Z jakiego materiału okna dachowe wybrać: drewno, drewno pokryte poliuretanem, PCV czy aluminium. Galeria okien z cenami

Okna dachowe - materiał
Autor: Fakro Domy z poddaszem użytkowym wymagają zastosowania okien dachowych

Okna dachowe mogą być zrobione z różnych materiałów. Zobacz, jak wyglądają profile okien dachowych oraz jak to wpływa na ich użytkowość i cenę.

Okna dachowe są poddane działaniu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. We wnętrzach suchych nie ma problemów, ale już w łazience, pralni lub kuchni będzie narażone na działanie wilgoci. Na dachu przez cały rok okno przechodzi poważne próby: wysokiej i niskiej temperatury, wiatru, deszczu, śniegu. Dlatego profile okien dachowych muszą być zbudowane z trwałych i odpornych materiałów. Powinny wytrzymać w połaci wiele lat.

Spis treści

  1. Okna dachowe z drewna
  2. Okna dachowe drewniano-poliuretanowe
  3. Okna dachowe z PCV
  4. Okna dachowe z aluminium
  5. Oblachowanie i kołnierz uszczelniający

Okna dachowe z drewna

Okna dachowe najdłużej są wykonywane z drewna, zwykle sosnowego. To materiał naturalny o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Do budowy profili okiennych stosuje się kilkuwarstwową klejonkę, która najpierw jest wysuszona i impregnowana ciśnieniowo. Dzięki klejeniu warstwowemu i na długość drewno jest odporne na odkształcenia pod wpływem obciążeń mechanicznych. Drewno klejone ma lepsze parametry wytrzymałościowe niż profile lite. To ważne, ponieważ konstrukcja dachu stale pracuje - nieustannie reaguje na obciążenia, napór wiatru. Z tego względu uważa się, że drewniane okna dachowe to jest najlepsze rozwiązanie – jest wykonane z takiego samego materiału jak konstrukcja, w którą jest wstawione. Będzie najlepiej z nią współpracować.

Drewno jest zabezpieczane kilkoma warstwami transparentnego lakieru, żeby zachować naturalny wygląd. Okna dachowe z drewna we wnętrzu mają więc jasne ramy. Po latach użytkowania drewniane profile można odnowić. Po zeszlifowaniu starej powłoki można je na nowo pomalować lakierem bezbarwnym lub farbą kryjącą do drewna.

Przeczytaj też:

Jak odnowić okna drewniane: konserwacja, malowanie okien, naprawa >>>

Okna drewniane można zastosować w każdym pomieszczeniu pod warunkiem prowadzenia dobrej wentylacji.

Okna dachowe - materiał
Autor: Velux W profilach najcieplejszych okien dachowych z drewna mogą być zastosowane wkładki z materiału termoizolacyjnego

Okna dachowe drewniano-poliuretanowe

Drewno, mimo pokrycia lakierem, nie jest w nieskończoność odporne na wilgoć i wodę. Żeby je przed tym zabezpieczyć profile są pokrywane cienką warstwą tworzywa sztucznego - poliuretanu (niektórzy producenci oferują okna pokryte warstwą lakieru poliuretanowego). Warstwa poliuretanu jest biała, twarda, równa i gładka, łatwo ją umyć. Wybierając okna z taką powłoką, warto sprawdzić, czy w narożnikach są wykonane wyoblenia, dzięki czemu łatwo będzie je wyczyścić.

Okna dachowe drewniano-poliuretanowe są przeznaczone do pomieszczeń, w których może powstawać dużo wilgoci, są narażone na parowanie, po szybach i profilach może ściekać skraplająca się woda. Taka sytuacja może mieć miejsce w łazience po kąpieli, w kuchni podczas intensywnego gotowania, w pralni, gdy pierzemy coś ręcznie.

Przeczytaj też:

Parowanie szyb w domu: przyczyny >>>

Białe okna z poliuretanu mogą z biegiem czasu ulec zniszczeniu. Producenci oferują zestawy akcesoriów do czyszczenia i drobnych napraw, np. wykonywania zaprawek.

Okna dachowe - materiał
Autor: Velux Technologię okien drewniano-poliuretanowych opracowano z myślą przede wszystkim o łazienkach
Chcesz zamontować okno dachowe? Posłuchaj rad dekarza

Okna dachowe z PCV

Profile PCV powszechnie wykorzystywane do produkcji okien elewacyjnych są stosowane także do wykonywania okien dachowych. Profile wielokomorowe, najlepiej o grubych ściankach - klasy A, mają wzmocnienia stalowe, dzięki czemu mają większą wytrzymałość mechaniczną. W najcieplejszych profilach mogą być konieczne wkładki z materiału termoizolacyjnego. PCV jest tworzywem mocnym i trwałym, odpornym na czynniki atmosferyczne. PCV nie wchłania wilgoci, więc takie okna również można zamontować w łazience lub kuchni.

Profile z PCV są koloru białego, mogą być okleinowane, tak żeby zyskały wygląd drewnopodobny. Ich konserwacja jest podobna jak w przypadku okien dachowych z powłoką poliuretanową.

Okna dachowe - materiał
Autor: Okpol Okno dachowe z PCV z profilami wypełnionymi materiałem termoizolacyjnym

Okna dachowe z aluminium

Tak jak w oknach z PCV, naturalną koleją rzeczy było zastosowanie profli aluminiowych do budowy okien połaciowych. Profile z aluminium są zimne i dobrze przewodzą ciepło. Żeby zapobiec ucieczce ciepła z poddasza konieczne jest zastosowanie w nich przekładek z materiału z tworzywa sztucznego przerywającego przewodzenie ciepła oraz wypełnienie ich materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowo materiał ociepleniowy znajduje się pod oblachowaniem oraz wokół profili w przestrzeni, która służy do montażu okna w połaci. Dzięki takim rozwiązaniom okna dachowe z aluminium osiągają dobre parametry cieplne.

Profile z aluminium są lekkie, mocne, sztywne i odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Nie ulegają korozji. Są łatwe do utrzymania w czystości. Można je malować proszkowo na kolory z palety RAL lub wzory drewnopododobne oraz aluminium anodowanego, więc jeśli chcemy mieć kolorowe okna dachowe po stronie wnętrza poddasza, najlepiej wybrać te z aluminium.

Tak jak w innych konstrukcjach profile aluminiowe po stronie zewnętrznej są osłonięte oblachowaniem z aluminium.

Okna dachowe - materiał
Autor: Alusky Tak jak w innych konstrukcjach profile aluminiowe po stronie zewnętrznej są również osłonięte oblachowaniem z aluminium
Warto wiedzieć
Okna dachowe - materiał

Autor: Roto

Profile okien dachowych są od zewnątrz osłonięte oblachowaniem z aluminium

Oblachowanie i kołnierz uszczelniający

Stałym elementem każdego okna dachowego jest oblachowanie i kołnierz uszczelniający. Zewnętrzne nakładki chroniące profile okna przed zniszczeniem pod wpływem czynników zewnętrznych są wykonane z aluminium malowanego proszkowo na różne kolory. Aluminium jest materiałem najbardziej niewrażliwym na czynniki atmosferyczne wśród używanych w stolarce okiennej. Przede wszystkim nie ulega korozji, jest lekkie, łatwo poddaje się obróbce w celu uzyskania odpowiednich kształtów. Zewnętrzne oblachowanie z aluminium ma za zadanie odprowadzić wodę z konstrukcji okna na połać dachu.

Drugim niezbędnym elementem każdego okna dachowego jest kołnierz uszczelniający mocowany wokół niego. Jego zadaniem jest niewpuszczenie wilgoci i wody do wnętrza dachu, co mogłoby nastąpić na styku okna z połacią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE