Gwarancja na okna drewniane. Ile lat gwarancji jest na różne elementy okien

2023-01-17 13:26
Gwarancja na okna drewniane
Autor: Andrzej Szandomirski Gwarancja na okna drewniane ma różną długość w zależności od tego, czego dotyczy

Sprawdzamy, jaką gwarancję na okna z drewna dają ich producenci. Co trzeba zrobić, żeby w razie konieczności móc z niej skorzystać. Co obejmuje gwarancja na okna drewniane.

Okna drewniane kojarzą się z trwałością i szlachetnością. Ale nawet w najlepszej firmie mogą zdarzyć się niedoróbki. Jak każdy wyrób wprowadzany na rynek okna objęte są rękojmią, która trwa 2 lata. Jednak na rynku stolarki otworowej obowiązują też gwarancje wydawane przez producentów. Zależnie od firmy zapisy gwarancji są mniej lub bardziej rozbudowane. Różny jest również czas jej trwania deklarowany przez poszczególne firmy. Najlepiej wybierać okna, na które ich producenci dają długą gwarancję o szerokim zakresie. Zanim podpiszemy zamówienie na okna, należy dobrze przestudiować zapisy gwarancji, które powinny być udostępnione klientowi. Ważne są zwłaszcza warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać naprawę gwarancyjną, gdy w oknie wystąpią wady.

Należy zdawać sobie sprawę, że okna powinny być prawidłowo zamontowane i konserwowane. Jeśli producent stwierdzi, że żaden z tych procesów nie był prowadzony zgodnie z ich wytycznymi, może nie udzielić gwarancji albo będzie ona krótsza. Co ważne, należy sprawdzić stan okien w czasie rozpakowywania i po montażu. Okna przyjeżdżają na budowę zafoliowane. Nie powinny mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych. Przed podpisaniem protokołu odbioru okien należy dokładnie sprawdzić wygląd każdego z nich i upewnić się, czy się prawidłowo otwierają i zamykają.

Gwarancje na okna
Autor: Kolekcja Muratora Piękne okna stanowią ozdobę każdego domu. Projekt domu C380 - Prywatny azyl, autor inż. Witold Korus

Gwarancja na okna z drewna: elementy okna

Każdy producent udziela gwarancji na całe okna. Jednak czas jej trwania zapisany w gwarancji jest różny zależnie od tego, czego dotyczy. Obejmuje ona:

  • konstrukcję z drewna,
  • jakość drewna,
  • trwałość i jakość powłoki lakierniczej,
  • szczelność i jakość pakietów szybowych,
  • okucia,
  • okładziny aluminiowe,
  • akcesoria, np. okapniki, klamki, uszczelki.

Długość gwarancji na okna drewniane

Najdłuższy jest czas gwarancji na trwałość okien, czyli konstrukcji drewnianej. Może on wynosić nawet 5-7 lat. To długo, ale wiąże się z nowoczesną technologią przygotowywania ramiaków z drewna klejonego, które jest mocne, wytrzymałe na uszkodzenia i odporne na odkształcenia. Warto zwrócić uwagę, że gwarancja na konstrukcję drzwi tarasowych przesuwnych jest znacznie krótsza i może wynosić nawet tylko 2 lata. Niektórzy producenci dają gwarancję (zwykle 1 rok), że z profili z drewna iglastego (świerk, sosna) nie będzie wyciekać żywica, co jest kłopotliwe i nieładnie wygląda.

Nie przegap:

Umowa dostawy i montażu okien i drzwi: na co zwrócić uwagę >>

Drewno jest pokrywane lakierem kryjącym lub transparentnym nakładanym w kilku warstwach. Powłoka chroniąca drewno przed czynnikami atmosferycznymi powinna być gruba i trwała. Gwarancja na nią udzielana to zwykle 2-3 lata. Dłuższa dotyczy powłok nieprzezroczystych. Warto zwrócić uwagę, że wielu producentów okien drewnianych wprowadza zastrzeżenie dotyczące lokalizacji domu, w którym będą zainstalowane okna. Blisko morza, gdzie w powietrzu jest dużo soli niszczącej farby, gwarancja jest krótsza. Podobnie jest skonstruowany zapis dotyczący gwarancji na okucia umożliwiające w określony sposób otwieranie i zamykanie okna. Zwykle wynosi ona do 5 lat, blisko morza – 2-3 lata. Długa gwarancja – nawet 7 lat - dotyczy szczelności pakietów szybowych. To znaczy, że przez ten czas okna powinny zachować swoje walory użytkowe. Z wnętrza pakietów nie ulotni się argon, na szybach wewnątrz nie pojawi się para itp. Warto zwrócić uwagę, że w gwarancjach producentów zwykle nie ma zapisów dotyczących gwarancji na jakość szyb. W tym wypadku firmy odsyłają do zapisów norm branżowych i wytycznych Kryteriów Technicznych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dotyczących szkła w budownictwie. Gwarancja obejmuje również elementy wyposażenia okien, takiej jak klamki, okapniki, osłonki na zawiasy, osłony aluminiowe na profile. Zależnie od firmy może ona wynosić nawet 7 lat, ale bywa, że są to tylko 2-3 lata.

W umowach gwarancyjnych na okna drewniane pojawiły się już zapisy o możliwości przedłużenia gwarancji - zwykle na konstrukcję okien i pod warunkiem wykonania przeglądów wyrobów przez autoryzowaną ekipę.

Gwarancja na okna drewniane
Autor: Andrzej Szandomirski Drewno jest chronione powłokami lakierniczymi przed czynnikami atmosferycznymi. Należy je na bieżąco naprawiać

Gwarancja na okna z drewna: warunki jej udzielenia

Podstawowym warunkiem udzielenia gwarancji na okna drewniane jest montaż przez autoryzowaną ekipę – zgodny z wytycznymi producenta lub wskazówkami zawartymi w Instrukcji montażu okien opracowanej przez Instytut Techniki Budowlanej. Do montażu okien trzeba użyć odpowiednich produktów, np. taśm uszczelniających, często konkretnie wskazanych przez producenta okien. W oknach nie należy dokonywać samodzielnie żadnych przeróbek. Warunkiem skorzystania z gwarancji jest prawidłowa konserwacja okien, zgodna z wytycznymi producenta. Trzeba na przykład na bieżąco naprawiać drobne ubytki lakieru oraz okresowo smarować okucia.

Gwarancja na okna drewniane
Autor: Andrzej Szandomirski Okresowa regulacja i konserwacja okuć jest obowiązkiem inwestora

Gwarancja na okna drewniane: czego nie dotyczy

Zakres gwarancji dotyczy wad produktu związanych z jego budową i wykończeniem. Od chwili zainstalowania ich w budynku inwestor powinien o nie prawidłowo dbać. Po montażu jest wykonywanych jeszcze wiele prac wykończeniowych, podczas których okna powinny być osłonięte folią. Nie zostanie uznana reklamacja okien przebarwionych na skutek pokrycia ich tynkiem albo uszkodzonych mechanicznie w czasie osadzania parapetów. Trudne do rozstrzygnięcia są kwestie przebarwień powłok lakierniczych na całych oknach, ponieważ takie zjawisko może mieć związek z wystawieniem okien na działanie promieni słonecznych.

Regulacja okien - skrzydło okna opadło!

Gwarancja na okna drewniane: formalności

Warunkiem udzielenia gwarancji jest jej wypełnienie i podpisanie przez obie strony. W karcie gwarancji powinna być powołana faktura sprzedaży okien. Czas trwania gwarancji liczy się najczęściej od daty montażu (jeśli robiła to autoryzowana ekipa) lub daty zakupu bądź wydania okien z magazynu (przy nieautoryzowanym montażu). Zgłoszenie usterek należy zrobić na piśmie. Producent powinien w ciągu 14 dni odpowiedzieć na zgłoszenie. To decyduje o sposobie usterek. Zwykle jest to naprawa okna lub wymiana uszkodzonych elementów na nowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie