Ile kosztuje doświetlenie poddasza? Wycena firmy Fakro

Okna poddasze
Autor: Eugeniusz Filipiuk, projekt: Anna Bartman, Dagmara Dela/DELABARTMAN Ścianka kolankowa lub ustawiona przed nią przedścianka z reguły przesądza o sposobie urządzenia poddasza. Przy wysokiej można ustawić meble, niska odsłania więcej podłogi i pozwala na swobodniejszą aranżację (ścianka kolankowa na zdjęciu ma zaledwie 58 cm)

Sposób doświetlenia poddasza ma duże znaczenie w aranżacji, a okno dachowe albo świetlik potrafią się stać jednymi z ważniejszych jej elementów. Przedstawiamy 4 rozwiązania z wyceną firmy Fakro, dzięki którym poddasze stanie się jasne i nietuzinkowe .

Jak wybrać okna dachowe?

Zacznijmy od przepisów określających minimalną powierzchnię okien. Cytuję – w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8 (kuchnia, salon, gabinet, sypialnia), natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie – co najmniej 1:12 (na przykład pomieszczenia gospodarcze) (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rozdział 2 – Oświetlenie i nasłonecznienie, § 57, pkt. 2). Przy czym w przypadku poddaszy uwzględniamy tylko powierzchnię podłogi w obszarze o wysokości minimum 190 cm (norma PN ISO 9836). Poddasze może być doświetlone przez okna dachowe lub pionowe montowane w lukarnach. Pierwszy sposób może zagwarantować bardziej równomierne oświetlenie. Okno dachowe jest umieszczone pod mniejszym kątem do podłogi, wpada więc przez nie więcej światła. Oczywiście zarówno bardzo dobrze doświetlone pomieszczenia przez okna dachowe, jak i gra półcieni tworząca się na obrzeżach lukarny znajdą swoich zwolenników. Decyzję o wyborze lukarny trzeba podjąć na etapie projektu. Późniejsze jej wstawienie będzie wymagało pozwolenia na budowę, a w niektórych przypadkach również podwyższenia dachu.

okna dachowe
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Odwzorowanie Loggia dachowa (swoista odwrotność lukarny) może otworzyć poddasze na pejzaż na zewnątrz. Wnęka dachowa jest otwarta z jednej strony lub z kilku stron i oddzielona od wnętrza domu oknami i drzwiami balkonowymi

Trzeba jeszcze uwzględnić, że okna pionowe montowane w lukarnach dostarczają nawet o 50 proc. mniej światła niż odpowiednio usytuowane okna dachowe. Przy czym w tradycyjnych, stylowych lukarnach bez przeszklonych połaci bocznych światła może wpadać jeszcze mniej. Budowa lukarny jest też droższa od wstawienia okien dachowych. Wymaga odrębnej konstrukcji dachowej, którą trzeba ocieplić i wykończyć. Jeżeli pomieszczenie, w którym planujesz lukarnę, będzie sypialnią, a więc nie będziesz w nim spędzać wiele czasu w ciągu dnia i zależy ci na nastrojowym świetle, to lukarna będzie słusznym rozwiązaniem. Okna dachowe zwane połaciowymi montujemy – jak nazwa wskazuje – w połaci dachu, co nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Okna te wpisują się też w każdy rodzaj pokrycia dachowego. Można więc zdecydować się na okno/okna, gdy budynek jest już gotowy. Lepiej doświetlą wnętrze równo rozplanowane mniejsze okna dachowe niż jedno ogromne o tej samej powierzchni.

MATERIAŁ PARTNERA
Pakiet superTrio Fakro

Ciesz się komfortem mieszkania na poddaszu niezależnie od temperatury panującej za oknem. Zastosuj pakiet superTrio składający się z: okna 3-szybowego, kołnierza Thermo z dodatkową izolacją, markizy zewnętrznej.

Pakiet superTrio to kompleksowe rozwiązanie zapewniające nie tylko ciepło przytulnych wnętrz pod skosami w chłodne, zimowe dni, ale także optymalną temperaturę podczas letnich upałów. Stosując pakiet superTrio zyskujesz:
x ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie dzięki oknom dachowym wyposażonym w pakiet 3-szybowy,
x dodatkową trwałość oraz jeszcze lepszy parametr termoizolacyjny okna dachowego dzięki kołnierzowi Thermo, co przekłada się na większe oszczędności energii i jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie,
x komfortową temperaturę na poddaszu w trakcie upałów dzięki markizie chroniącej poddasze przed nagrzewaniem. Tylko zastosowanie 3-elementowego pakietu superTrio zapewnia optymalne, komfortowe warunki na poddaszu przez cały rok, niezależnie od panującej pogody.

okna dachowe
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Barbara Sąsiadek, Zbigniew Sąsiadek Przestrzeń poddasza warto otwierać nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Przynajmniej w tej jego części, gdzie domownicy spędzają dużo czasu

Weź pod uwagę także kąt nachylenia dachu. W pomieszczeniach pod dachem o małym kącie nachylenia bardziej funkcjonalne będą okna wyższe, natomiast w tych pod dachami stromymi – okna niższe. Najlepsze oświetlenie pomieszczenia uzyskuje się, montując okno możliwie wysoko. Jednak wysokość, na jakiej ma być zamontowane okno, należy dostosować do sposobu jego otwierania, by łatwo je było obsługiwać.

Podsumowując – okna połaciowe wcale nie muszą być ogromne, by naprawdę dobrze doświetlić wnętrze. Dobre oświetlenie poddasza zapewnią okna dachowe, których przeszklenie stanowi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jakie okna wybierzesz, kluczową sprawą dla oświetlenia wnętrz jest orientacja okien względem stron świata. Przez te wychodzące na południowy zachód złapiesz najwięcej słońca. Będzie ono też wpadać przez cały dzień, a w lecie także późnym wieczorem.

okna balkonowe - poddasze
Autor: FAKRO Okna balkonowe mogą odgrywać najważniejszą rolę w aranżacji wnętrz poddasza. Poza tym powiększają przestrzeń pod skosami

Wycena doświetlenia poddasza firmy FAKRO

Ile kosztują oryginalne rozwiązania

Produkt Cena (zł)
Okno balkonowe
Okno galeria FGH-V P5
o wymiarach 78 x 255 cm
11 669

Okno łukowe

Okno FTP/B /S P Z6*
o wymiarach
55 x 87 cm
3741
Okno dachowe z nadstawką
Okno dachowe FTP-V U4
o wymiarach 78 x 140 cm
1808
Nadstawka FBP o wymiarach
78 x 57 cm ze zintegrowanym
kołnierzem
4927
Świetlik rurowy
Świetlik płaski SRS-L
o średnicy 350 mm
i długości rury światłonośnej 2,1 m,
ze zintegrowanym kołnierzem
1750
Kołnierze
Kołnierz ESV-T/G Thermo
do okna FGH-V P5
o wymiarach 78 x 255 cm
1194
Kołnierz ESV/S P
do okna FTP/B
o wymiarach 55 x 87 cm
561
Kołnierz EZV do okna FTP-V U4
o wymiarach 78 x 140 cm
380

Okno balkonowe na poddaszu

Okno balkonowe spektakularnie powiększa przestrzeń poddasza. Nawet gdy jest zamknięte – dzięki temu, że przeszklenie schodzi nisko nad podłogę – wprowadza do wnętrza widok zza okna. Efekt jest jeszcze lepszy, gdy jest otwarte, ponieważ powstaje wnęka balkonowa wychodzącą poza połać dachu i zaciera granice między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. W takim dużym oknie dachowym balkon tworzą otwarte skrzydła – górne otwierane uchylnie do góry staje się daszkiem, a dolne uchylane do przodu – balustradą. Górne skrzydło przy obrocie o kąt do 45° można pozostawić otwarte w dowolnej pozycji. Oczywiście najciekawszy aranżacyjnie efekt osiągniemy, montując kilka takich okien obok siebie (jest możliwość montażu w zespoleniach poziomych).

 

okna dachowe - nadstawka
Autor: FAKRO Okno łukowe można zamontować w połaci dachu albo jako pionowe w prefabrykowanej lukarnie
okna dachowe - nadstawka
Autor: FAKRO Nadstawki nad okna połaciowe to sposób na urozmaicenie kompozycji. Aby uzyskać interesujący efekt, nie trzeba montować nadstawki nad każdym oknem

Okno łukowe lub nadstawka w połaci dachu

Wygięcie górnej części okna w łuk sprawia, że oryginalnie prezentuje się ono zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Można je montować w połaci dachu lub jako okno pionowe w prefabrykowanej lukarnie. Okno jest zbliżone konstrukcyjnie do okna obrotowego. Nowoczesne nawiązanie do znanego z tradycji kształtu okien pasuje zarówno do domów klasycznych, jak i nowoczesnych. Takie okno lub okna, na przykład w zespoleniu poziomym, mogą się stać najciekawszym elementem kompozycji, szczególnie te, które dodatkowo unowocześnia umieszczenie w skośnej połaci. Podobny efekt można osiągnąć dzięki łukowym nadstawkom w zespoleniu nad tradycyjnymi oknami połaciowymi. Takie nadstawki są nieotwieralne, ponieważ wykonuje się je ze specjalnego pojedynczego profilu.

okna dachowe - swietliki
Autor: FAKRO Świetliki pozwalają na doświetlenie pomieszczeń, w których nie można zamontować okien. Jednak montowane są we wszystkich, bo gwarantują ciekawe efekty aranżacyjne

Świetlik rurowy

Dzięki niemu możliwe jest doświetlenie wszystkich pomieszczeń budynku, w których nie można zamontować okien dachowych czy fasadowych. Jednak nie należy ograniczać jego możliwości do funkcji praktycznych. Zawsze strumień światła wpadający do wnętrza przez przeszklenie w suficie stanie się ważny dla aranżacji. Dlatego świetliki montuje się także w pomieszczeniach, w których są tradycyjne okna. Dzięki nim możemy wyodrębnić część przestrzeni. Przykładowo świetlik lub kilka świetlików zamontowanych nad stołem podkreśli rangę domowych spotkań przy posiłkach. Rozproszone światło, jakie daje świetlik, sprawia, że wnętrze robi wrażenie przestronniejszego. Może też być przydatny po zmroku. Wystarczy, że w jego wnętrzu zamontujemy oferowaną przez producenta lampkę oświetleniową. Oszczędna forma świetlików doskonale pasuje do nowoczesnej architektury, ale nie jest dla niej zarezerwowana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE