Szyby w oknach połaciowych: rodzaje i ich właściwości

2019-09-04 14:13
okna dachowe
Autor: Andrzej Szandomirski, Projekt domu: Robert Wojciak ARCHIPELAG Gdy okna dachowe są zamknięte, nie można dostrzec czym się różnią między sobą. Warto wiedzieć, że na cechy użytkowe i parametry okien ma wpływ nie tylko sposób ich otwierania, ale także pakiet szybowy, w jaki są wyposażone

Dzięki oknom zamontowanym w połaci dachu poddasze może się stać w pełni wartościową przestrzenią mieszkalną. Warto wiedzieć więcej o szybach, które są montowane w oknach dachowych, bo choć ich głównym zadaniem jest dostarczenie do wnętrz światła dziennego, to ważne są także pozostałe parametry. Pakiety szybowe wpływają na wielkość strat ciepła, stopień ograniczenia hałasu, a także bezpieczeństwo mieszkańców.

Choć okna połaciowe to gotowe produkty i w odróżnieniu od okien montowanych w elewacji mają ustandaryzowane wymiary, to można je zamawiać z różnymi pakietami szybowymi. Dobór optymalnego rozwiązania jak zwykle zależy od sytuacji. Poziom parametrów okna powinien odpowiadać standardowi budynku.

okna dachowe Fakro
Autor: Fakro Dzięki ciepłym pakietom szybowym zbudowanym z trzech tafli szkła, między którymi znajduje się krypton, okna dachowe mogą mieć znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Energooszczędne okno dachowe ma współczynnik Uw nie wyższy niż 1,1 W/(m2.K)

Szyby w oknach połaciowych zatrzymujące ciepło

W ofercie producentów modele okien połaciowych przeznaczone do domów energooszczędnych, a nawet domów pasywnych. Im lepsze parametry, tym bardziej kosztowny produkt. Na południowej, ciepłej połaci wystarczą okna standardowe, o współczynniku Uw = 1,3 W/(m2.K) (za 2 lata wartość ta zostanie obniżona do 1,1). Od północy lepiej zamontować te o lepszej izolacyjności termicznej. Energooszczędne okna połaciowe wysokiej klasy mają Uw = 0,8-1,1 W/(m2.K), a te przeznaczone do budynków pasywnych – nawet poniżej 0,8 W/(m2.K). Najcieplejsze konstrukcje mają pakiety szybowe składające się z czterech tafli szkła oddzielonych komorami z gazem szlachetnym. W przypadku najlepszych szyb współczynnik przenikania ciepła Ug wynosi 0,3 W/(m2.K). Ich zastosowanie jest jednak dość ograniczone, gdyż dodatkowy wydatek w większości przypadków przekracza potencjalne korzyści.

duże przeszklenia na elewacji i w dachu
Autor: Piotr Mastalerz, Projekt domu: Liliana Krzycka, Adam Baczewski/MENTHOL ARCHITECTS Przez duże przeszklenie w połaci dachowej do wnętrza swobodnie dopływa światło dzienne. Aby latem pomieszczenia się nie przegrzewały warto wybierać pakiety szybowe z odpowiednimi powłokami i zadbać o osłony zewnętrzne

Szyby, które nie wpuszczają ciepła

To co korzystne zimą latem może się okazać problemem. Pomieszczenia na poddaszach często bywają przegrzane. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wyposażenie okien połaciowych w przesłony zewnętrzne. Dużo zależy jednak także od samych przeszkleń. Nagrzewanie pomieszczeń można zredukować, stosując szyby przeciwsłoneczne, szyby refleksyjne albo absorpcyjne. Te ostatnie zrobione są ze szkła float zabarwionego w masie na niebiesko, zielono, brązowo lub szaro.

Przeczytaj też:

Kolorowa szyba zatrzymuje część energii, tym więcej, im jest grubsza i jej barwa bardziej intensywna. Nagrzewa się przy tym, a następnie rozprasza ciepło. Z tego powodu w pakietach szybowych zawsze występuje jako warstwa zewnętrzna. Światło docierające do wnętrza przez taką szybę jest zabarwione jak na dnie basenu. Dla niektórych inwestorów jest to istotna wada. Innym wyjściem jest zastosowanie szkła refleksyjnego, pokrytego warstwą tlenków metalu. Powłoka ta jest mocno spojona z powierzchnią szyby. Cienka warstwa metalu działa jak zwierciadło i odbija promienie słoneczne. Taki zestaw jest przynajmniej o połowę droższy od zwykłych szyb.

