Żaluzje fasadowe - estetyczny i nowoczesny sposób na problem przegrzewania się wnętrz

2022-04-25 16:15
Okna - MS więcej niż OKNA
Autor: MS więcej niż OKNA Aluminiowe żaluzje fasadowe mSun+ pozwolą na ochronę zarówno przed zbytnim nasłonecznieniem latem, jak i niepotrzebną ucieczką ciepła zimą

Żaluzje fasadowe pozwalają uzyskać wrażenie lekkości, nadają wnętrzom przestronności i łączą je z otoczeniem. Jest to bardzo modny i użyteczny sposób na przesłanianie wielkich przeszkleń. Projektowanie szklanych fasad i nowoczesnych domów z dużymi oknami stało się obowiązującym trendem w architekturze, a przezroczyste tafle ujęte w aluminiowe ramy i sięgające od podłogi do sufitu są znakiem rozpoznawczym współczesnych budynków. Dlatego także problem przegrzewania się wnętrz jest coraz powszechniejszy.

Przy projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych, biurowców i obiektów użyteczności publicznej dużą wagę przywiązuje się do ich bilansu energetycznego. Budynki projektuje się tak, aby spełniały wysokie standardy energetyczne określone w "Warunkach technicznych". Często spełniają one wymogi energooszczędności, które zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat - od 2021 r. W budynkach energooszczędnych i pasywnych projektuje się wielkie przeszklenia na najbardziej nasłonecznionych elewacjach, żeby zimą pozyskiwać ciepło z energii słonecznej. To jednak wymaga latem ochrony wnętrz przed przegrzaniem. Nieodłącznym elementem przeszklonych elewacji są więc zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Żaluzje fasadowe zainstalowane po zewnętrznej stronie przeszklenia. Zamknięte lamele nie dopuszczają słońca i jego energii cieplnej do wnętrz
warto wiedzieć

Dlaczego warto zastosować żaluzje fasadowe

  • zabezpieczają wnętrza przed słońcem i przegrzaniem
  • pozwalają płynnie regulować ilość światła
  • są odporne na czynniki atmosferyczne
  • są estetyczne i nowoczesne
  • można włączyć je w system inteligentnego domu

Żaluzje fasadowe

Aby nie zakłócić optycznego wrażenia lekkości szklanej elewacji, warto zastosować aluminiowe żaluzje fasadowe. Te nowoczesne i eleganckie przesłony skutecznie chronią przed słońcem i pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza, bez konieczności ich podnoszenia i opuszczania. Płynna zmiana kąta położenia lamel w zakresie od 90 do 180° zapewnia użytkownikom komfortowe warunki korzystania z wnętrz.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Łatwe regulowanie kąta, pod jakim będą ustawione lamele, pozwala dostosować ilość wpadającego światła do pogody i naszych upodobań

Dlaczego warto montować żaluzje fasadowe

Niebagatelne znaczenie ma to, że żaluzje zewnętrzne fasadowe skuteczniej chronią wielkoformatowe przeszklenia i wnętrza za nimi przed przegrzaniem niż przesłony umieszczone we wnętrzach. Pomiędzy powierzchnią lamel, a szybą tworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Dzieje się tak, ponieważ powietrze jest najlepszym izolatorem. Pozwala to na uzyskanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu żaluzji fasadowych przy wysokiej temperaturze na zewnątrz można obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni Celsjusza.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Między płaszczyzną ustawionych pionowo lamel a szybami tworzy się szczelina wypełniona powietrzem, które jest doskonałym izolatorem

Zapamiętaj: Zastosowanie żaluzji fasadowych obniża również zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania budynku zimą, a latem - jego klimatyzacji.

Nowoczesny wygląd żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe są wykonane z aluminium. Materiał ten w swym naturalnym kolorze podkreśla prostą, geometryczną formę budynków, nadając im elegancki, ponadczasowy szyk. Aluminium doskonale komponuje się również z materiałami chętnie wykorzystywanymi do wykończenia elewacji – szkłem, drewnem, betonem, kamieniem, cegłami. Niesztampowy wygląd można dodatkowo uzyskać, dobierając kolor lakieru, którym pokryte jest aluminium. Standardowo żaluzje są produkowane w kilkunastu popularnych kolorach z palety RAL. Na zamówienie można wybrać nietypowy.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Żaluzje fasadowe tworzą rytmiczny, harmonijny rysunek, który zależnie od kąta ich ustawienia zmienia wygląd elewacji.

Budowa żaluzji fasadowych

Prosta budowa i niewielki ciężar (średnio 2-3 kg/m²) są atutem żaluzji fasadowych. Głównym elementem są poziome lamele połączone linkami osadzone wewnątrz ramy prowadnic (mogą być też pozbawione prowadnic). Aluminiowe listewki są dostępne w różnych kształtach i szerokościach. Można wybrać lamele o przekroju poprzecznym w kształcie litery C, Z i S. Szerokość lamel wynosi 65, 70, 80 lub 90 mm.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Żaluzje fasadowe to system aluminiowych lamel połączonych stalową linką umieszczonych w prowadnicy

Montaż żaluzji fasadowych - względy projektowe

Żaluzje fasadowe są montowane na trzy sposoby - do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Decyzję o wyborze systemu warto podjąć już na etapie projektowania domu. Pozwoli to również odpowiednio wcześniej uwzględnić wysokość pakietu podciągniętych do góry lamel i zaplanować na to wystarczająco dużo miejsca nad oknem. Jeśli górnej części żaluzji nie da się ukryć pod fragmentem elewacji, stosuje się specjalnie dobrane blendy (osłony maskujące). Mogą mieć one barwę lamel lub indywidualnie dobrany kolor z palety RAL. 

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: ANWIS Uwzględnienie w projekcie domu żaluzji fasadowych pozwala odpowiednio przygotować wykończenie nadproży, żeby ukryć ich konstrukcję

Sterowanie żaluzjami fasadowymi

Żaluzjami fasadowymi można płynnie sterować ręcznie za pomocą mechanizmu korbowego lub automatycznie. To drugie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze dla większej liczby żaluzji, ale także korzystniejsze od względem energooszczędności. Niebagatelne znaczenie dla dużych budynków ma możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej i inteligentnym systemem zarządzania fasadami dynamicznymi, obsługiwanym prostym programem komputerowym. Zastosowanie czujnika siły wiatru i natężenia światła słonecznego umożliwia automatyczne zwijanie lub rozwijanie żaluzji odpowiednio do pogody. Przed działaniem wiatru lamele są dodatkowo zabezpieczone prowadzeniem bocznym w postaci prowadnicy lub linki ze stali nierdzewnej w osłonie z PCW.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie