Okna kolankowe i okna połaciowe w dachu bez okapu

2020-04-21 10:23

Prosta forma dachu dwuspadowego pozwala estetycznie wykończyć jego połacie i dobrze doświetlić pomieszczenia na poddaszu. Najlepiej zrobić to przy pomocy odpowiednio dobranych okien kolankowych i okien połaciowych. Zestawione razem zapewnią wnętrzom dużo światła, a domowi - wyjątkowy wygląd.

Okna połaciowe w dachu bez okapów
Autor: materiały prasowe Velux Gdy na poddaszu jest wysoka ścianka kolankowa, warto wstawić w nią okna kolankowe, aby mieć kontakt wzrokowy z otoczeniem. Nawet w przypadku zespolenia wielu okien połaciowych, które zapewniają dostateczną ilość światła dziennego płaski, wydłużony i usztywniony element. Dzięki temu ma wygląd spójny z pokryciem

Współczesne domy mają być piękne i wygodne do mieszkania. Dużą wagę przywiązuje się więc do racjonalnego wyboru technologii i rozwiązań technicznych. Budując dom z dachem skośnym, nie pozostawia się pod nim nieużytkowego strychu, lecz zagospodarowuje poddasze na pełnowartościową powierzchnię mieszkalną. Zdecydowanie łatwiej to zrobić, gdy dach ma nieskomplikowaną formę i jest oparty na w miarę wysokiej ściance kolankowej. Taki dach bez okapów doskonale sprawdzi się w wielu projektach domów.

Okna kolankowe w dachu bez okapu

Jednak by tak było, konieczne jest dobre doświetlenie wnętrza światłem dziennym. Aby zachować oszczędny, nowoczesny kształt bryły budynku, nie buduje się na poddaszu lukarn, tworzy się dach bez okapów, wstawiając w niego okna połaciowe. 

Gdy ścianka kolankowa jest wysoka i ma na przykład 150 cm, same okna połaciowe nie zapewnią kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Nawet jeśli mają wielkość przeszklenia odpowiednio dobraną do powierzchni pomieszczenia, zyskamy jedynie naturalne światło we wnętrzach i widok na niebo. Dlatego popularnym rozwiązaniem w takich domach są zestawy okien łączące okna dachowe z oknami montowanymiw ścianie – kolankowymi. Wymiary okien kolankowych są dostosowane do okien połaciowych. 

Okno w dachówkach płaskich

Aby poprawnie zamontować okno połaciowe w dachu pokrytym dachówką płaską, trzeba zastosować odpowiedni kołnierz uszczelniający, w całości wyprofilowany z blachy płaskiej. Dolny element nie ma fartucha ołowianego, którym dokleiłby się go do pokrycia dachowego. Tu wydłużony element blaszany przykleja się za pomocą masy plastycznej umieszczonej na jego spodniej stronie.

Okna połaciowe w dachu bez okapów
Autor: Piotr Mastalerz Okna w wysokiej ściance kolankowej mogą być umieszczone na podobnej wysokości jak w ścianie pionowej. Wtedy mogą się też tak samo otwierać, a pod parapetem jest miejsce na tradycyjny grzejnik płaski, wydłużony i usztywniony element. Dzięki temu ma wygląd spójny z pokryciem

Okna kolankowe a połać dachu bez okapów

Istotne jest też położenie okna względem płaszczyzny dachu. W przypadku płaskiego pokrycia lepiej wybrać montaż obniżony – okno będzie niewiele wystawało ponad pokrycie bądź się z nim zlicuje, a także ograniczy się liniowy mostek termiczny na styku ramy okna z połacią dachową. Mocowanie okna w niższym położeniu nie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów montażowych. Wykorzystuje się do tego kątowniki, które są dołączone do każdego okna, lecz przykręca się je w innym miejscu niż przy standardowym montażu – zawsze na bokach ramy. Położenie kątowników montażowych zależy od tego, jakiej produkcji jest okno. Na przykład przykręca się je tam, gdzie są już nawiercone fabrycznie otwory, bądź kieruje się oznaczeniem literowym (obniżony montaż oznacza litera J). Okno można obniżyć w stosunku do standardowego montażu o 3, 4, a nawet 6 cm. Decyzja o obniżonym montażu okna wpływa na wybór konkretnego modelu kołnierza, musi być bowiem dostosowany zarówno do rodzaju pokrycia, jak i do położenia okna względem niego.

Położenie okna w połaci trzeba dostosować do wybranego modelu dachówek. Jeśli okno dachowe nie łączy się z kolankowym, musi się pod nim zmieścić rząd dachówek pełnej wysokości, aby móc je stabilnie przymocować do łaty. Najlepiej więc wstawiać okno w trakcie układania pokrycia dachowego albo później, po zdemontowaniu wybranych dachówek i wycięciu fragmentu membrany dachowej.

Okna połaciowe w dachu bez okapów
Autor: FOT. MAJOR ARCHITEKCI Okno kolankowe może być elementem zestawu zbudowanego z kilku okien dachowych – zespolenia pionowego. Jeśli znajduje się tuż nad podłogą, a na zewnątrz nie ma tarasu ani balustrady, powinno być nieotwierane lub uchylne

Montaż okna kolankowego FAKRO w dachu bez okapu

Aby zastosować zespolenie okna kolankowego z oknem dachowym, dach musi być nachylony pod kątem 15-55o. Ponieważ w zestawach umieszcza się okna o konkretnych wymiarach, bardzo ważne jest pozostawienie na nie odpowiednich otworów w ścianie kolankowej. Między ościeżnicą okna a ścianą jest potrzebny luz montażowy. Zaleca się, żeby było to 10-15 mm. Wyznaczając wysokość otworu, trzeba wziąć pod uwagę wysokość okna, kąt nachylenia dachu oraz głębokość montażu okna połaciowego, które zespala się z oknem kolankowym. Jeśli na etapie budowy stanu surowego nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące zespalanych okien (na przykład głębokość montażu okna połaciowego), najbezpieczniej pozostawić otwór o 15 cm wyższy niż okno kolankowe. W dachu bez okapu szczególnie ważne jest odpowiednie umieszczenie okna względem elewacji, a zwłaszcza względem rynny dachowej. Do rynny musi zostać odprowadzona woda z kołnierza uszczelniającego okno połaciowe i połączenie okna połaciowego z kolankowym. Im szersza rynna, tym głębiej w ścianie należy zamontować okno kolankowe.

Montaż okna kolankowego FAKRO
Autor: redakcja Murator.pl

Pod oknem umieszczonym pionowo należy zamontować parapet zewnętrzny, aby uniknąć zacieków na elewacji. Przystępując do montażu zestawu okien, w pierwszej kolejności montuje się okno dachowe na krokwiach, zgodnie z załączoną instrukcją montażu. Należy pamiętać, aby rowek szpaletowy pokrywał się z pionową linią montażu okna kolankowego. Wstawiając okno kolankowe, dosuwa się je do rowka szpaletowego (na dolnej ościeżnicy okna dachowego), poziomuje, stabilizuje klinami i mocuje do muru płaskownikami montażowymi. Połączenie okien od strony zewnętrznej dociepla się materiałem izolacyjnym – rozwiązaniem systemowym jest zestaw izolacyjny XDP. Kolejne etapy to montaż profili zewnętrznych okna kolankowego oraz odpowiedniego kołnierza uszczelniającego do zespolenia kolankowego, który szczelnie połączy okno z pokryciem dachowym.

Przeczytaj też:

Okna połaciowe w dachu bez okapów
Autor: FOT. ŁUKASZ URBAŃSKI, PROJEKT PIOTR KUCZIA Zestaw okien dachowych połączonych z oknem kolankowym to doskonały sposób na doświetlenie wysokiej klatki schodowej

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie