Ładne domy z dużymi przeszkleniami. TOP 15 projektów gotowych z kolekcji Muratora

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Szkło jest ponadczasowe i uniwersalne. Projektanci nowoczesnych domów chętnie tworzą przeszklone elewacje. Na zdjęciu: projekt Murator C365j Przejrzysty - wariant X, autor arch. Przemysław Biryło

W budownictwie jednorodzinnym idea szklanych domów została zrealizowana w postaci szklanych ścian. Budynki z wielkimi przeszklonymi elewacjami to wyraz nowoczesności nie tylko w architekturze, ale także wyposażeniu domu.

Przeszklone ściany wpuszczają do wnętrz dużo światła, sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na znacznie większe. Ściana z jasnego szkła zaciera granice między domem a ogrodem. Przyroda jest na wyciągnięcie ręki, drzewa mogą wręcz zaglądać do domu. W przeszkleniach najczęściej stosuje się drzwi przesuwne, których skrzydła mogą być bardzo duże. Po ich otwarciu znika granica między budynkiem a naturą.

Salon czy sypialnia z wielką szklaną ścianą wyglądają lekko i elegancko. Choć zwykle duże przeszklenia są umieszczane w reprezentacyjnych pomieszczeniach, warto pamiętać, że za pomocą szklanej ściany elewacyjnej można powiększyć także niezbyt wielki pokój. Budynek z przeszkloną elewacją to rozwiązanie nowoczesne i dizajnerskie. Wbrew pozorom nie trzeba takich projektów zamawiać indywidualnie, można je znaleźć również w katalogach projektów gotowych. Przedstawiamy wybrane projekty domów z wielkimi przeszkleniami z kolekcji Muratora.

Z czego się składają duże przeszklenia

Przeszklenie całej ściany może mieć nawet kilkanaście metrów długości. W takim zestawie można zamontować obok siebie różnie otwierane elementy. Potrzebne są drzwi prowadzące na taras lub balkon. Najczęściej stosuje się drzwi podnoszono-przesuwne z niskim progiem. To w tej chwili najnowocześniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Ale można także wykorzystać drzwi rozwierne lub uchylno-przesuwne. Pozostałe elementy przeszklenia mogą być nieotwierane, co znacznie obniży koszt inwestycji. Jeśli przeszklenie jest podzielone na mniejsze fragmenty, trzeba zaplanować, który element będzie otwierany. Ważny jest także dostęp do okien i możliwość ich umycia.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Duże przeszklenia a straty ciepła

Przedstawione projekty domów mają parametry energooszczędne. Ich wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej Ep jest niższy niż 70 kWh (m2.rok), a przypadku kilku z nich nawet prawie trzykrotnie mniejszy. Oczywiście wskaźnik ten nie zależy tylko od ścian, ważne są także inne parametry. Jednak nie należy mieć obaw, że wielkie przeszklenia spowodują wyziębienie domu. Producenci oferują okna, drzwi tarasowe i przeszklenia nieotwierane znacznie cieplejsze niż wymagają obecne przepisy, a także te, które zaczną obowiązywać od 2021 r. W każdym z projektów autor przyjął określony współczynnik przenikania ciepła U dla wielkich przeszkleń, żeby uzyskać wymagany prawem współczynnik U dla ścian zewnętrznych. żeby spełnić założenia projektu trzeba kupić okna o parametrach cieplnych nie gorszych niż zapisane w projekcie.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Salon z całoszkloną elewacją prowadzącą do ogrodu to nieodłączny element nowoczesnego domu. Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty, autor arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Duże przeszklenia a zyski cieplne

Wielkie szklane ściany wpuszczają do wnętrz dużo światła słonecznego, a wraz z nim również jego energię cieplną. Jeśli w budynku wielkie przeszklenia są na elewacji południowej, warto pomyśleć o pasywnym pozyskiwaniu energii cieplnej. W takim wypadku trzeba zamontować okna o jasnych szybach (współczynnik Lt na poziomie co najmniej 70%) i współczynniku przepuszczalności energii światła słonecznego g na poziomie co najmniej 45-50%. Zbyt wysoki współczynnik g może skutkować przegrzewaniem pomieszczeń latem.

Dom oszczędny - Projekt EC317/ EC317a

Duże przeszklenia a przegrzewanie pomieszczeń

Szklane ściany to zwykle elewacje ogrodowe, które często mogą mieć wystawę południową albo pośrednią między południem a innymi stronami świata. W takim wypadku warto zawczasu pomyśleć o rozwiązaniach pozwalających zacienić szklane elewacje, np. roletach, żaluzjach, markizach. W niektórych projektach przeszklenie jest cofnięte w głąb elewacji i powstała w ten sposób rama murów, która, zwłaszcza nad oknami, zapobiega wpadaniu do wnętrz światła słonecznego w nadmiarze.

Przeczytaj też:

Osłony przeciwsłoneczne: ochrona domu przed przegrzaniem >>>

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Przeszklenie jest cofnięte w głąb elewacji , co chroni przed najsilniejszym słońcem padającym latem z góry pod wysokim kątem. Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I, autor arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Duże przeszklenia a bezpieczeństwo

W nowoczesnych oknach i drzwiach tarasowych stosuje się okucia z grzybkami antywłamaniowymi zapewniające skuteczną ochronę przed wyważeniem skrzydeł. Ciepłe okna mają pakiety trzyszybowe, w których dobrze jest zastosować jako zewnętrzną szybę bezpieczna klasy P4, czyli złożoną z dwóch tafli szkła sklejonych czterema warstwami folii PVB. Dobrze jest w drzwiach i oknach otwieranych zainstalować zamki z kluczykiem.

TOP projektów domów z wielkimi przeszkleniami

Przestawiamy projekty gotowe wybrane z kolekcji Muratora. Prezentowane domy wyróżniają przeszklone elewacje, które zwykle są w części reprezentacyjnej na parterze, ale mogą być wykorzystane też na poddaszu. Wybrane domy są parterowe albo z poddaszem użytkowym. Zdecydowanie różnią się wielkością. To propozycje dla małych i dużych rodzin.

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator C365 - Przejrzysty

Autor arch. Przemysław Biryło

Powierzchnia użytkowa 77,5 m2Liczba pokoi (z salonem): 3Wymiary działki: 20,40 x 17,10 m

Więcej szczegółów jest tu>>>Murator C365 - Przejrzysty

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty (elewacja ogrodowa), autor arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Przejrzysty - niewielki parterowy dom, którego wizytówką jest przeszklona elewacja ogrodowa. Zapewnia ona maksymalne oświetlenie wnętrz naturalnym światłem i kontakt z naturą bez wychodzenia z domu. Przeszklenie zamyka salon połączony z jadalnią oraz fragment pełniący funkcję gabinetu, który zaprojektowano jako wydzielany drzwiami przesuwnymi. Zarówno elewacja frontowa jak i ogrodowa, zostały wykończone deskami w przyjemnym jasnym kolorze, dzięki którym dom ładnie wtopi się w leśny krajobraz.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C365 - Przejrzysty - rzut parteru

Na powierzchni nieco ponad 75 m kw. projektant rozplanował 2 sypialnie, 2 łazienki, obszerny salon, kuchnię i kotłownię – jest to zatem idealny dom dla niewielkiej rodziny. W salonie nie mogło oczywiście zabraknąć kominka, który można podziwiać, zarówno siedząc na kanapie, jak i przy stole. Dużą zaletą tego domu jest olbrzymi taras, na który można w każdej chwili wyjść z salonu i z sypialni na poranną kawę czy dłuższy wypoczynek. Gdyby rodzina się powiększyła i obecny metraż okazał się zbyt mały, jest możliwość adaptacji poddasza i zrobienia tam dodatkowych sypialni (do wykorzystania będzie 40 m kw.)

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty (elewacja frontowa), autor arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator M231a - Piękny widok - wariant I

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 173,7 m2Liczba pokoi (z salonem): 6Wymiary działki: 21,00 x 22,40 m

Więcej szczegółów jest tu>>>Murator M231a - Piękny widok - wariant I

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator M231a - Piękny widok - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Piękny widok – wariant I zachwyca nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Reprezentacyjny charakter budynku został podkreślony przez ukształtowanie bryły i idealnie dobrane materiały wykończeniowe. Biel ścian przełamano elementami z drewna oraz płytkami klinkierowymi w szaro-beżowym odcieniu. Główną uwagę przykuwa jednak elewacja ogrodowa, która jawi się jako szklana fasada, przedzielona między kondygnacjami poziomym deskowaniem. Dopełnieniem całości jest grafitowy dach, który idealnie współgra z przeszkleniami, nadając bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd.

Salon to otwarta przestrzeń podzielona umownie na część jadalną i wypoczynkową. Kominek, który przewidziano w centralnym punkcie parteru, ogrzeje niemal całą jego powierzchnię, wprowadzając przy tym przytulny klimat. Kuchnię otwarto na salon, ale jednocześnie odizolowano ją nieco od strefy wypoczynku. Ze ścianą kuchni i spiżarni sąsiaduje łazienka, dostępna z holu. Sypialnia, którą zaprojektowano przy wejściu, może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego, nie zakłócając intymności strefy nocnej, znajdującej się na poddaszu. Ażurowe schody, zlokalizowane w holu, stworzą poczucie lekkości i nie przytłoczą rozświetlonego wnętrza. Warto też wspomnieć o tarasie, który zajmuje całą elewację tylną i jest wygodnym łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M231a - Piękny widok - wariant I, rzut poddasza

Poddasze budynku, to aż 4 komfortowe sypialnie. Jedna z nich – ma nie tylko własną garderobę, ale też prywatną łazienkę. Pozostałe sypialnie obsługuje węzeł sanitarny zlokalizowany w holu. Przewidziano tu także dodatkowe 2  garderoby, a także pralnię, co w efekcie stworzyło wnętrze „skrojone na miarę”. Idealną wręcz funkcję domu dopełnia dwustanowiskowy garaż połączony drzwiami z kotłownią. Piękny widok – wariant I to świetna oferta dla miłośników jasnych i komfortowych przestrzeni oraz nowoczesnej architektury.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu: Murator M231a - Piękny widok - wariant I (elewacja frontowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator EC394 - Wykadrowany

Autor arch. Karol Włoskowski

Powierzchnia użytkowa 227,1 m2 Liczba pokoi (z salonem): 6Wymiary działki: 26,90 x 26,00 m

Więcej szczegółów jest tu>>>Murator EC394 - Wykadrowany

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator EC394 - Wykadrowany (elewacja ogrodowa), autor arch. Karol Włoskowski Link: Sprawdź projekt >>>

Wykadrowany - to nietuzinkowy, okazały dom, na miarę XXI wieku. W budynku postawiono na maksymalną funkcjonalność i chłodną estetykę, skomponowaną na bazie szarości przełamanej stolarką w pomarańczowym kolorze. Dom stanowi zwartą, dwukondygnacyjną bryłę zestawioną z jednokondygnacyjnym garażem. Wzdłuż całej elewacji bocznej zaprojektowano obszerne przeszklenia, a na poddaszu, w podłużnej lukarnie – długie, pasmowe okna. Wszystkie te elementy stworzyły modernistyczny obraz, który urzeka swą surowością i geometrycznym kształtem.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC394 - Wykadrowany - rzut parteru

Wejście podkreślone jest dużą wnęką, założoną pomiędzy dwiema pokaźnymi kolumnami. Ta płaszczyzna jest zapowiedzią tego, co spotka nas w środku, czyli zapowiedzią przestronności i nowoczesności. W poziomie parteru zaplanowano przestrzeń publiczną podzieloną funkcjonalnie na trzy strefy: wypoczynkową, jadalną i kuchenną. Aranżacja na otwartym planie sprzyja swobodnej komunikacji i poczuciu nieograniczonej przestrzeni. To poczucie spotęgowane jest także (wspomnianymi już) dużymi oknami, które zapewniają maksymalny dopływ światła, a także brakiem stropu nad częścią strefy wypoczynkowej. Kuchnia łączy się z jadalnią za pomocą wyspy kuchennej, która bez wątpienia będzie sprzyjać wspólnemu przygotowywaniu potraw, a kuchenne zaplecze zapewni maksimum miejsca do przechowywania.Warto też zwrócić uwagę na gigantyczny taras, który zaprojektowano wzdłuż trzech elewacji. Jest to przestrzeń komunikacyjna, jak również wypoczynkowa - w nieco awangardowym duchu. To miejsce zachęcające do relaksu i korzystania ze słonecznej aury pogodowej. Łatwo wyobrazić tu sobie jasne kanapy, stolik kawowy, nowoczesny parasol ogrodowy i donice pełne ciekawych roślin.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC394 - Wykadrowany - rzut poddasza

Poddasze domu dedykowane jest czteroosobowej rodzinie - jeśli jedna z sypialni będzie pokojem gościnnym. W innym przypadku sypialnie zaspokoją potrzebny 5 lub 6 domowników.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator EC394 - Wykadrowany (elewacja frontowa), autor arch. Karol Włoskowski Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I

Autor arch. Piotr Lewandowski

Powierzchnia użytkowa 141,7 m2 Liczba pokoi (z salonem): 5Wymiary działki: 27,60 x 23,30 m

Więcej szczegółów jest tu>>>EC317a - Dom oszczędny - wariant I

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Dom oszczędny - wariant I to bardzo ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Z racji tego, że dom ma kształt długiego prostokąta, jeśli zrezygnujemy z wiaty garażowej, sprawdzi się idealnie na wąskiej działce. Co ważne, elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa prezentuje się z goła inaczej – jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu. Jego wykończenie stanowi biały tynk, który zestawiono dla kontrastu z szarą dachówką ceramiczną. W tym samym szarym kolorze jest cała stolarka okienna i drzwiowa, urozmaicenie tej kompozycji stanowi drewno o przyjemnej miodowej barwie, które pojawia się w strefie wypoczynku na tarasie oraz w strefie wejścia w postaci malowniczej pergoli, która może też służyć za wiatę garażową.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I - rzut parteru

Układ wnętrza jest bardzo dobrze przemyślany – z jednej strony znajduje się przestronna strefa dzienna (prawie 44-metrowy pokój dzienny), a z drugiej - nocna. Dla zachowania większej prywatności można je oddzielić drzwiami przesuwnymi. Z tyłu domu jest królestwo gospodarzy, którzy mają do dyspozycji sypialnię, oddzielną garderobę i łazienkę. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Niedaleko wejścia przewidziano też gabinet, który przyda się osobom pracującym w domu.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 164,3 m2Liczba pokoi (z salonem): 6Wymiary działki 24,60 x 18,30 m

Więcej szczegółów jest tu>>>M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV (elewacja ogrodowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Jasna przestrzeń - wariant IV - niepozorna frontowa elewacja budynku przechodzi w zdumiewająco efektowny bok – ogromne przeszklenia parteru i poddasza, przecięte klinkierowym wysokim kominem. To świetne doświetlenie wnętrza, ale przede wszystkim zachwycający widok, i to zarówno z wnętrza domu, jak i od strony ogrodu.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV - rzut parteru

Parter w całości zaanektowany jest przez strefę dzienną – duży salon, kuchnia, strefa jadalniana i kominek wpisany między ogromne przeszklenia, przez które prowadzą dwa wyjścia na taras. Schody na poddasze są tu odsłonięte, można więc uczynić z nich ozdobny element wystroju wnętrza. Dodatkowy pokój jest dyskretnie ulokowany na uboczu i sąsiaduje z łazienką.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV - rzut poddasza

Ciekawostką jest to, że dzięki nawisowi nad wejściem poddasze ma większą powierzchnię użytkową niż parter. Mieszczą się tam nie tylko 3 przytulne sypialnie, garderoba, dwie łazienki i pralnia, ale też czwarta – największa sypialnia z częścią do pracy lub wypoczynku i dwiema garderobami.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator M210d - Jasna przestrzeń - wariant IV (elewacja frontowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Projekty domów

Odkryj najpopularniejsze Kolekcje projektów gotowych domów z oferty Murator PROJEKTY. Zobacz walory projektów tego typu i przekonaj się, że małe jest nie tylko piękne, ale także komfortowe i ekonomiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE