Z jakiego materiału okna dachowe wybrać: drewno, drewno pokryte poliuretanem, PCV czy aluminium. Galeria okien z cenami
Okna dachowe mogą być zrobione z różnych materiałów. Zobacz, jak wyglądają profile okien dachowych oraz jak to wpływa na ich użytkowość i cenę.
Okna dachowe są poddane działaniu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. We wnętrzach suchych nie ma problemów, ale już w łazience, pralni lub kuchni będzie narażone na działanie wilgoci. Na dachu przez cały rok okno przechodzi poważne próby: wysokiej i niskiej temperatury, wiatru, deszczu, śniegu. Dlatego profile okien dachowych muszą być zbudowane z trwałych i odpornych materiałów. Powinny wytrzymać w połaci wiele lat.
Spis treści
Okna dachowe z drewna
Okna dachowe najdłużej są wykonywane z drewna, zwykle sosnowego. To materiał naturalny o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Do budowy profili okiennych stosuje się kilkuwarstwową klejonkę, która najpierw jest wysuszona i impregnowana ciśnieniowo. Dzięki klejeniu warstwowemu i na długość drewno jest odporne na odkształcenia pod wpływem obciążeń mechanicznych. Drewno klejone ma lepsze parametry wytrzymałościowe niż profile lite. To ważne, ponieważ konstrukcja dachu stale pracuje - nieustannie reaguje na obciążenia, napór wiatru. Z tego względu uważa się, że drewniane okna dachowe to jest najlepsze rozwiązanie – jest wykonane z takiego samego materiału jak konstrukcja, w którą jest wstawione. Będzie najlepiej z nią współpracować.
Drewno jest zabezpieczane kilkoma warstwami transparentnego lakieru, żeby zachować naturalny wygląd. Okna dachowe z drewna we wnętrzu mają więc jasne ramy. Po latach użytkowania drewniane profile można odnowić. Po zeszlifowaniu starej powłoki można je na nowo pomalować lakierem bezbarwnym lub farbą kryjącą do drewna.
Przeczytaj też:
Jak odnowić okna drewniane: konserwacja, malowanie okien, naprawa >>>
Okna drewniane można zastosować w każdym pomieszczeniu pod warunkiem prowadzenia dobrej wentylacji.
Okna dachowe drewniano-poliuretanowe
Drewno, mimo pokrycia lakierem, nie jest w nieskończoność odporne na wilgoć i wodę. Żeby je przed tym zabezpieczyć profile są pokrywane cienką warstwą tworzywa sztucznego - poliuretanu (niektórzy producenci oferują okna pokryte warstwą lakieru poliuretanowego). Warstwa poliuretanu jest biała, twarda, równa i gładka, łatwo ją umyć. Wybierając okna z taką powłoką, warto sprawdzić, czy w narożnikach są wykonane wyoblenia, dzięki czemu łatwo będzie je wyczyścić.
Okna dachowe drewniano-poliuretanowe są przeznaczone do pomieszczeń, w których może powstawać dużo wilgoci, są narażone na parowanie, po szybach i profilach może ściekać skraplająca się woda. Taka sytuacja może mieć miejsce w łazience po kąpieli, w kuchni podczas intensywnego gotowania, w pralni, gdy pierzemy coś ręcznie.
Przeczytaj też:
Parowanie szyb w domu: przyczyny >>>
Białe okna z poliuretanu mogą z biegiem czasu ulec zniszczeniu. Producenci oferują zestawy akcesoriów do czyszczenia i drobnych napraw, np. wykonywania zaprawek.
Okna dachowe z PCV
Profile PCV powszechnie wykorzystywane do produkcji okien elewacyjnych są stosowane także do wykonywania okien dachowych. Profile wielokomorowe, najlepiej o grubych ściankach - klasy A, mają wzmocnienia stalowe, dzięki czemu mają większą wytrzymałość mechaniczną. W najcieplejszych profilach mogą być konieczne wkładki z materiału termoizolacyjnego. PCV jest tworzywem mocnym i trwałym, odpornym na czynniki atmosferyczne. PCV nie wchłania wilgoci, więc takie okna również można zamontować w łazience lub kuchni.
Profile z PCV są koloru białego, mogą być okleinowane, tak żeby zyskały wygląd drewnopodobny. Ich konserwacja jest podobna jak w przypadku okien dachowych z powłoką poliuretanową.
Okna dachowe z aluminium
Tak jak w oknach z PCV, naturalną koleją rzeczy było zastosowanie profli aluminiowych do budowy okien połaciowych. Profile z aluminium są zimne i dobrze przewodzą ciepło. Żeby zapobiec ucieczce ciepła z poddasza konieczne jest zastosowanie w nich przekładek z materiału z tworzywa sztucznego przerywającego przewodzenie ciepła oraz wypełnienie ich materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowo materiał ociepleniowy znajduje się pod oblachowaniem oraz wokół profili w przestrzeni, która służy do montażu okna w połaci. Dzięki takim rozwiązaniom okna dachowe z aluminium osiągają dobre parametry cieplne.
Profile z aluminium są lekkie, mocne, sztywne i odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Nie ulegają korozji. Są łatwe do utrzymania w czystości. Można je malować proszkowo na kolory z palety RAL lub wzory drewnopododobne oraz aluminium anodowanego, więc jeśli chcemy mieć kolorowe okna dachowe po stronie wnętrza poddasza, najlepiej wybrać te z aluminium.
Tak jak w innych konstrukcjach profile aluminiowe po stronie zewnętrznej są osłonięte oblachowaniem z aluminium.
Autor: FAKRO
Do kuchni warto wybrać okna dachowe malowane potrójną warstwą lakieru poliuretanowego w kolorze białym, które sprawia że one wyjątkowe odporne na wilgoć