Radzimy, jak samodzielnie zrobić drewnianą skrzynię na warzywa. Pomysł narodził się w Anglii

2024-06-17 13:45

Skrzynia na warzywa to świetny sposób na wygodny warzywnik. Pokazujemy, jak zrobić skrzynię na warzywa - to klasyczne rozwiązanie znane w angielskich ogrodów sprawdzi się także w naszych ogrodach. Jak zrobić samemu skrzynię na warzywa?

Skrzynia na warzywa 2023
Autor: Piotr Gorączko Skrzynia na warzywa to dobre rozwiązanie szczególnie do ogrodów, w których ziemia jest ciężka

Spis treści

  1. Jakie wymiary powinna mieć skrzynia na warzywa?
  2. Jakie odległości między skrzyniami na warzywa?
  3. Galeria zdjęć - jak zrobić skrzynkę na warzywa? Instrukcja krok po kroku
  4. Praktyczne porady jak zrobić skrzynię na warzywa

Skrzynia na warzywa to świetnie rozwiązanie na działki, na których gleba nie jest najwyższej jakości: jest sucha i piaszczysta albo przeciwnie – zbyt zbita, nieprzepuszczalna i gliniasta, z wysokim poziomem wody gruntowej. Wypełnione żyzną ziemią skrzynie na warzywa to gwarancja obfitych i szybkich plonów.

Uprawa warzyw w skrzyniach ułatwia pielęgnację roślin. Nie trzeba się do nich schylać, poza tym w czasie pracy można przysiąść na rancie obramowania czy postawionym obok stołku.

Jakie wymiary powinna mieć skrzynia na warzywa?

Skrzynia na warzywa nie powinna mieć więcej niż 140 cm szerokości, bo wtedy łatwo sięgnąć do roślin posadzonych w ich centralnej części. Wysokość boków skrzyni to kwestia indywidualna. W małych ogrodach powinna mieć minimum 20 cm wysokości. W większych można zrobić rabaty wysokości 50-100 cm, bo takie znacznie łatwiej jest pielęgnować.

Jakie odległości między skrzyniami na warzywa?

Pomiędzy skrzyniami na warzywa zostawiamy ścieżki szerokości 30 cm (jeżeli planujemy używanie taczki, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm), które umożliwią swobodne przemieszczanie się w warzywniku i pielęgnację roślin.

Po odchwaszczeniu ścieżek można ubić ziemię i tak zostawić, ale znacznie ładniej wyglądają warzywniki, w których dróżki są przykryte korą, trocinami lub zrębkami roślin, wykończone żwirem, płytami chodnikowymi albo wybrukowane. Łatwiejsza jest też ich pielęgnacja, ponieważ mniej przerastają chwastami.

Sprawdź też:

Galeria zdjęć - jak zrobić skrzynkę na warzywa? Instrukcja krok po kroku

Praktyczne porady jak zrobić skrzynię na warzywa

  • Ramę skrzyni na warzywa zbijamy z surowych desek grubości około 2 cm. Lepiej ich nie impregnować. Co prawda trwałość takiego drewna jest mniejsza, ale do podłoża nie będą uwalniane toksyczne związki, które mogą być w impregnacie.
  • Deski mocujemy do listew drewnianych (kantówek) umieszczonych w narożnikach i łączymy przy użyciu wkrętów lub gwoździ.
  • Narożne listwy zakopujemy tak, by skrzynia osiadła na gruncie.
  • Na dnie skrzyni na warzywa układamy warstwy suchych liści oraz innych resztek roślinnych i mieszamy je z mniej żyzną glebą.
  • Na wierzchu rozkładamy warstwę żyznej ziemi, na przykład ziemię kompostową (około 15 cm), lekko mieszamy z podłożem i wyrównujemy.
  • W rzędach co 20-30 cm siejemy nasiona lub sadzimy rozsadę. Podlewamy glebę.

W pierwszym okresie wzrostu, gdy rośliny kiełkują i ukorzeniają się, pilnujemy, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. Gdy warzywa wzejdą, przerywamy zbyt gęsto rosnące siewki.

Jeżeli ogród odwiedzają koty, warto skrzynię na warzywa przykryć panelem ogrodzeniowym, który zniechęci zwierzęta do zanieczyszczania gleby odchodami. Panelu nie trzeba zdejmować, ponieważ warzywa przerosną przez oczka siatki.

Przeczytaj też:

Skrzynia na warzywa pojedyncza w ogrodzie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Paulina Staruń Zamiast kilku skrzyni na warzywa można zrobić tylko jedną – większą, na ulubione zioła i warzywa
Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają