Czy opłaca się kupować okna energooszczędne? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zakupem okien

2017-11-15 0:41
Okna energooszczędne
Autor: Vetrex

Okna energooszczędne to już standard w nowych domach jednorodzinnych. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze świadomości inwestorów, którzy przykładają coraz większą wagę do energooszczędności domów i z przepisów, które wymagają, by okna miały bardzo dużą izolacyjność termiczną. Liczy się więc jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Zobacz, czym się powinny charakteryzować ciepłe okna.

Rozwiązania oszczędzające energię są w dzisiejszych czasach nie tyle trendem, co koniecznością. Również w świecie stolarki otworowej energooszczędność jest właściwością poszukiwaną od wielu lat. Trudno dzisiaj spotkać osobę, która odwiedzając salon sprzedaży, nie zapytałaby o parametry związane z izolacją termiczną. Większość nabywców poszukuje „ciepłych” okien i drzwi, bo zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesna stolarka służy nie tylko oddzieleniu domowego wnętrza od klimatu panującego na zewnątrz, ale również pozwala zadbać o mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Współczynnik przewodzenia ciepła dla okien energooszczędnych

Od stycznia 2021 roku, w oknach umieszczonych na elewacjach, współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Obecnie maksymalna dopuszcza wartość Uw wynosi 1,1 W/(m2∙K) dla okien pionowych oraz 1,3 W/(m2∙K) dla połaciowych.

Elementy konstrukcji okna, które wpływają na współczynnik przenikalności cieplnej całego okna czyli Uw, to: pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi i powłokami niskoemisyjnymi, wysokiej klasy profile okienne, kliny izolacyjne, uszczelki i okucia. Odpowiednie zestawienie tych elementów pozwoli zminimalizować utratę ciepła z pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, by były to komponenty najwyższej jakości. Czym konkretnie powinny się one charakteryzować i o co warto zapytać, odwiedzając salon stolarki okiennej?

Okna energooszczędne - pakiety szybowe

Największy wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw ma izolacyjność cieplna oszklenia (z uwagi na największy udział w powierzchni okna). Szyby są też lepszym izolatorem niż ramy okienne, dlatego im większą część powierzchni w oknie zajmują, tym korzystniejsze są parametry całej konstrukcji.

Na rynku jest duży wybór szyb zespolonych o różnych wartościach współczynnika przenikania ciepła Ug. Najczęściej stosowane dotychczas pakiety dwuszybowe na ogół charakteryzują się współczynnikiem około 1,1 W/(m2∙K). Zestawy trójszybowe uzyskują wartości od 0,4 do 0,7 W/(m2∙K). Dostępne są również wyroby czteroszybowe o współczynniku przenikania ciepła nawet do 0,3 W/(m2∙K), czyli na poziomie zbliżonym do izolacyjności cieplnej współczesnych ścian. Są to jednak oszklenia masywne, wymagające mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych. Najlepsze efekty uzyskać można w przypadku zastosowania pakietów energooszczędnych. Już dwukomorowe (3-szybowe) zespolenia o współczynniku przenikalności cieplnej szyby (Ug) wynoszącym 0,5 W/(m2∙K), ochronią przed chłodem prawie tak skutecznie jak murowana ściana.

Sprawdź też:

Ramki dystansowe w oknach energooszczędnych

Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi taflami szkła w pakietach szybowych wypełnia gaz szlachetny przewodzący ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Aby ograniczyć przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną, rozdziela się je tzw. ramkami dystansowymi, potocznie zwanymi „ciepłymi ramkami”. Specyficzna konstrukcja energooszczędnych pakietów szybowych powoduje, że znacząco wpływają one na odpowiednią izolację termiczną całego okna. W najbardziej energooszczędnych oknach oszklenia mają ramki ze stali nierdzewnej oraz z tworzyw sztucznych zamiast aluminiowych, bo te słabiej przewodzą ciepło. Zmniejsza się dzięki temu także ryzyko występowania kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni oszklenia.

Powłoka niskoemisyjna

W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się szyby powlekane specjalną warstwą z tlenku metalu, tzw. powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fal, jednocześnie zatrzymując w budynku promieniowanie długofalowe, „odbijane” przez nią z powrotem do wnętrza. W praktyce oznacza to, że do pomieszczenia wpada przez szybę ciepło słoneczne, które nie jest już z niego wypuszczane.

Profile okienne okien energooszczędnych

Procentowy udział powierzchni okna, jaki stanowią profile okienne, przekłada się na skuteczność ochrony przed chłodem. W systemach energooszczędnych, gdzie montowane są szersze pakiety szybowe, stosuje się profile o większej liczbie komór. Jednak to nie sama ich liczba, a szerokość profili pozwala na osadzenie w nich energooszczędnych pakietów szybowych.

Okna o współczynniku Uw ≤ 1,1 są często zbudowane z profili bez wypełnień termicznych, które mają współczynnik przenikania ciepła ramy okna (Uf) nawet 1,5 W/(m2∙K). Aby osiągnąć odpowiednią izolacyjność całego okna, wystarczy w tych zimniejszych profilach zamocować ciepłe pakiety trzyszybowe. Ramy powinny mieć wówczas co najmniej 70 mm. W profilach o niższym Uf, wystarczy pakiet dwuszybowy. Na rynku są profile klasy A i B. Te pierwsze mają ścianki zewnętrzne o grubości co najmniej 2,8 mm. Zbudowane z nich okno będzie wytrzymalsze i sztywniejsze. Może być to istotne przy wielkich przeszkleniach. Nieco mniejszą grubość mają zewnętrzne ścianki tańszych profili klasy B.

Współczynnik przenikania ciepła profili jest najbardziej istotny w przypadku okien o niedużych rozmiarach, bo to one mają znaczący udział w powierzchni okna. To samo dotyczy okien dwuskrzydłowych, zwłaszcza w porównaniu z oknami jednoskrzydłowymi o takim samym rozmiarze, bo jeśli zsumujemy powierzchnię wszystkich ram, może okazać się, że jest bardzo duża.

Okna energooszczędne
Autor: Vetrex

Uszczelki  w oknach energooszczędnych

Istotnym elementem nie tylko izolacji cieplej, ale i akustycznej, są uszczelki. Dzięki sprężystości i elastyczności minimalizują powstawanie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami okna, dbając, jak wskazuje ich nazwa, o szczelność. Aby zbyt szybko nie ulegały zniszczeniu, wykonuje się je z tworzyw odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W nowoczesnych oknach takiej klasy jak okna Vetrex, uszczelki stosowane są w trzech płaszczyznach, co pozwala na uzyskanie wysokiej ochrony przed chłodem.

Okucia ciepłych okien

Odpowiedniej klasy okucia nie tylko pozwolą na komfortową pracę skrzydeł, czy możliwość zastosowania cięższych pakietów szybowych, ale również na utrzymanie odpowiedniego poziomu izolacji termicznej.

Okna energooszczędne - kluczowy jest prawidłowy montaż

Ostatnim, kluczowym elementem, o który należy zadbać, jest montaż. Przeszkolony specjalista powinien upewnić się, że otwory okienne zostały optymalnie przygotowane, następnie wykonać montaż w odpowiedniej technologii, a na koniec sprawdzić jego poprawność. Dobrze, by ekipy montażowe były certyfikowane przez producenta, co oznacza że mają szeroką wiedzę na temat produktów i najlepszych technik montażu.

Montaż okna
Autor: Vetrex

Przed wyborem okien energooszczędnych sprawdź badania, niezależne rankingi i promocje

Wszystkie wyżej wymienione elementy, odpowiednio połączone w gotowy produkt, wraz z profesjonalnym montażem, tworzą skuteczny pakiet izolacyjny. Skąd jednak możemy mieć pewność, że dana konstrukcja została rzeczywiście dobrze skomponowana i przyniesie nam korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale również komfortowego użytkowania i estetycznego wyglądu? Zwracajmy uwagę na certyfikaty, przeprowadzone badania i niezależne rankingi, które w obiektywny sposób pokazują, czego możemy się spodziewać, decydując się na stolarkę dostarczoną przez danego producenta.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE