Drewutnia - jak zrobić samodzielnie? Drewutnia na drewno prostej konstrukcji

2022-08-26 12:09

Drewutnia to dobre miejsce na składowanie drewno na opał. Drewutnia na drewno to nie tylko element estetyczny, ale przede wszystkim ochrona drewna przed nadmiernym narażeniem na czynniki zewnętrzne. Budowa wiaty na drewno nie jest trudna. Jak zrobić drewutnię? Proste porady dotyczące samodzielnej budowy.

Drewutnia
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Stabilną i estetycznie wykończoną z każdej strony drewutnię można ustawić w ogrodzie lub tradycyjnie – przy ogrodzeniu

Aby drewno nadawało się na opał w domowym kotle lub kominku należy je odpowiednio długo sezonować. Ten okres może trwać od 18 do 24 miesięcy i ma na celu doprowadzenie drewna do wilgotności około 15-20%. Tak wysuszone drewno generuje więcej energii opałowej, czyli pali się dłużej i wytwarza więcej ciepła. Ponadto sezonowane drewno opałowe mniej dymi i emituje znacznie mniejsze ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Podczas jego spalania powstaje też mniej sadzy, która odkłada się w palenisku, przewodzie kominowym i na szybie kominka. Jeśli ogrzewamy nasz dom całoroczny lub letniskowy drewnem musimy wyznaczyć odpowiednie miejsce do jego składowania, sprawdzi się tutaj gromadzenie go przy elewacji domu pod wystającym okapem lub w specjalnie wybudowanym miejscu, którym jest drewutnia.

Drewutnia do ogrodu - jak zbudować samodzielnie drewutnię [WIDEO]

Drewutnia na drewno

Drewutnia na drewno nie jest trudna do samodzielnego zbudowania. Jeśli zdecydujemy się na budowę drewutni, pierwszym krokiem będzie wybór miejsca jej posadowienia. Można ustawić ją pod ogrodzeniem lub wkomponować w ogród w pobliżu domu. Solidna i wytrzymała na warunki atmosferyczne wiata na drewno musi mieć stabilne fundamenty, aby oprzeć się silnym podmuchom wiatru, nawet gdy nie jest obciążona i wypełniona drewnem. Miejsce na przechowywanie drewna powinno mieć podest lub ruszt uniesiony nad podłożem, zapewniający obieg powietrza w kierunku góra-dół, aby znajdujące się na nim wilgotne drewno nie spleśniało. Również ściany wiaty nie powinny być pełne, jedyną jej szczelną przegrodą jest dach chroniący przed opadami atmosferycznymi.

Fundamenty drewutni

Fundamenty pod słupy drewutni możemy wykonać jako stopy fundamentowe betonowe kwadratowe lub okrągłe w rozstawie 1,0-1,2 m wzdłuż ścian. Po wykopaniu dołów o dokładnych wymiarach stóp, należy zalać je betonem. Wykop możemy też zabezpieczyć traconymi tubami szalunkowymi wykorzystywanymi przy betonowaniu okrągłych słupów domu. Gdy beton zacznie wiązać umieszczamy pośrodku stóp wsporniki słupów drewnianych. W zależności od planowanej szerokości wiaty rozkładamy betonowe bloczki fundamentowe w jednym lub kilka rzędach, w takim samym rozstawie co stopy fundamentowe, które będą podpierały konstrukcję podestu. Bloczki zabezpieczamy folią izolacyjną lub papą, które będą stanowiły poziomą izolację przeciwwodną drewnianej konstrukcji wiaty.

Drewutnia konstrukcja

Na wspornikach montujemy drewniane słupy. W rogach wiaty na drewno mogą być to krawędziaki (słupy o przekroju kwadratowym), wewnątrz wiaty po obu stronach wejścia i symetrycznie na tylnej ścianie drewutni, słupy o przekroju prostokątnym. Ze względu na pochylenie dachu, (minimalne nachylenie dachu to 3o w przypadku papy dachowej kładzionej dwuwarstwowo i 9o dla jednej warstwy papy) słupy z przodu wiaty powinny być wyższe od słupów tylnych, aby umożliwić sprawne spływanie wody opadowej. Do słupów drewutni oraz na bloczkach fundamentowych montujemy legary, które stanowią konstrukcję wsporczą dla podestu. Legary zewnętrzne umieszczamy we wcięciach wykonanych u podstawy słupów. Kolejno na wierzchołkach słupów w nacięciach montujemy dwie krokwie dachowe równolegle do legarów, które będą oparciem dla prostopadle do nich zamocowanych łat. Na krótszych bokach wiaty, dla usztywnienia konstrukcji mocujemy od wewnątrz po jednej lub dwóch drewnianych deskach.

Drewutnia wykończenie

Podłogę drewutni buduje się z desek przykręconych w poprzek legarów, pozostawiając między nimi szczeliny, aby zapewnić wymagany dostęp powietrza. Dach drewutni wykonujemy z płyty OSB ułożonej ze spadkiem i pokrytej papą dachową.

Przeczytaj też:

Wzdłuż krawędzi dachu możemy przykręcić deski wieńczące, które zapewnią estetyczny wygląd wiaty na drewno. Mocujemy je do poprzecznych słupów za pomoc wygiętych płaskowników i wkrętów do drewna. Ściany drewutni wykańczamy deskami z odstępem między nimi, zapewniając odpowiednią wentylację wnętrza.

Drewutnia - impregnacja konstrukcji

Elementy do budowy drewutni powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. drewno zaimpregnowane ciśnieniowo. Powstałe w wyniku prac uszkodzenia powierzchni czy użycie łączników nie osłabi wtedy konstrukcji wiaty. Metalowe łączniki użyte do połączenia konstrukcji powinny być nierdzewne. Zaleca się też pomalowanie drewnianej konstrukcji farbą do drewna lub lakierobejcą, przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Drewutnia jak zrobić - materiały i koszt

SŁUPY do budowy drewutni CENA
Krawędziak 10 x 10 x 250 cm (2 sztuki) 100 zł
Krawędziak 10 x 10 x 230 cm (2 sztuki) 92 zł
Łata 5 x 10 x 250 cm (2 sztuki) 50 zł
Łata 5 x 10 x 230 cm (2 sztuki) 46 zł
DACH drewutni CENA
Krokiew 5 x 10 x 360 cm (2 sztuki) 72 zł
Łata 7 x 5 x 140 cm (7 sztuk) 78,40 zł
Łata 7 x 5 x 120 cm (2 sztuki) 19,20 zł
Deska wieńcząca daszek 2,1 x 12 x 350 cm (4 sztuki) 120,07 zł
Płyta OSB 250 x 125 cm (2 sztuki) 210 zł
PODŁOGA w drewutni CENA
Legar 7 x 5 x 340 cm (3 sztuki) 81,60 zł
Deska 2,5 x 12 x 110 cm (24 sztuki) 234,60 zł
ŚCIANY drewutni CENA
Deska 2,1 x 12 x 330 cm (12 sztuk) 336,60 zł
Deska 2,1 x 12 x 105 cm (24 sztuki) 214,20 zł
Deska 2,1 x 12 x 115 cm (24 sztuki) 234,60 zł
OKUCIA I WKRĘTY CENA
Wsporniki słupa 100 x 60 cm (8 sztuk) 158,56 zł
Wkręty długości 5 cm (516 sztuk) 82,56 zł
Wkręty długości 10 cm (110 sztuk) 68,20 zł
Wkręty długości 2 cm (16 sztuk) 1,12 zł
Płaskowniki metalowe (8 sztuk) 55,68 zł
POZOSTAŁE CENA
Stopa fundamentowa 20 x 20 x 50 cm (8 sztuk) 110 zł
Bloczek fundamentowy 38 x 24 x 12 cm (4 sztuki) 12 zł
Papa (6 m2) 50 zł/rolka 15 m2
RAZEM koszt budowy drewutni 2570 zł

Do budowy drewutni widocznej na zdjęciu użyto struganego drewna suszonego. Ilość drewna konstrukcyjnego (z wyjątkiem desek) została podana z naddatkiem 5-10 cm. Umożliwi to podczas montażu dokładne docięcie elementów na wymiar. Podano ceny brutto.

Opracowanie: Siekierki – Lesiewski i Synowie

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie