Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co oferują producenci okien

2018-07-19 18:19
Okna dachowe - więcej światła na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Decydując się na okna połaciowe, warto wybrać te o najlepszym współczynniku przenikania ciepła, ponieważ będą dobrze izolować zimą przed chłodem i latem przed upałem

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są rodzaje okien połaciowych i czym one się różnią. Sprawdź, jak można otwierać okna dachowe. Kiedy wybrać drewniane, a kiedy plastikowe i na co zwrócić uwagę przy montażu?Dowiedz się, co oferują producenci okien.

Czy okna dachowe wystarczająco doświetlą poddasze?

Najczęściej, w celu odpowiedniego doświetlenia poddasza światłem naturalnym, wstawia się okna połaciowe. Oświetlają one zdecydowanie większą część pomieszczenia niż okna pionowe. Dlatego mogą zajmować tyle miejsca na dachu, ile wynosi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Odpowiednio dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.

Decydując się na okna dachowe, trzeba zwrócić uwagę także na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Im wyższa ścianka kolankowa, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. W takim wypadku, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność, pod oknem połaciowym warto wstawić jeszcze pionowe, tak żeby powstało zestawienie kolankowe.

Sprawdź też:

Jaki rodzaj okien dachowych wybrać?

Najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. Żeby tego uniknąć, można wykorzystać okna o podwyższonej osi obrotu znajdującej się mniej więcej w 3/4 wysokości okna.

Okna uchylno-obrotowe dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Wybierając tego typu okna, należy zwrócić uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna do jego otwierania będziemy musieli używać drążka.

Okna wyłazowe otwierają się na bok. Często służą jako wyjście na dach dla kominiarza.

Ciekawym rozwiązaniem jest okno balkonowe, którego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu, tak że można wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu. Na rynku można znaleźć także okna panoramiczne składające się z trzech dużych przesuwnych skrzydeł.

Warto wiedzieć

Jak się dobiera okna dachowe?

Doradza ekspert z firmy Fakro

Im wyżej w połaci dachu zostaną zamontowane okna, tym lepiej i bardziej równomiernie będzie oświetlone wnętrze. Okna dachowe powinny zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz, dlatego optymalnie jest usytuować je tak, aby dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 120 cm od podłogi. Klamka, która znajduje się w dolnej części skrzydła, jest wówczas łatwo dostępna dla użytkownika, a okno doskonale spełnia swoje główne funkcje.

Jeśli okno ma być umieszczone nisko, warto wybrać uchylno-obrotowe, gdyż podniesione do góry skrzydło nie będzie przeszkadzać w podejściu do otwartego okna. Okna obrotowe, w których oś obrotu jest podwyższona, mogą być montowane nieco wyżej, dzięki czemu łatwiej będzie przechodzić pod otwartym oknem.

O doborze okien dachowych decydują też wymiary poddasza. Do wysokiego pomieszczenia z dużą połacią dachu idealnie nadają się okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. Taka konstrukcja umożliwia komfortowe użytkowanie poddasza. Jest to okno dwuskrzydłowe. Skrzydło górne obraca się, a dolne jest nieotwieralne. W takim oknie dużą powierzchnię przeszklenia osiąga się przez zwiększenie długości, a nie szerokości, dzięki czemu mieści się ono pomiędzy krokwiami. Nie ma więc konieczności wprowadzania kosztownych zmian w konstrukcji dachu.

Kiedy drewniane, a kiedy plastikowe okna dachowe?

Okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCW, a także z drewna powleczonego tworzywem sztucznym.

Uważa się, że okna drewniane są lepsze, bo są zbudowane z takiego samego materiału jak więźba. Będą w podobny sposób pracować pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, wiatru.

Okna plastikowe lub powleczone tworzywem sztucznym są przeznaczone do łazienek, bo są odporne na działanie wilgoci. Ale jeśli mamy w łazience dobrą wentylację, można tam zamontować okno drewniane.

Jak połączyć okna połaciowe z dachem?

Niezwykle ważne jest prawidłowe ocieplenie i uszczelnienie styku okna z połacią dachu, tak żeby nie powstały ani mostki termiczne, ani przecieki.

Od wewnątrz styk okna z konstrukcją dachu należy szczelnie otoczyć paroizolacją, bo to miejsce jest szczególnie narażone na wykraplanie się wilgoci. Otwór okienny można wykończyć gotową szpaletą lub obrobić podobnie jak pozostałą część skosów na poddaszu, na przykład płytami gipsowo-kartonowymi. Górne ościeże powinno być równoległe do podłogi, a dolne – prostopadłe. Dzięki temu do wnętrza będzie wpadać najwięcej światła.

Okna połaciowe mogą być montowane w płaszczyźnie dachu lub nieco z niego wystawać.

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie