Montaż i obróbka okna w dachu krytym blachą na rąbek stojący

2019-04-01 12:45
Okna w dachu z paneli blaszanych
Autor: FAKRO Pokrycie z paneli waży około 4,8-5 kg/m2. Nadaje się na dachy o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 8 st. (14%). Okna połaciowe do tak wykończonych dachów warto wyposażyć w specjalne kołnierze uszczelniające

Panele blaszane do łączenia na rąbek stojący to ostatni krzyk mody. Ich montaż jest bardzo prosty, ale czy równie łatwo zamocować okno połaciowe w dachu, który jest nimi wykończony?

Panele z pionowymi rąbkami mają już w ofercie wszyscy liczący się producenci blach. Coraz częściej też widać dachy wykończone takim materiałem. Panele zamawia się na wymiar, pod konkretny projekt dachu. Wytwarzane są z blachy ocynkowanej powlekanej poliestrem, puralem lub innym rodzajem kolorowej powłoki ochronno-dekoracyjnej. Dostępne są także w droższej wersji – z blachy cynkowo-tytanowej. Mają szerokość od 27,5 cm do 54 cm. Ich długość zaczyna się od 50 cm, a górna granica sięga nawet 10 m. Inaczej niż typowa blacha płaska mogą być układane na podkonstrukcji z kontrłat i łat, a nie na sztywnym poszyciu z desek. Montaż takiego materiału nie jest dla dekarzy żadnym specjalnym wyzwaniem. Przebiega to szybciej i łatwiej niż przy użyciu taśmy blaszanej lub blachy w arkuszach. Nie trzeba bowiem samemu formować rąbków, nie są też potrzebne haftry, czyli blaszane „żabki” służące do przytwierdzania blachy, aby nie dziurawić jej wkrętami (a jeśli już, to znacznie mniej). Przekonajmy się, czy ten rodzaj pokrycia nie będzie zanadto komplikował wstawienia okien połaciowych.

Najpierw montaż okna połaciowego, później pokrycie

Montaż okien połaciowych przeważnie zaczyna się wówczas, gdy pokrycie jest już na swoim miejscu. W przypadku dachu wykańczanego panelami zdecydowanie korzystniej jest najpierw wstawić okna, a później uzupełnić pokrycie o brakujące elementy. Łatwiej wtedy połączyć szczelnie okno z pokryciem za pośrednictwem specjalnego kołnierza dostarczanego przez producenta okien. Po zaznaczeniu, w którym miejscu mają się znaleźć ościeżnice, wycina się fragment łat i kontrłat, a czasem też kawałek sztywnego poszycia – jeśli jest ułożone na krokwiach.

Przeczytaj też:

Okna można montować na trzech głębokościach w stosunku do powierzchni dachu: 0 – czyli na tym samym poziomie, oraz –3 i –6, czyli 3 cm lub 6 cm w głąb dachu. Producenci nazwali te trzy poziomy odpowiednio N, V i J. Głębokość osadzenia okna zależy od względów architektonicznych oraz od tego, jak ułożony jest materiał termoizolacyjny. Zasada jest taka, że okno powinno być umieszczone jak najbliżej ocieplenia. Najlepiej, by ościeżnica była zagłębiona w warstwie materiału termoizolacyjnego.

Przeczytaj też:

Ważne zasady montażu okien w połaci krytej panelami blaszanymi

  1. Blachy powlekanej nie wolno przycinać pilarką ani szlifierką kątową, bo powstające wtedy iskry mogą zniszczyć powłokę i warstwę cynku. Dopuszczalne jest cięcie ręcznymi lub elektrycznymi nożycami (nibblerami).
  2. Rąbków paneli stalowych nie można spłaszczać, aby powstały w ten sposób rąbki leżące.
  3. Po cięciu lub wierceniu trzeba z dachu czym prędzej usuwać zmiotką wszelkie opiłki, zanim porysują powłokę.
  4. Zakłady między sąsiadującymi panelami nie powinny wypadać na tej samej wysokości. Żeby mógł powstać taki zakład, trzeba w dolnym panelu obciąć zamki na długości równej długości zakładu.
  5. Gdy połać ma mniejszy kąt nachylenia niż 30°, zaleca się dodatkowo uszczelniać zamki taśmą dekarską lub uszczelniaczem butylowym.
  6. Miejsca cięcia lub wiercenia w blasze warto zamalować lakierem zaprawkowym dostarczanym przez producenta pokrycia. Dotyczy to także ewentualnych zarysowań blachy.

Wideo: montaż pokrycia z blachy na rąbek stojący

Pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący - montaż pokrycia

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie