Okna drewniane: izolacyjność termiczna

2023-01-17 17:53
okno drewniane
Autor: Piotr Mastalerz Gatunek drewna ma duży wpływ na sztywność okna. Im większa jego gęstość, tym drewno jest twardsze i mocniejsze, można w nim skutecznie zamocować zawiasy. Projekt domu: Dariusz Jan Bodzioch / PBPA PROJEKT

Okna drewniane pasują do nowoczesnego, jak i do stylowego domu. Dowiedz się przed zakupem, które okna drewniane spełniają obecne standardy termoizolacyjne.

Okna drewniane są lubiane za naturalny wygląd i materiał. Drewno na nie powinno być dobrej jakości – bez sęków i pęcherzy żywicy. Wybierać można spomiędzy okien surowych (do pomalowania), pomalowanych lakierami transparentnymi (tzw. lazurami), barwiącymi oraz farbami kryjącymi. Można również zamówić okna o innej barwie od zewnątrz, a innej wewnątrz. Są one droższe niż okna jednobarwne.

Izolacyjność termiczna okien drewnianych

Producenci mają w ofercie okna drewniane o różnym standardzie energetycznym. Coraz więcej produkuje się okien znacznie cieplejszych niż te sprzed 5 czy 10 lat i ta granica jest stale przesuwana. Aby drewniane okno było ciepłe, musi mieć grubszą ramę. Nie chodzi jednak o to, że szersze profile poprawią izolacyjność termiczną okna. Grubsza rama jest konieczna, żeby dało się w nią wstawić cieplejszy pakiet szybowy. Bo to właśnie od parametrów przeszklenia w dużym stopniu zależy współczynnik przenikania ciepła całego okna. Ciepłe pakiety mają trzy szyby – obecnie standardem jest dwukomorowy pakiet szybowy grubości co najmniej 40 mm. Jest on wypełniony argonem i charakteryzuje się współczynnikiem Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Szkli się nim profile szerokości od 78 mm. I dopiero taka konstrukcja zapewnia spełnienie przepisów – okno referencyjne ma Uw nie większe niż 0,9 W/(m2.K).

Dlaczego wybrałem okna drewniane?

Standard okien drewnianych

Jest kilka możliwości na obniżenie wartości współczynnika Uw. Wszystko zależy od technicznych możliwości producentów okien drewnianych. Już teraz są oferowane okna drewniane o ramach, w których łączy się drewno z materiałem termoizolacyjnym, dzięki czemu mają znacznie lepszą izolacyjność. Profile okien drewnianych mają coraz większą grubość - od 92 do ponad 100 mm. Z takich elementów można budować okna pasywne, których Uw nie przekracza 0,8 W/(m2.K). Są onewyposażane w dwukomorowe pakiety szklane grubości od 48 mm, które charakteryzuje Ug = 0,5 W/(m2.K). Innym kierunkiem jest zmiana konstrukcji ramy. Drewno osłania się od zewnątrz izolowanym termicznie profilem aluminiowym. Szerokość zabudowy (szerokość mierzona w grubości muru) okna nie przekracza 9 cm, pakiet szybowy może mieć Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K), a okno osiąga Uw poniżej 0,8 W/(m2.K).

Duże okna drewniane

Drewno klejone uchodzi za materiał sztywniejszy i odporniejszy na odkształcenia niż profile z PCW. Jednak jest od niego znacznie cięższy, więc wielu inwestorów obawia się, że modne dziś duże przeszklenia będą za ciężkie, by działały bezawaryjnie. Jednak główny ciężar w dużym przeszkleniu stanowi pakiet szybowy. Aby oszacować jego ciężar, można przyjąć 2,5 kg/m2 na każdy milimetr grubości szyby. Wtedy dla pakietów trzyszybowych z taflami grubości 4 mm jest to nie mniej niż 30 kg/m2. Plastik ma dużą rozszerzalność termiczną, więc aby ramy nie uległy deformacji (w przypadku stolarki drewnianej w ciemnym kolorze oraz o dużych gabarytach), muszą być wzmacniane. A profile ze wzmocnieniem stalowym są niewiele lżejsze niż drewniane.

Różne standardy termoizolacyjne: okna drewniane

  • DDF 78

Okno drewniane z dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,6 W/(m2.K), Uw = 0,89 W/(m2.K)

Okna drewniane
Autor: Dako DDF 78
  • Elite 92

Okno drewniane z dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/(m2.K), Uw = 0,8 W/(m2.K)

elite 92
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Elite 92
  • HF 310

Okno drewniano-aluminiowe z ociepleniem i dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/(m2.K), Uw = 0,62 W/(m2.K)

HF 310
Autor: Internorm HF 310
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie