Domy z oknami narożnymi. TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-07-26 14:58 Anna Kazimierowicz
Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Aranżacja salonu z wielkim przeszkleniem z narożnikiem. Projekt M194 - Spokojna wyspa

Okna narożne są obecnie bardzo modne. Atrakcyjnie wyglądają na elewacji. Pozwalają stworzyć oryginalne aranżacje wnętrz. Dzięki otwarciu na dwie strony świata zapewniają piękne widoki i dużo światła.Wybraliśmy projekty nowoczesnych domów z kolekcji Muratora, w których zaplanowano okna narożne.

Zamiast wstawiać tradycyjnie na sąsiednich ścianach dwa okna oddalone od siebie fragmentem muru, coraz częściej wykorzystuje się okna w postaci przeszklonego narożnika. Dwie tafle szkła ustawione zwykle prostopadle względem siebie zapewniają szeroki widok na świat. Możemy podziwiać przez nie jednocześnie różne fragmenty ogrodu. Również we wnętrzu taki szklany narożnik wygląda atrakcyjnie. Jadalnia albo jeszcze lepiej strefa wypoczynku umieszczona przed oknami narożnymi będzie pięknie doświetlona, a spędzanie tam czasu zapewni nam ciekawe doznania. Jeśli szklenie będzie nieotwierane można zrobić tam np. kącik dla roślin.

Domy z oknami narożnymi
Autor: Piotr Mastalerz W projekcie domu z oknami narożnymi musi być przewidziane odpowiednie wzmocnienie konstrukcji stropu

Okna narożne: jakie wybrać do różnych pomieszczeń

Okna narożne mogą mieć różny kształt i wielkość. Najefektowniej wyglądają przeszklone narożniki w salonie. Wielkie tafle szkła sięgające od podłogi niemal do sufitu robią wrażenie. Często obok wstawia się drzwi przesuwne albo dodatkowe przeszklenie, przez co powstaje naprawdę imponująca szklana elewacja z widokiem na ogród. Taka konstrukcja może być zastosowana jako szerokie, ale niezbyt wysokie okno panoramiczne chętnie montowane nad blatem w kuchni. To również modne rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez projektantów domów nowoczesnych w stylu. Okno narożne standardowej wielkości może być wstawione w dowolnym pomieszczeniu - pokoju dzieci, sypialni, czy łazience.

Domy z oknami narożnymi
Autor: Andrzej T. Papliński Okno narożne świetnie komponuje się nad narożną wanną w łazience

Okna narożne: dwa rodzaje konstrukcji

W oknach narożnych wykorzystuje się konstrukcje wykonane z każdego materiału: PCW, drewna lub aluminium. Przeszklony narożnik może być wypukły lub wklęsły. Można zbudować go na dwa sposoby.

Domy z oknami narożnymi
Autor: Robert Wójcik Narożne przeszklenie jest bardzo wygodne nad takimż blatem w kuchni

Najmodniejsze są okna ze stepem, czyli charakterystyczną cienką czarną linią w narożniku. Okna łączy się na budowie, sklejając krańce dwóch pakietów szybowych pod kątem prostym. Czarną linię tworzą masy uszczelniające połączenie. Takie okno narożne wygląda bardzo lekko. Można je zbudować z wykorzystaniem ogólnie dostępnych rozmiarów pakietów szybowych, więc może być naprawdę duże. Jego minusem jest to, że okna się nie otwierają i mogą być połączone tylko pod kątem prostym.

Domy z oknami narożnymi
Autor: Stolbud Włoszczowa W przypadku okien ze stepem na budowie wstawia się otwór dwa pakiety szybowe i skleja ich narożnik

Okna z profilem narożnym wyglądają nieco ciężej, ponieważ między dwoma skrzydłami z taflami szkła trzeba umieścić pionowy element z materiału konstrukcyjnego spajający narożnik. Ma on kilkanaście centymetrów szerokości. W takim zestawie można wykorzystać okna nieotwierane albo otwierać zwykle tylko jedno okno. Jeśli chcemy bez problemu otwierać oba skrzydła, w narożniku trzeba zastosować profile poszerzające, co powoduje, że narożnik wygląda masywnie i zdecydowanie przerywa pole widzenia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można wykorzystać profile pozwalające na regulowanie kąta między dwoma skrzydłami w szerokim zakresie.

Domy z oknami narożnymi
Autor: Mariusz Bykowski W oknach z profilem narożnym można wybrać niemal dowolny kąt ustawienia okien względem siebie

Okna narożne: szklenie

W oknach z tak zwanym stepem ze względu na konstrukcję szyby zewnętrzne są zawsze hartowane. Czasem stosuje się cienkie listwy maskujące chroniące narożnik przed uszkodzeniem. Poza tym w obu rodzajach okien narożnych stosuje się typowe pakiety szybowe, ze względu na energooszczędność trzyszybowe. W oknach z profilem narożnym, który zwykle nie ma ocieplenia, może on stanowić mostek termiczny, warto więc pomyśleć o grzejnikach przy oknach narożnych.

Domy z garażem dwustanowiskowym
Autor: Mariusz Bykowski Planując okna narożne, warto pomyśleć o grzejnikach w ich sąsiedztwie

Nowoczesne projekty domów z oknami narożnymi

Przedstawiamy wybrane projekty domów, w których wykorzystano okna narożne. Są to domy nowoczesne w stylu, parterowe, z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Okna narożne zostały zaplanowane w różnych pomieszczeniach na parterze.

Dom z oknami narożnymi: EC373c - Oznaczony - wariant III

Autor arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska

Powierzchnia użytkowa 124,4 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 24,30 x 16,80 m

Więcej szczegółów projektu>>> EC373c - Oznaczony - wariant III

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu EC373c - Oznaczony - wariant III - elewacja ogrodowa

Oznaczony - wariant III to dom piętrowy przeznaczony dla średniej wielkości rodziny (5 sypialni). Na parterze znajduje się przestronny salon z wielkimi przeszkleniami i wyjściem na taras. Na taras można wyjść także z kuchni oraz sypialni rodziców. Na piętrze umieszczono sypialne pozostałych domowników i dużą łazienkę.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu EC373c - Oznaczony - wariant III - rzut parteru

Atrakcję salonu stanowią dwa przeszklone narożniki, które są poszerzone o dodatkowe elementy szklane. Można tam wykorzystać elementy nieotwierane. Na jednym końcu przeszklenia są drzwi wiodące na taras.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu EC373c - Oznaczony - wariant III - elewacja frontowa

Dom z oknami narożnymi: M183b - Bajeczny widok - wariant II

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 100,0 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 18,20 x 22,50 m

Więcej szczegółów projektu>>>M183b - Bajeczny widok - wariant II

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M183b - Bajeczny widok - wariant II - elewacja ogrodowa

Bajeczny widok - wariant II - to ciekawie prezentujący się dom parterowy z czterospadowym dachem, idealny dla rodziny z dwójką dzieci. Efektowny wygląd zawdzięcza umiejętnie zastosowanemu drewnu na elewacji, które podkreśla strefy okienno-drzwiowe. Dodatkowo drewno jest w przyjemnym miodowym kolorze, dzięki czemu jest dobrze widoczne na tle białego tynku i ładnie wygląda zestawione z ciemnym dachem. Architekt zadbał o doskonałe doświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Dwie ze ścian salonu są niemal całkowicie przeszklone, dzięki czemu siedząc w środku, można rozkoszować się widokiem ogrodu, a taras stanowi naturalne przedłużenie salonu, gdzie można wypocząć i zjeść posiłek pod chmurką.
Dla komfortu mieszkańców przy domu zaplanowano aż dwa tarasy - większy od frontu i elewacji bocznej oraz mniejszy od tyłu, dostępny z sypialni gospodarzy. Do dyspozycji domowników są też 2 łazienki oraz kotłownia, do której wchodzi się z zewnątrz, ale projektant przewidział możliwość zrobienia wejścia do niej również od środka – z przedsionka lub korytarza, zależnie od potrzeb mieszkańców. Bajeczny widok - wariant II będzie odpowiednim projektem dla właścicieli działek z wjazdem od południa.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M183b - Bajeczny widok - wariant II - rzut parteru

Atrakcyjnym wyposażeniem domu są dwa narożne przeszklenia umieszczone w salonie oraz kuchni nad blatem roboczym. Kuchnia stanowi element otwartej strefy dziennej, w której jest szklany narożnik i wielkie proste przeszklenie. Stojąc na jego końcu i patrząc na kuchnię, można widzieć na przestrzał cały dom.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M183b - Bajeczny widok - wariant II - elewacja frontowa

Dom z oknami narożnymi: M194 - Spokojna wyspa

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 131,4 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 22,20 x 19,80 m

Więcej szczegółów projektu>>>M194 - Spokojna wyspa

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M194 - Spokojna wyspa

Spokojna wyspa to piękny dom w śródziemnomorskim klimacie. Jasne tynki, szare pokrycie dachu i ciepły brąz elementów drewnianych sprawiają, że całość kojarzy się z wakacjami. Parter domu to przede wszystkim obszerny salon z kominkiem i miejscem na naprawdę duży stół oraz kuchnia z wyspą. Oba te pomieszczenia mają wyjścia na przepiękny taras przylegający do dwóch boków domu. Dodatkowy pokój, wstępnie przeznaczony na gabinet, sprawdzi się również jako pokój gościnny. Zwłaszcza, że ma on wyjście na drugi z tarasów, a tuż przy nim znajduje się łazienka z prysznicem.
Program tej kondygnacji dopełnia jednostanowiskowy garaż i kotłownia. Przebojem piętra będzie z pewnością sypialnia master bedroom z niezależną łazienką i garderobą. Mieszkańcy pozostałych dwóch sypialni będą mieli do dyspozycji drugą, obszerną łazienkę oraz garderobę.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M194 - Spokojna wyspa - rzut parteru

Przeszklenie narożne zaprojektowano w części jadalnianej salonu. Siedząc przy stole, biesiadnicy mają szeroki widok na taras i ogród. W narożniku są umieszczone drzwi tarasowe. Obok nich mogą znaleźć się elementy nieotwierane.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu M194 - Spokojna wyspa - elewacja frontowa

Dom z oknami narożnymi: C401 - Dyplomatyczny

Autor inż. Witold Korus 

Powierzchnia użytkowa 113,9 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 19,40 x 27,30 m

Więcej szczegółów projektu>>>C401 - Dyplomatyczny

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C401- Dyplomatyczny - elewacja frontowa

Dyplomatyczny, mimo swej pozornej prostoty, przyciąga uwagę nieszablonowymi detalami. Garaż jest asymetrycznie „wklejony” w bryłę, a jego płaski dach został przeciągnięty nad strefę wejścia, tworząc ciekawe a zarazem praktyczne zadaszenie. Bardzo interesująco zaaranżowano także elewację tylną – tarasowa kolumnada z ażurowym sufitem wytycza lekko zacieniony obszar wypoczynkowy i jednocześnie wprowadza nowoczesny design. Wygodne i estetyczne meble ogrodowe zachęcają do spędzenia tu każdej wolnej chwili. Na elewacjach króluje kolorystyczny minimalizm, skomponowany na bazie bieli przełamanej panelami z jasnego drewna. Całość zwieńcza szary dach nawiązujący nieco do ścian garażu oraz do tarasu i podmurówki. Aranżacja pomieszczeń domu została gruntownie przemyślana i stworzona na miarę potrzeb i możliwości. Aby nie tracić cennej powierzchni zrezygnowano ze zbędnych korytarzy i wejście do dwóch sypialni zaplanowano bezpośrednio z salonu. Trzecia sypialnia znajduje się tuż przy wejściu – to dobra lokalizacja również na gabinet, biuro lub pokój gościnny. Salon połączono z kuchnią za pomocą zabudowy, w której zaplanowano płytę grzewczą.
Taki zamysł będzie sprzyjał integracji, degustacji i wspólnemu gotowaniu. Bardzo ciekawym pomysłem jest zagłębienie kominka we wnęce. Kominkowa szyba licująca ze ścianą będzie wyglądać nietypowo i z pewnością zjawiskowo. Wejście do łazienki poprzedza niewielki korytarz z dwiema szafami, które będą przydatnym miejscem na przechowywanie ręczników i środków czystości. Dyplomatyczny to praktyczny i wyważony dom. Bez wątpienia zachwyci miłośników prostych form w eleganckim wydaniu.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C401- Dyplomatyczny - rzut parteru

W domu Dyplomatycznym okno narożne zostało zaprojektowane w pokoju umieszczonym od frontu budynku, obok wejścia. Można go przeznaczyć na sypialnię, ale świetnie sprawdzi się jako gabinet osoby pracującej w domu albo biuro osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C401- Dyplomatyczny - elewacja ogrodowa

Dom z oknami narożnymi: C374b - Szafranowy - wariant II

Autor arch. Karol Włoskowski 

Powierzchnia użytkowa 124,2 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 24,00 x 25,20 m

Więcej szczegółów projektu>>>C374b - Szafranowy - wariant II

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C401- Szafranowy - elewacja ogrodowa

Szafranowy - wariant II - to nowoczesny parterowy dom przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Dom ma wyraźny podział na strefy funkcjonalne. Strefa dzienna obejmuje duży salon połączony z kuchnią. W salonie są wielkie przeszklenia z drzwiami prowadzącymi na taras oraz zapewniające widok na ogród. Do strefy sypialni prowadzi wydzielony korytarz. Jest tam również łazienka i toaleta. Obok wejścia umieszczono garaż na dwa samochody oraz kotłownię.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C374b - Szafranowy - wariant II - rzut parteru

W Szafranowym zaplanowano okno narożne w kuchni nad blatem. Można pod nim umieścić tradycyjnie zlewozmywak. W salonie znajdują się również wielkie przeszklenia składające się na narożnik. Jednak można tam zainstalować dowolne okna stałe lub drzwi tarasowe, ponieważ między przeszkleniami znajduje się murowany narożnik.

Domy z oknami narożnymi
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C374b - Szafranowy - wariant II - elewacja frontowa

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE