Okna drewniane: izolacyjność termiczna
Okna drewniane pasują do nowoczesnego, jak i do stylowego domu. Dowiedz się przed zakupem, które okna drewniane spełniają obecne standardy termoizolacyjne.
Okna drewniane są lubiane za naturalny wygląd i materiał. Drewno na nie powinno być dobrej jakości – bez sęków i pęcherzy żywicy. Wybierać można spomiędzy okien surowych (do pomalowania), pomalowanych lakierami transparentnymi (tzw. lazurami), barwiącymi oraz farbami kryjącymi. Można również zamówić okna o innej barwie od zewnątrz, a innej wewnątrz. Są one droższe niż okna jednobarwne.
Izolacyjność termiczna okien drewnianych
Producenci mają w ofercie okna drewniane o różnym standardzie energetycznym. Coraz więcej produkuje się okien znacznie cieplejszych niż te sprzed 5 czy 10 lat i ta granica jest stale przesuwana. Aby drewniane okno było ciepłe, musi mieć grubszą ramę. Nie chodzi jednak o to, że szersze profile poprawią izolacyjność termiczną okna. Grubsza rama jest konieczna, żeby dało się w nią wstawić cieplejszy pakiet szybowy. Bo to właśnie od parametrów przeszklenia w dużym stopniu zależy współczynnik przenikania ciepła całego okna. Ciepłe pakiety mają trzy szyby – obecnie standardem jest dwukomorowy pakiet szybowy grubości co najmniej 40 mm. Jest on wypełniony argonem i charakteryzuje się współczynnikiem Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Szkli się nim profile szerokości od 78 mm. I dopiero taka konstrukcja zapewnia spełnienie przepisów – okno referencyjne ma Uw nie większe niż 0,9 W/(m2.K).
Polecany artykuł:
Standard okien drewnianych
Jest kilka możliwości na obniżenie wartości współczynnika Uw. Wszystko zależy od technicznych możliwości producentów okien drewnianych. Już teraz są oferowane okna drewniane o ramach, w których łączy się drewno z materiałem termoizolacyjnym, dzięki czemu mają znacznie lepszą izolacyjność. Profile okien drewnianych mają coraz większą grubość - od 92 do ponad 100 mm. Z takich elementów można budować okna pasywne, których Uw nie przekracza 0,8 W/(m2.K). Są onewyposażane w dwukomorowe pakiety szklane grubości od 48 mm, które charakteryzuje Ug = 0,5 W/(m2.K). Innym kierunkiem jest zmiana konstrukcji ramy. Drewno osłania się od zewnątrz izolowanym termicznie profilem aluminiowym. Szerokość zabudowy (szerokość mierzona w grubości muru) okna nie przekracza 9 cm, pakiet szybowy może mieć Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K), a okno osiąga Uw poniżej 0,8 W/(m2.K).
Polecany artykuł:
Duże okna drewniane
Drewno klejone uchodzi za materiał sztywniejszy i odporniejszy na odkształcenia niż profile z PCW. Jednak jest od niego znacznie cięższy, więc wielu inwestorów obawia się, że modne dziś duże przeszklenia będą za ciężkie, by działały bezawaryjnie. Jednak główny ciężar w dużym przeszkleniu stanowi pakiet szybowy. Aby oszacować jego ciężar, można przyjąć 2,5 kg/m2 na każdy milimetr grubości szyby. Wtedy dla pakietów trzyszybowych z taflami grubości 4 mm jest to nie mniej niż 30 kg/m2. Plastik ma dużą rozszerzalność termiczną, więc aby ramy nie uległy deformacji (w przypadku stolarki drewnianej w ciemnym kolorze oraz o dużych gabarytach), muszą być wzmacniane. A profile ze wzmocnieniem stalowym są niewiele lżejsze niż drewniane.
Różne standardy termoizolacyjne: okna drewniane
- DDF 78
Okno drewniane z dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,6 W/(m2.K), Uw = 0,89 W/(m2.K)
- Elite 92
Okno drewniane z dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/(m2.K), Uw = 0,8 W/(m2.K)
- HF 310
Okno drewniano-aluminiowe z ociepleniem i dwukomorowym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/(m2.K), Uw = 0,62 W/(m2.K)