Czy okna dachowe wystarczająco doświetlą poddasze?
Najczęściej, w celu odpowiedniego doświetlenia poddasza światłem naturalnym, wstawia się okna połaciowe. Oświetlają one zdecydowanie większą część pomieszczenia niż okna pionowe. Dlatego mogą zajmować tyle miejsca na dachu, ile wynosi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Odpowiednio dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.
Decydując się na okna dachowe, trzeba zwrócić uwagę także na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Im wyższa ścianka kolankowa, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. W takim wypadku, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność, pod oknem połaciowym warto wstawić jeszcze pionowe, tak żeby powstało zestawienie kolankowe.
Sprawdź też:
- Inne możliwości doświetlenia poddasza. Co oprócz okien dachowych?
- Okno w dachu płaskim – dlaczego warto? >>>
- Koszty montażu okien dachowych >>>
- Instrukcja: jak wykończyć wnękę okienną >>>
Jaki rodzaj okien dachowych wybrać?
Najpopularniejsze są okna obrotowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. Żeby tego uniknąć, można wykorzystać okna o podwyższonej osi obrotu znajdującej się mniej więcej w 3/4 wysokości okna.
Okna uchylno-obrotowe dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Wybierając tego typu okna, należy zwrócić uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna do jego otwierania będziemy musieli używać drążka.
Okna wyłazowe otwierają się na bok. Często służą jako wyjście na dach dla kominiarza.
Ciekawym rozwiązaniem jest okno balkonowe, którego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu, tak że można wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu. Na rynku można znaleźć także okna panoramiczne składające się z trzech dużych przesuwnych skrzydeł.
Kiedy drewniane, a kiedy plastikowe okna dachowe?
Okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCW, a także z drewna powleczonego tworzywem sztucznym.
Uważa się, że okna drewniane są lepsze, bo są zbudowane z takiego samego materiału jak więźba. Będą w podobny sposób pracować pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, wiatru.
Okna plastikowe lub powleczone tworzywem sztucznym są przeznaczone do łazienek, bo są odporne na działanie wilgoci. Ale jeśli mamy w łazience dobrą wentylację, można tam zamontować okno drewniane.
Jak połączyć okna połaciowe z dachem?
Niezwykle ważne jest prawidłowe ocieplenie i uszczelnienie styku okna z połacią dachu, tak żeby nie powstały ani mostki termiczne, ani przecieki.
Od wewnątrz styk okna z konstrukcją dachu należy szczelnie otoczyć paroizolacją, bo to miejsce jest szczególnie narażone na wykraplanie się wilgoci. Otwór okienny można wykończyć gotową szpaletą lub obrobić podobnie jak pozostałą część skosów na poddaszu, na przykład płytami gipsowo-kartonowymi. Górne ościeże powinno być równoległe do podłogi, a dolne – prostopadłe. Dzięki temu do wnętrza będzie wpadać najwięcej światła.
Okna połaciowe mogą być montowane w płaszczyźnie dachu lub nieco z niego wystawać.