Przeczytaj też:

okna dachowe w sypialni
Autor: Piotr Mastalerz, Projekt domu: Marek Twardowski / Architonika Istotną cechą pakietu szybowego w oknie w sypialni jest izolacyjność akustyczna i bezpieczeństwo

Szyby bezpieczne w oknach połaciowych dla mieszkańców

Podczas gradobicia lodowe kule uderzają w szkło z prędkością kilkudziesięciu metrów na sekundę. Szczególnie narażone na uderzenia są okna połaciowe, w które lód uderza pod kątem prawie 90 stopni. W regionach, w których opady gradu zdarzają się często, warto zamontować okna połaciowe z zewnętrzną szybą hartowaną. Takie przeszklenie jest nawet pięciokrotnie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne od standardowego, a różnica w cenie – niewielka. W ofercie niektórych producentów szyby hartowane są objęte bezterminową gwarancją na uszkodzenia gradowe.

Odporne na uszkodzenia szkło to także bariera utrudniająca włamanie, oczywiście tylko wtedy, gdy okno jest wyposażone w odpowiednie okucia.

Pod względem bezpieczeństwa okna połaciowe są słabym punktem w wielu domach, zwłaszcza gdy połacie dachowe mają niewielki kąt nachylenia. Warto się wtedy zdecydować na antywłamaniowe pakiety szybowe. W domach jednorodzinnych rzadko stosuje się te klasy wyższej niż piąta. Już szyba klasy P4 składa się z warstw szkła float grubości 4 mm i czterech folii PVB. Ta „kanapka” w ramach testów musi znieść trzykrotne uderzenie metalową kulą o wadze 4 kg zrzuconą z dziewięciu metrów. To odpowiednik serii ciosów zadanych solidnym młotkiem.

Ale okno może być uszkodzone nie tylko od zewnątrz, lecz także od wnętrza domu. Zwłaszcza jeśli zamontowane jest w pokoju dziecięcym. Spadające z wysoka ostre odłamki mogą być groźne, lepiej więc, żeby przeszklenie od wewnątrz miało szybę bezpieczną, czyli laminowaną. Szkło oklejone warstwą folii PVB (poliwinylobutyralowej) po rozbiciu nie rozpada się, bo folia utrzymuje jego kawałki na miejscu.

duże okna zespolone
Autor: Andrzej Szandomirski Pakiet szybowy z powłoką samoczyszcząca przyda się wszędzie tam, gdzie utrudniony jest dostęp do okna i jego mycie nie jest tak częste jak pozostałych

Zawsze czyste szyby w oknach połaciowych

Umycie okna połaciowego nie zawsze jest łatwe, na przykład doświetlającego klatkę schodową czy dwupoziomowy salon. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się szyby z powłoką samoczyszczącą. Cienka warstwa pokrywająca zewnętrzną taflę szkła zawiera katalizatory, które w połączeniu z promieniowaniem UV rozkładają zanieczyszczenia organiczne. Proces zachodzi tym sprawniej, im lepsza ekspozycja okna na światło. Montaż szyb samoczyszczących w zacienionych miejscach nie ma większego sensu. Powłoka ta sprawia też, że podczas deszczu woda spływa cienką, równomiernie rozłożoną warstwą, zbierając resztki kurzu. Na szybie nie zostają przy tym zacieki. Deszczówka nie zastępuje całkowicie mycia okna, ale powłoka samoczyszcząca sprawia, że czyści się je kilkukrotnie rzadziej niż standardowe. Z drugiej strony – jest o blisko 25% droższe.

Przeczytaj też:

Przydatna może się również okazać powłoka antykondensacyjna, która ogranicza skraplanie pary wodnej na szybie. Dzięki temu nie zmniejsza się widoczność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie