Garaż na dwa samochody, czy mniejszy? Najlepsze wymiary garażu
Planując remont garażu połączony z jego przebudową, trzeba ustalić, jakie powinien mieć wymiary. Czy rozbudować go, by powstał garaż na dwa samochody? Jak dobrać najlepsze wymiary garażu? Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym wymiarom: długości, szerokości i wysokości.
Optymalne wymiary garażu zależą od funkcji, jaką ma pełnić to pomieszczenie. Oprócz jednego lub kilku samochodów trzymasz tam też rowery, motory, sanki, hulajnogi, opony zimowe i inne akcesoria motoryzacyjne. Bywa, że garaż służy jako drewutnia, mały warsztat lub pomieszczenie na sprzęt ogrodniczy. Remontując garaż, masz czasem możliwość zmiany jego wymiarów, na przykład przez dołączenie pomieszczenia znajdującego się obok lub rozbudowę.
Wymiary garażu: długość
Minimalny, rozsądny wymiar to 5,5 m. Przeciętny samochód ma 4,5 m długości, ale niektóre większe samochód dochodzą do 5,5 m. Jeśli więc masz taką możliwość i przedłużysz garaż do 5,8 m, będziesz miał pewność, że zmieści się w nim także duże auto.
Jeżeli zamierzasz na jego ścianie szczytowej postawić metalowe regały o szerokości 60 cm, to garaż trzeba o tyle wydłużyć. Miałby wtedy około 6 m. Kolejne 60-70 cm należy dodać, jeśli chcesz zapewnić wygodny dostęp do półek (bez konieczności wyprowadzania samochodu). Długość garażu z wygodną przestrzenią magazynową na ścianie szczytowej wynosi mniej więcej 6,7 m.
Każdy kolejny metr kwadratowy to dodatkowe koszty budowy, ale warto zainwestować w przemyślane rozwiązanie, które zapewni wygodne korzystanie z garażu.
Wymiary garażu: szerokość
Również ten wymiar jest ściśle związany z wielkością samochodów. Nowsze modele są zazwyczaj większe od tych starszych. Popularne auta mają obecnie około 1,75 m szerokości. Jeśli doliczysz przestrzeń potrzebną kierowcy na otworzenie drzwi oraz niewielki odstęp od przeciwnej ściany, okaże się, że minimalna szerokość garażu to 3 m.
Jeżeli założymy, że pasażer nie opuszcza samochodu przed wjazdem do garażu i będąc w środku, ma otworzyć komfortowo drzwi, to szerokość garażu nie może być mniejsza niż 3 m. Posiadaczom szerszych aut wygodę zapewnią dopiero wymiary 3,2-3,3 m.
Jeśli w szerokości garażu mają się jeszcze zmieścić motocykl lub rowery, trzeba przeznaczyć na nie dodatkowe 1,5 m. Wymiar poprzeczny takiego garażu powinien wynosić minimum 4,5 m. Większa szerokość podniesie jeszcze komfort korzystania z niego.
Garaż dwustanowiskowy musi być odpowiednio szerszy. Jego minimalna szerokość to 5,8-6 m, a wygodna: 6,5-6,8 m.
Wymiary garażu: wysokość
Wysokość przeciętnego samochodu to 1,45 - 1,7 m. Kłopot może się pojawić, jeżeli masz dużego SUV-a lub samochód dostawczy, a garaż jest usytuowany w niskim przyziemiu lub znajduje się nad nim obniżony taras. Problemem może być wtedy niedostateczna wysokość w świetle bramy. W dodatku bramy uchylne po podniesieniu zajmują część światła otworu. Wysoki samochód może wówczas zawadzić o bramę. Aby przejechało pod nią wysokie auto terenowe, jej spód musi się znajdować mniej więcej na wysokości 2,1 m. Możesz wybrać model inaczej otwierany, na przykład bramę rozwieralna lub segmentową. Gdy garaż jest niski, ale masz nieco miejsca z boku, możesz wstawić bramę segmentową odsuwaną na boczną ścianę. Jeżeli nie masz możliwości zastosowania innej bramy, pozostaje podwyższenie otworu i umieszczenie wyżej nadproża. Rozwiązanie to jest możliwe, jeśli nad nadprożem znajduje się odcinek ściany i nie stanowi ono fragmentu wieńca.
Planujesz budowę garażu wolnostojącego? Przejrzyj profesjonalne projekty gotowe i wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje wymagania!