Naprawa okien: co można naprawić samodzielnie, a kiedy wezwać fachowców - radzą eksperci

2020-08-18 13:24
Naprawie okien
Autor: Gala Collezione Producenci stolarki otworowej prowadzą serwis swoich wyrobów. Specjalistów znajdziemy też w salonach dystrybutorów okien

Naprawa okna w podstawowym zakresie nie jest trudna i wiele usterek może usunąć osoba, która lubi coś sama zrobić w domu. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba skontaktować się z serwisem.

Zapytaliśmy specjalistów z fabryk okien o to, co może się w nich zepsuć albo ulec uszkodzeniu, jakie usterki naprawi majsterkowicz, a kiedy trzeba wezwać serwisantów. O oknach plastikowych informacji udzielił Mariusz Bułka, dyrektor do spraw sprzedaży z firmy Okna Debow, a o oknach drewnianych – Wojciech Pieciul, specjalista do spraw reklamacji z firmy Sokółka Okna i Drzwi.

Naprawa okien: przyczyny usterek

- W przypadku awarii nowych okien, czyli objętych gwarancją, są to sytuacje losowe i trudno tu wskazywać usterki powtarzalne – mówi Wojciech Pieciul, specjalista do spraw reklamacji z firmy Sokółka Okna i Drzwi. - Jeśli mamy do czynienia z prawidłowym użytkowaniem oraz właściwym montażem okien, to ryzyko usterki jest bardzo małe. 95% zgłoszeń reklamacyjnych wynika z błędów montażowych lub uszkodzeń spowodowanych przez prace innych ekip budowlanych albo remontowych – dodaje Mariusz Bułka, dyrektor do spraw sprzedaży z firmy Okna Debow. W odniesieniu do okien starszych, np. 10-15-letnich, do usterek dochodzi częściej. Ma to związek z intensywnością ich użytkowania i - prowadzeniem lub nie - bieżących konserwacji oraz napraw, takich jak smarowanie i regulacja okuć, a także - w przypadku okien drewnianych - malowanie lub lakierowanie renowacyjne.

Naprawa okien
Autor: Awilux Najczęściej ulegają awarii okucia. Bywa też tak, że w oknie pęknie szyba

Spis treści

  1. Naprawa okien: przyczyny usterek
  2. Naprawy okien, które można wykonać samodzielnie
  3. Klamki, osłonki, zawiasy
  4. Naprawa okuć
  5. Naprawa uszkodzonych pakietów szybowych
  6. Pęknięcie lub odkształcenie profilu ramy lub skrzydła
  7. Naprawa okien: wymiana uszczelki
  8. Uszczelnienia silikonowe
  9. Wygląd okien
  10. Malowanie profili drewnianych

Naprawy okien, które można wykonać samodzielnie

Klamki, osłonki, zawiasy

Wymiana wielu elementów okuciowych jest bardzo prosta – wyjaśnia Mariusz Bułka - Klamka jest zwykle przykręcona 2 śrubami. Uszkodzoną trzeba odkręcić przy użyciu śrubokręta krzyżakowego i w tym samym miejscu przymocować nową. Jej wymiana to prosta czynność, którą wykonać można w krótkim czasie. Podobnie uszkodzone osłonki zawiasów nasadza się na zawias z góry i dosuwa do boku skrzydła, aż wcisną się na swoje miejsce i zaklikną. Wymiana samego zawiasu jest zabiegiem trudniejszym, gdyż trzeba wiedzieć, w jaki sposób zdemontować skrzydło. Natomiast pęknięcie zawiasu jest niespotykanie rzadkie. Jeśli mamy kłopot z zawiasami, lepiej wezwać serwis.

Konserwacja i regulacja okien plastikowych - rady eksperta

Naprawa okuć

Najczęściej awarii ulegają okucia. - Musimy pamiętać, iż są to elementy ruchome, za których prawidłową pracę odpowiada smar redukujący tarcie – mówi Mariusz Bułka. - W sytuacji, gdy przez lata oddziałuje na nie pył i siła tarcia, istnieje ryzyko zużycia różnych elementów. Dlatego powinniśmy dbać o czystość okien. Pamiętajmy, że każdy pyłek, który przyklei się do smaru okuciowego, z czasem wytrze elementy metalowe odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie skrzydeł – wyjaśnia. - Regulacja okuć powinna być traktowana jako czynność eksploatacyjna. Przy odrobinie chęci i smykałki technicznej wyregulować okucia można we własnym zakresie. Instrukcje regulacji okuć są dostępne na stronach internetowych producentów okien lub w kartach gwarancyjnych produktów. Oczywiście w takich przypadkach można również skorzystać z odpłatnej pomocy serwisanta. Na przykład kiedy skrzydło zaczyna nieco obwisać i źle się domyka, trzeba wyregulować okucia. Potrzebny jest do tego klucz imbusowy, np. o rozmiarze 4 do okuć firmy Roto stosowanych w naszych oknach – mówi Mariusz Bułka. - Skrzydłem jesteśmy w stanie przesuwać w każdą stronę. Przydaje się tutaj doświadczenie, dlatego do takiego zabiegu lepiej zamówić serwis, który w kilka minut sobie z tym poradzi.

- Uszkodzenia innych elementów okuć, w szczególności zasuwnic oraz rozwórek, również wymagają wezwania specjalistów – dodaje Wojciech Pieciul. - Wymiana rozwórek wiąże się z koniecznością zdemontowania skrzydła okiennego i często demontażem innych akcesoriów. Mniej skomplikowana jest wymiana zasuwnicy czołowej. Zazwyczaj nie wymaga demontażu skrzydła. Konieczne jest natomiast docięcie nowej do właściwej długości oraz późniejsze zerowanie i regulacja okuć. Naprawa dowolnego elementu okuć powinna zawsze kończyć się ich wyzerowaniem oraz regulacją.

Naprawa okien
Autor: Okna Debow W przypadku okien plastikowych dobrym rozwiązaniem jest zakup okien z dodatkową trzecią uszczelką, która oddziela komorę mokrą od komory suchej, co znacznie przedłuża żywotność okuć

Naprawa uszkodzonych pakietów szybowych

Drugie pod względem częstotliwości to uszkodzenia pakietów szybowych, np. z pękniętą szybą lub rozszczelnionych. - Jedną z bardziej skomplikowanych czynności jest wymiana uszkodzonych zestawów szybowych – wskazuje Wojciech Pieciul. - Wymaga to specjalistycznej wiedzy technicznej i sprzętu. Szczególnie w przypadku zestawów szybowych o znacznych gabarytach i ciężarze - gdzie może być konieczne użycie np. miniżurawia lub ramy transportowej zapobiegającej uszkodzeniom zestawów szybowych w trakcie dostawy i montażu. Zwykle również do takiej operacji potrzeba 2–4 serwisantów.

W przypadku wymiany zestawu szybowego – wyjaśnia dalej - konieczne jest przecięcie zewnętrznego i wewnętrznego uszczelnienia silikonowego, zdemontowanie listew przyszybowych, usunięcie sztyftów użytych do mocowania listew przyszybowych, zdemontowanie uszkodzonego zestawu szybowego. Następnie usuwane są pozostałości uszczelnienia silikonowego. W ramie skrzydła osadza się nowy zestaw szybowy, mocowane są na nowo listwy przyszybowe i nanoszone uszczelnienie silikonowe wewnętrzne i zewnętrzne. Stosunkowo skomplikowaną czynnością jest uformowanie silikonu do właściwego kształtu, co jest kluczowe dla zapewnianie właściwej szczelności i zapobiegania przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza pomieszczenia.

Pęknięcie lub odkształcenie profilu ramy lub skrzydła

W przypadku pęknięcia lub odkształcenia profilu ramy lub skrzydła konieczna jest wymiana całego elementu. Nie ma możliwości w warunkach budowlanych, bez użycia specjalistycznych maszyn, wymienić jednego elementu. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia Mariusz Bułka. - Wynika to z faktu, że na etapie produkcji profile plastikowe są dłuższe o 3 mm od ostatecznego wymiaru. Podczas procesu zgrzewania końcówka profilu się topi, tym samym zmniejszając swoją długość. Jeśli mamy okno o szerokości 1000 mm, to na etapie produkcji wycinamy element o długości 1003 mm, a po zgrzaniu otrzymujemy 1000 mm. Jeśli rozetniemy taką konstrukcję, to stracimy dodatkowe 2-3 mm.

Naprawa okien
Autor: Fakro W przypadku uszkodzenia profili okiennych, zarówno plastikowych, jak I drewnianych, konieczne jest wezwanie profesjonalnego serwisu, który wymieni uszkodzony element lub całą konstrukcję

Naprawa okien: wymiana uszczelki

Uszczelki, o które się nie dba, z czasem stwardnieją, a potem sparcieją. Wymiana uszczelek nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi, więc można to zrobić samodzielnie. Należy pamiętać, że uszczelki do okien plastikowych i drewnianych są różne. W plastikowych są bardzo różne kształty profili, dlatego musimy znać ich nazwę i producenta, żeby dokupić odpowiednie uszczelki (najlepiej w salonie producenta lub jego dystrybutora). Uszczelki do okien drewnianych są zunifikowane. Przed zakupem trzeba zmierzyć, jaka jest łączna długość potrzebnych uszczelek. Można je kupić w 1 odcinku i później pociąć. Kupno uszczelek dociętych na wymiar poszczególnych fragmentów okna, może być droższe.

Przeczytaj też:

Uszczelki do okien: gdzie powinny być i jak je wymienić na nowe >>>

Stare uszczelki wyjmuje się ze szczeliny, którą należy porządnie oczyścić przed włożeniem nowych. Uszczelkę wprowadza się na miejsce i dociska palcem centymetr po centymetrze. Czasem w oknach uszczelki są zgrzane w narożnikach, co może utrudnić ich wymianę. W takim wypadku lepiej wezwać serwisantów.

Uszczelnienia silikonowe

W przypadku uszkodzeń uszczelnień silikonowych wewnętrznych i zewnętrznych możliwe jest usunięcie starego silikonu i zastąpienie go nowym. Można to wykonać samodzielnie. Stary silikon wycina się nożykiem budowlanym. Przed ułożeniem nowej warstwy miejsce trzeba oczyścić. Silikon aplikuje się wąskim paskiem. Następnie trzeba go wyrównać płytką do ściągania silikonu, wcześniej spryskując szybę i listwy przyszybowe wodą z nieznacznym dodatkiem np. płynu do mycia naczyń.

Wygląd okien

Profile okienne mają bardzo dobrej jakości wykończenie, na które producenci udzielają wieloletniej gwarancji. Okleiny są trwale zespolone z profilem. - Nowoczesne okleiny mają wielką trwałość barwy, jeszcze nie spotkaliśmy się z sytuacją zmiany koloru, przebarwienia okleiny – mówi Mariusz Bułka. Porysowanie profili najczęściej jest konsekwencją używania nieodpowiednich środków do ich mycia. Nie należy w tym celu używać produktów zawierających substancje szorujące.

Zdarza się, że profile drzwi tarasowych zostaną podrapane przez zwierzęta domowe. Jeśli zniszczenia są daleko idące, może być konieczna wymiana profili lub całej konstrukcji. W przypadku okien drewnianych lepiej reagować jak najszybciej.

Malowanie profili drewnianych

Po latach eksploatacji na oknach drewnianych może zacząć łuszczyć się i odpryskiwać powłoka lakiernicza. Można to naprawić we własnym zakresie. Warto skontaktować się z producentem okien, u którego można kupić zastaw do wykonania zaprawek malarskich w takim samym kolorze. Jeśli zniszczeń jest więcej, warto spróbować dowiedzieć się, jaką farbą lub lakierem transparentnym są pomalowane nasze okna, żeby kupić ten sam produkt. Malowanie powinno poprzedzić usunięcie łuszczących się fragmentów, a następnie wyszlifowanie powierzchni (najpierw grubszym, a potem drobniejszym papierem ściernym). Tak przygotowane podłoże najlepiej pomalować kilkakrotnie na nowo, żeby stworzyć grubą powłokę ochronną.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie