Ścieżki ogrodowe i nawierzchnie w ogrodzie. Galeria zdjęć ogrodów

2019-04-17 12:50 Elżbieta Długosz
Ścieżka w ogrodzie
Autor: GettyImages Ścieżki ogrodowe łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, a także zdobią aranżację otoczenia wokół domu

Przynajmniej 2 utwardzone nawierzchnie potrzebne są w ogrodzie. Jedna ścieżka ogrodowa – by przejść od bramy do domu, druga nawierzchnia – dla samochodu. Przydadzą się też inne ścieżki, by swobodnie przemieszczać się do ogrodowych zakątków. Pomysły na kręte ścieżki ogrodowe - z kostki burkowej betonowej, bruku klinkierowego, kamienia, drewna.

Liczba i rodzaj materiału, z jakiego będą zbudowane ścieżki ogrodowe, zależy od sposobu zagospodarowania działki. Zobacz, jak z pomysłem wytyczyć ścieżki w ogrodzie i jakie materiały najlepiej sprawdzą się w ogrodowej przestrzeni. Ścieżki ogrodowe łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, a także zdobią aranżację otoczenia wokół domu. Budowa ścieżki z kostki brukowej betonowej, z kamienia czy klinkieru nie jest trudna, więc można ją położyć samemu. Podpowiadamy, co wybrać na ścieżki ogrodowe.

Projektujemy ścieżki ogrodowe

Podjazd dla samochodu musi być zbudowany na odpowiednio przygotowanym podłożu. Ścieżka ogrodowa - niekoniecznie, bo jeśli jest to zaledwie 2-3 metry można ją zrobić, umieszczając w wyrównanym i ubitym podłożu kilka betonowych płyt, drewnianych bali albo powierzchnię ścieżki wysypać żwirem, a wzdłuż traktu zrobić rabaty kwiatowe lub założyć trawnik. Im mniej utwardzonych powierzchni tym lepiej, bo – wbrew pozorom – nie jesteśmy krajem zbyt zasobnym w wodę i tę opadową warto kierować bezpośrednio do gleby.

Rozmieszczenie ścieżek ogrodowych należy przewidzieć już na początku projektowania ogrodu. Choć ścieżki ogrodowe pełnią funkcję czysto użytkową - łączą często odwiedzane obszary działki - w dużym stopniu kształtują przestrzeń i decydują o charakterze otoczenia domu. Wprowadzają w kompozycję dynamikę, wyznaczają kierunek przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc.

Sprawdź też: Tani sposób na nawierzchnię w ogrodzie z kratki trawnikowej >>>

Ścieżki ogrodowe sąsiadujące z trawnikiem powinny leżeć na równi z murawą, bo to ułatwi koszenie (swobodnie można przejeżdżać kołami kosiarki po nawierzchni). Ścieżki ogrodowe przylegające do rabat warto ułożyć trochę wyżej, ponieważ to zapobiegnie wypłukiwaniu ziemi na nawierzchnię w czasie deszczu lub podczas podlewania.

Galeria: 17 inspiracji na ścieżki ogrodowe

Ścieżki ogrodowe z kostki betonowej

Beton to najczęściej wykorzystywany materiał do utwardzania nawierzchni wokół domu, także ścieżek ogrodowych. Rozmaite kształty i wielkość elementów, a także różne wykończenie ich powierzchni i ich bogata kolorystyka pozwalają dopasować nawierzchnię ścieżki w ogrodzie do otoczenia utrzymanego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Możemy wybrać kostki stylizowane na stare, naśladujące kamienny bruk i płyty imitujące cięty granit czy surowy piaskowiec. Z barwionego i fakturowanego betonu produkowane są elementy do złudzenia przypominające deski, bruk drewniany albo stare podkłady kolejowe - bardzo efektownie wyglądają ścieżki ogrodowe z nich zrobione.

Sprawdź też:

Często w kolekcjach firm są elementy różnej grubości – tych najcieńszych (i najtańszych) używa się do utwardzania ścieżek ogrodowych, grubsze służą do wyłożenia podjazdu do garażu. Na ścieżki w ogrodzie wystarczą kostki brukowe lub płyty grubości 4 cm. Choć elementy betonowe charakteryzuje duża trwałość, warto je zaimpregnować, by zmniejszyć wnikanie wody i zanieczyszczeń w głąb ich struktury.

Sprawdź też:

Należy również zachować ostrożność zimą przy ich odśnieżaniu ścieżek ogrodowych – lepiej nie skuwać lodu ostrymi narzędziami, bo można uszkodzić ich zewnętrzną warstwę.

Ścieżki ogrodowe z bruku klinkierowego

Jeśli wybierzemy klinkier na ścieżki ogrodowe, to mamy pewność że będzie to materiał solidny i trwały. Nie niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych, nie zmienia koloru, nie chłonie brudu, jest odporny na uderzenia i ścieranie. Poza tym ładnie wygląda w otoczeniu roślin. Ścieżki ogrodowe ułożone w klasyczną jodełkę - szczególnie te o tradycyjnej rdzawej barwie - przywodzą na myśl staromodne romantyczne ogrody. Bardzo efektowne są elementy postarzane lub ręcznie formowane o nierównej powierzchni i naturalnych przebarwieniach.

Sprawdź też:

Do utwardzania ścieżek w ogrodzie stosowany jest bruk klinkierowy grubości 4 cm (zwykle są to cegły wielkości 20 x 10 cm lub kostka 5 x 5 cm). Wytrzymuje on nacisk samochodu osobowego, a więc można go także użyć do wykończenia podjazdu do garażu czy podwórza przed domem.

Kamień na ścieżki ogrodowe

Ścieżki w ogrodzie z kamienia są naturalne, szlachetne i uniwersalne – pasują do każdego otoczenia i dobrze wyglądają w połączeniu z innymi materiałami. Najczęściej ścieżki ogrodowe utwardzane są kostkami granitowymi (najpopularniejsze barwy to szary i rudy, ale mogą też być czerwone) grubości 4/6 cm (1 t takich kostek wystarczy na 8,5 m2 nawierzchni). Granit jest twardy i bardzo trwały, nie szkodzą mu woda i mróz, nie musi być impregnowany. Podobne właściwości mają bazalt (czarny kolor), porfir (skała o szaro-czerwono-brązowej barwie) i sjenit (może mieć kolor szary lub prawie czarny). Z nich także produkowana jest kostka brukowa.

W ogrodzie, wśród zieleni, bardzo ładnie wyglądają nieformalne ścieżki ogrodowe z ułożonych luźno nieregularnych kamiennych płyt. Można je obsiać trawą lub obsadzić niskimi roślinami (na przykład macierzanką lub płomykami szydlastymi na słońcu, a karmnikiem ościstym w cieniu). Do ich budowy często wykorzystywany jest piaskowiec. Jest on mniej trwały od innych skał – ma porowatą strukturę, więc łatwo chłonie wodę, szybciej się brudzi, porasta glonami i niszczeje pod wpływem mrozu – dlatego należy go zaimpregnować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
daisy1114
|

Świetnym rozwiązaniem na ścieżki w ogrodzie jest kora kamienna znana jak gnejs, w dobrej cenie posiada ją firma z Skrzeszewa, Rembelszczyzna, Wólki Radzymińskiej i innych punktów. Kontakt z firmą: 509728189 przedstawią swoją ofertą w pełni.

iwona
|

ja w dswoim ogrodzie postawiłam na naturalny kamien. Ogrod to natura wiec natrualne materiały wyglądają najlepiej. Kupowałam kamien wraz z montażem w firmie mm ogród i dom, strona internetowa: kamieniewroclaw :)

hoh
|

Ja na podjeździe położyłem kostkę Creativ. Wygląda bardzo dobrze, wszyscy goście chwalą. Nie mam jeszcze pomysłu na ścieżki w ogrodzie. Chcę zrobić przynajmniej dwie: do oczka wodnego i do altany. Może podeślecie swoje rozwiązania?

lorr
|

Ja też mam z bruk-betu ale nie kostki a drewno ogrodowe, a dokładnie jego niezłą imitację z betonu. Fajnie to wygląda a nie mam problemu i zawracania głowy z impregnowaniem. Utrzymanie czystości też jest łatwe a żona jest zachwycona bo ogród super wygląda.

derrjusz
|

Ta drużka z deseczek bardzo mi się podoba.

Bartek
|

Ja w swoim ogrodzie postawiałem na kostki brukowe z Bruk Betu - zarówno jeżeli chodzi o dojście do domu, jak i wyjazd z garażu. Pierwsza to Promenada, druga natomiast to Prospect. Wyglądają razem na prawdę dobrze, a firma, która mi je zrobiła stanęła na wysokości zadania i nic złego z nimi mi się nie dzieje.