Wybieramy markizy i rolety na okna dachowe. Osłony wewnętrzne i zewnętrzne okien dachowych

2019-05-24 8:28
Rolety na okna dachowe
Autor: Piotr Mastalerz Osłony wewnętrzne są tańsze niż zewnętrzne, ale przy dużych przeszkleniach z wystawą południową i zachodnią mogą się okazać niewystarczające

Markizy i rolety na okna dachowe skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia od zewnątrz. Aby poddasze się nie przegrzewało, okna dachowe wyposaża się również w osłony wewnętrzne - rolety, żaluzje lub plisy. Zobacz, który rodzaj osłony najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Montaż rolet na oknach dachowych staje się już standardem. Osłony umieszczone na zewnątrz ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się latem, a zimą pozwolą ograniczyć straty ciepła z poddasza. Zadaniem osłon wewnętrznych jest natomiast regulowanie ilości wpadającego światła, a także dekoracja wnętrza. 

Rodzaje osłon do okien dachowych

Jeśli chcemy chronić pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem poprzez osłanianie okien od zewnątrz, pamiętajmy, że nadają się do tego tylko osłony oferowane przez tę samą firmę, która wyprodukowała okna. Dużo więcej możliwości jest przy wyborze wewnętrznych akcesoriów przeciwsłonecznych. Produkują je nie tylko wszyscy producenci okien dachowych, ale również inni. Bez problemu można je dopasować do konkretnego okna. Podczas wybierania osłony trzeba zawsze uwzględnić rozmiar okna dachowego, na którym ma być zamocowana.

Coraz więcej akcesoriów okiennych jest sterowanych elektrycznie lub radiowo. W inteligentnym programie zdalnego sterowania znajdują się wszystkie elementy, które umożliwiają wygodną obsługę okna dachowego oraz akcesoriów. Pilotem można sterować nawet wieloma produktami równocześnie. Dodatkowo poddasze można wyposażyć w różnego rodzaju czujniki oraz zegary sterujące, dzięki którym akcesoria działają automatycznie, zależnie od warunków atmosferycznych i stylu życia domowników. Zastosowanie systemu do domów inteligentnych umożliwia centralne sterowanie grupami urządzeń (roletami, markizami, żaluzjami) za pomocą komputera, smartfona bądź tabletu. Pozwala także na rozbudowę o kolejne urządzenia oraz ich szybkie i łatwe programowanie.

Rolety na okna dachowe
Autor: Andrzej Szandomirski Osłon przeciwsłonecznych nie trzeba montować od razu

Odbij ciepło zewnętrzne

Najlepszą ochronę przed promieniami słońca, upałem, a w zimie przed zimnem można osiągnąć wtedy, gdy uniemożliwi się czynnikom atmosferycznym dotarcie do zewnętrznej szyby okna. Tu doskonale sprawdzą się zewnętrzne markizy i rolety dopasowane do okien dachowych tego samego producenta.

Osłony zewnętrzne na okna dachowe efektywnie redukują światło i ciepło słoneczne – aż do 70-80%. Nawet w ciepły, słoneczny dzień w pomieszczeniu utrzymuje się komfortowa temperatura. Jednocześnie są przejrzyste, więc nie zasłaniają widoku. Upraszcza to ich obsługę – można zasłonić okno na całe lato bez potrzeby codziennego rozwijania i zwijania markizy. Światło docierające do wnętrza ma równomierny rozkład natężenia, chroniący oczy przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, na przykład podczas pracy z komputerem. Markiza jest odporna na wiatr, a zaciągnięta w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropel.

Markizy na okna dachowe

Markizy zewnętrzne są wykonane z siatek z PCW (o różnym procencie prześwitu) lub włókien szklanych powleczonych tworzywem sztucznym. Są dostępne w kilku kolorach – zazwyczaj od bieli po ciemny popiel. Siatka zwija się na wałek ze sprężyną ukryty w aluminiowej kasecie zamocowanej na ościeżnicy okna. Choć markizę umieszcza się po zewnętrznej stronie okna, jej montaż zwykle przeprowadza się od strony pomieszczenia. Rozwinięta siatka nie przylega ściśle do szyby, co umożliwia cyrkulację powietrza. W modelach z kasetą montowaną nad oknem materiał może być szerszy niż okno, więc dokładniej je zasłania. Niektóre markizy zwijają się do płaskiej kasety, która mniej się odcina od okna i znacznie poprawia estetykę dachu.

Markizę można obsługiwać ręcznie lub drążkiem (80-150 cm). Większy komfort zapewni zasilanie elektryczne. Wówczas wałek do nawijania tkaniny jest wyposażony w silnik. Zatopiona w krawędziach tkaniny taśma suwakowa utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami oraz zapobiega jej wypadaniu z nich. Takie połączenie tkanina-profil sprawia, że jest ona odporna nawet na porywy wiatru o prędkości do 120 km/h, a wiatru bocznego – nawet do 220 km/h. Markizy tego typu są sterowane pilotem lub automatycznie (na przykład przełącznikiem naściennym w bezprzewodowym). Można je zatrzymać w dowolnym położeniu, co umożliwia dodatkową regulację naświetlenia poddasza.

Rolety na okna dachowe
Autor: Marcin Czechowicz Najprostsze markizy zewnętrzne nie mają prowadnic. Nie można regulować ich położenia – po rozwinięciu zaczepia się je na dole skrzydła

Dostępne są także modele zasilane z akumulatorów solarnych znajdujących się w obudowie markizy i sterowane w jednym z trzech trybów: automatycznym (samoczynne rozwijanie i zwijanie markizy w zależności od stopnia nasłonecznienia), półautomatycznym (samoczynne rozwijanie, zwijanie za pomocą pilota) oraz dołączonym do zestawu pilotem. Akumulatory są doładowywane przez panel solarny, który powinien być wystawiony na bezpośrednią ekspozycję słońca przez cały czas czynnej pracy, najlepiej od strony południowej, zachodniej oraz wschodniej. Montaż od strony północnej może bowiem spowodować rozładowanie baterii i brak możliwości obsługi markizy. Modele zasilane solarnie są sterowane pilotem i kompatybilne na przykład z systemem io-homecotrol.

Rolety na okna dachowe

Rolety zewnętrzne do okien dachowych skutecznie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, umożliwiają ochronę cieplną w lecie (zatrzymują do 94% energii słonecznej) i poprawę izolacyjności okna zimą (zmniejszają straty ciepła nawet o 16%). Pozwalają na całkowite zaciemnienie w dowolnym momencie dnia oraz ograniczają hałas padającego deszczu i gradu, tworząc dobrą atmosferę do wypoczynku i snu.

Rolety te z zewnątrz są zbudowane z aluminiowych lameli z gumowymi łącznikami lub naklejonych na przezroczystą tkaninę nośną (ograniczającą przepływ ciepła). Są także w wersji z lamelami wypełnionymi izolacją termiczną. Lamele poruszają się w prowadnicach, które podobnie jak w przypadku żaluzji można ustawiać pod różnymi kątami. Zwinięta roleta chowa się w kasecie umieszczonej w górnej części okna. Jeśli taką przesłonę chce się zastosować na oknach zamontowanych w zestawie (zespolenie poziome lub pionowe), trzeba pamiętać, że między oknami w pionie musi być odległość nie mniejsza niż 20 cm, a w poziomie – 10 cm.

Rolety można zwijać ręcznie korbą (dostarczana w komplecie) lub zdalnie w przypadku modeli zasilanych elektrycznie (przełącznikiem lub pilotem), a także sterować nimi za pomocą pilota radiowego, na przykład w bezprzewodowym systemie Z-Wave. Są także dostępne modele zasilane z baterii słonecznej umieszczonej na rolecie i sterowane pilotem. W razie potrzeby rolety solarne można obsługiwać ręcznie, ale zazwyczaj energooszczędny, zasilany solarnie akumulator nawet bez ładowania umożliwia wykonanie 600 cykli pracy.

Rolety na okna dachowe
Autor: Mariusz Bykowski Pełny komfort termiczny na poddaszu mogą zapewnić osłony zewnętrzne

Wyreguluj słońce na poddaszu

Rolety i żaluzje wewnętrzne pozwalają regulować ilość i intensywność światła wpadającego do pomieszczeń, a dzięki bogatej ofercie wzorów i kolorów są również elementem dekoracyjnym dającym możliwość kształtowania charakteru wnętrza. Wszystkie akcesoria nadają się do każdego typu okna dachowego, a po zainstalowaniu nie ograniczają możliwości operowania nim. Wśród rolet do okien dachowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: standardowe, zaciemniające i plisowane.

Rodzaje rolet do okien dachowych

Rolety standardowe do okien dachowych są wykonane z impregnowanego poliestru o dużej trwałości, który się nie strzępi i nie przeciera, a także jest zmywalny, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Tkaninę zwija się na wałek ze sprężyną ukryty w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy). Zaciągnięta na okno rozprasza i przyciemnia ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Duży wybór kolorów (materiały jednobarwne i wzorzyste) pozwala dobrać rolety do wystroju każdego pomieszczenia.

Tego rodzaju rolety są najczęściej obsługiwane ręcznie (dolna listwa pełni funkcję uchwytu), więc do obsługi tych zamontowanych wyżej trzeba używać uniwersalnego drążka. Ale można też kupić roletę ze zdalnym sterowaniem elektrycznym lub solarnym.

Rolety zaciemniające do okien dachowych również produkuje się z poliestru, ale zewnętrzna strona tkaniny jest pokryta srebrną lub białą powłoką odbijającą światło i częściowo promieniowanie cieplne (jednak do ochrony przed upałem należy dodatkowo zastosować markizę zewnętrzną). Dzięki niej roleta, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Ale uzyskany efekt zależy od gęstości tkaniny. Są dostępne zarówno gęste tkaniny zaciemniające, jak i przyciemniające, lecz prześwitujące. Rolety zaciemniające przesuwają się w bocznych aluminiowych prowadnicach, co zapewnia ich szczelne przyleganie do ramy okiennej i dodatkowo redukuje możliwość przenikania promieni słonecznych. Większość modeli rolet zaciemniających jest obsługiwana ręcznie (także drążkiem) i ma trójstopniowy system zatrzymywania na haczykach. Są również takie z bezstopniową regulacją oraz sterowane bezprzewodowo przełącznikiem lub pilotem.

Łącz i korzystaj
Rolety na okno dachowe

Autor: Mariusz Bykowski

Połączenie markizy z roletą wewnętrzną zapewnia najlepszą kontrolę światła i ciepła przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Producenci akcesoriów do okien dachowych proponują zestawy produktów, które umożliwiają kontrolę temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu.

Może to być połączenie markizy zewnętrznej z:

1. Roletą przyciemniającą – pozwala zachować w pomieszczeniu komfortową temperaturę nawet w ciepły, słoneczny dzień; to rozwiązanie, które – zmniejszając ilość światła we wnętrzu – zapewnia świetne warunki do wypoczynku i snu;

2. Roletą zaciemniającą – co daje o dowolnej porze dnia pełne zaciemnienie i ochronę przed nagrzewaniem; można zachować w pokoju chłód w słoneczne popołudnie, a jednocześnie cieszyć się światłem słonecznym i świeżym powietrzem; to dobre rozwiązanie do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła, aby zapewnić spokojny sen w nocy i niezakłóconą drzemkę w ciągu dnia;

3. Roletą zaciemniająco-plisowaną – zapewnia kompleksową ochronę przed ciepłem, zaciemnienie i kontrolę dostępu światła.

Rolety plisowane i żaluzje do okien dachowych

Rolety plisowane w odróżnieniu od standardowych i zaciemniających umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna dachowego, zarówno od dołu, jak i od góry. Mają węższe listwy i prowadnice, nie mają też kasety, do której chowają się rolety zwijane, co sprawia, że wyglądają na dużo lżejsze. Są także znacznie bardziej dekoracyjne. Rolety plisowane są wykonywane z różnego typu tkanin: od materiałów przepuszczających światło, przez tkaniny dekoracyjne, po materiały nieprzepuszczające światła. Plisy są bardzo trwałe i nawet po wielu latach użytkowania nie wygładzają się. Materiał rolety prowadzony jest bezstopniowo w bocznych prowadnicach, z możliwością zatrzymania osłony w dowolnym miejscu. Rolety plisowane obsługuje się ręcznie lub wyposaża w zasilanie elektryczne. Są również modele z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową, która zapewnia zaciemnienie
okna przy rozciągniętej przesłonie i poprawia jego izolacyjność.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety zaciemniająco-plisowane przymocowane do górnej kasety i poruszające się w bocznych prowadnicach z bezstopniową regulacją pozycji w oknie. Taka osłona jest wyposażona w dwa uchwyty, których pozycję można regulować niezależnie, chociaż oba rodzaje tkaniny są ze sobą połączone. Pierwszy z uchwytów jest umieszczony pomiędzy
obiema tkaninami, a drugi z nich jest przymocowany do dolnej części tkaniny plisowanej. W ten sposób z łatwością można regulować ilość dochodzącego światła przez  odbicie go na zewnątrz, rozproszenie bądź wpuszczenie do pomieszczenia. Wystarczy złapać uchwyt pozycjonujący i podnieść lub obniżyć rolety, aby umieścić je w odpowiedniej pozycji. Materiał górnej rolety zaciemniającej jest dostępny we wszystkich kolorach rolet zaciemniających, a dolna plisa jest biała.

Żaluzje to popularny dodatek do okien dachowych pozwalający regulować kierunek wpadania i ilość napływającego światła do pomieszczenia, a także częściowo zredukować w nim nadmiar ciepła. Zbudowane są z wąskich lameli (z obustronnie lakierowanego aluminium), które mogą być bezstopniowo obracane o 180°. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć nadają się również do łazienek i kuchni. Żaluzje skutecznie hamują dopływ światła słonecznego do pomieszczenia oraz stanowią element dekoracyjny. Boczne aluminiowe prowadnice umożliwiają pełniejsze zaciemnienie wnętrza oraz obrót skrzydła przy zaciągniętej żaluzji. Mogą być obsługiwane ręcznie lub bezprzewodowo ze sterowaniem przełącznikiem lub pilotem.

Rolety na okna dachowe
Autor: Łukasz Kozłowski

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie