachowym. Dobrze doświetlają wnętrze naturalnym światłem, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz. Posiadają dobre parametry termoizolacyjne jak i akustyczne oraz wysoką jakość charakteryzującą produkty FAKRO. Mają szerokie zastosowanie w budownictwie, a cenowo przyporządkowane są do grupy ekonomicznej.
PROFI
Podwyższone parametry oraz wyższa funkcjonalność charakteryzują okna typu PROFI. Większa oszczędność energii cieplnej, podwyższone bezpieczeństwo antywłamaniowe i użytkowe czy rozwiązania umożliwiające efektywne i optymalne przewietrzenie poddasza to tylko wybrane cechy określające te produkty. Okna PROFI to wysoka jakość produktu w konkurencyjnej cenie.
LUX
Najwyższa jakość oraz wyjątkowa funkcjonalność produktów zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i użytkowym. Okna dachowe z tej klasy posiadają unikalne rozwiązania, które wyróżniają je na całym światowym rynku. Wiele z zastosowanych rozwiązań jest chronione patentami i ma znaczący wpływ na funkcjonalność oraz komfort użytkowania okien dachowych. Najlepsze współczynnik i termoizolacyjności, wysokie bezpieczeństwo, estetyka oraz łatwość obsługi decydują, że są to produkty najwyższej klasy, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Okna klasy LUX to unikatowe, innowacyjne produkty, których nie oferują inni producenci.
WIDEO: Jak się montuje okno dachowe?
Sterowanie oknem dachowym
Podczas wyboru okien dachowych pojawia się również kwestia sterowania. Różnorodność konstrukcji oraz parametrów okien powoduje, że mogą one być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń i pełnić różne funkcje. Coraz większą popularność zdobywają okna sterowane elektrycznie stanowiąc ważny element inteligentnego domu. Za pomocą zastosowanych komponentów elektronicznych możemy zdalnie otwierać i zamykać okna oraz sterować zamontowanymi na nich akcesoriami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Urządzenia te można łatwo włączyć w system automatyki, który pomaga nam w wykonywaniu codziennych czynności, co podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz pozwala oszczędzać energię na ogrzewanie, chłodzenie oraz oświetlenie domów. Sterowanie elektryczne to duże ułatwienie w obsłudze, a czasami wręcz konieczność jeśli okna zamontowane są wysoko, poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika.
Komunikacja między urządzeniami może odbywać się bezprzewodowo lub za pośrednictwem przewodów. Obecnie bardzo szybko rozwija się technologia bezprzewodowa, umożliwiająca komunikację między urządzeniami za pomocą fal radiowych. FAKRO w swoich urządzeniach stosuje bezprzewodowy system komunikacji radiowej Z-Wave. Wszystkie okna i dodatki FAKRO posiadające moduł Z-Wave mogą stanowić element inteligentnego domu.