Jak usunąć mech na trawniku i mech z kostki brukowej

2018-03-30 12:15 Redakcja
Mech na trawniku
Autor: thinkstock.com Właściciele trawników często bezskutecznie usiłują pozbyć się mchu przerastającego murawę. Przyczyną inwazji bywa najczęściej zakwaszenie gleby i zbyt niskie koszenie trawnika, a także zacienienie.

Jak usunąć mech na trawniku i mech na kostce brukowej? Mech na trawniku występuje, gdy gleba jest ciężka i zbita, i przede wszystkim kiedy źle pielęgnujemy trawę. Sprawdź, jak temu zapobiec i jak zwalczać mech. Co zrobić, kiedy mech pojawi się na nawierzchni z kostki.

Mech pojawia się przede wszystkim na zaniedbanych trawnikach, źle nawożonych i niewertykulowanych, a także nieprawidłowo podlewanych. Mchy rozwijają się z drobniutkich zarodników przenoszonych z prądami powietrza. Szczególnie często rozwija się w miejscach ocienionych i wilgotnych, na glebach słabo przepuszczalnych i kwaśnych.

Sposoby na mech na trawniku

  • Wapnowanie gleby

Zanim zaczniemy walkę z mchem na trawniku, najpierw należy zbadać odczyn podłoża i jeśli jest zbyt niski (pH poniżej 6, co oznacza kwaśną ziemię), zwapnować je przy użyciu dolomitu.

  • Wertykulacja i aeracja trawnika

Następnie trzeba przeprowadzić wertykulację trawnika, a jeżeli gleba jest zbita i nieprzepuszczalna, również aerację. W miejscach, gdzie podłoże jest zwięzłe i nieprzepuszczalne, trawa zamiera i mogą powstawać gołe place, na których często pojawia się mech. Dzieje się tak, ponieważ w ubitej ziemi brakuje tlenu i korzenie się „duszą”. Zjawisko to występuje przede wszystkim na ciężkich glebach gliniastych, ale nawet w ogrodzie, gdzie
ziemia jest piaszczysta, znajdą się zakątki, w których podłoże jest bardzo zbite. W takim przypadku wskazana jest aeracja, czyli napowietrzenie darni. Zabieg ten polega na nakłuwaniu trawnika szpikulcami, na głębokość około 10 cm, tak gęsto, żeby na 1 m2 było około 200 otworów (na
glebie piaszczystej trochę mniej, a na gliniastej więcej).

  • Nawóz na mech

Warto również zastosować specjalny nawóz przeciwdziałający pojawieniu się mchu. W sprzedaży są preparaty pod nazwą antymech, czy stop mech. Pamiętajmy, że preparaty chemiczne na mech mogą być szkodliwe dla zwierząt. Zawierają one siarczan żelaza. Jest to preparat, kóry ma zdolność likwidacji mchu z trawnika, a także zapobiega jego występowaniu w przyszłości.

Sprawdź też: sposoby na chwasty na trawniku >>>

Oprócz stosowania preparatów na mech, kluczowym zadaniem jest prawidłowe nawożenie trawnika przez cały sezon. Najlepiej zasilać darń preparatami przeznaczonymi specjalnie do trawy. Zawierają one dużo azotu, który przyspiesza wzrost liści i sprawia, że są intensywnie zielone. Warto stosować nawozy wolno działające. Rozkłada się je na darni raz lub dwa razy w sezonie, podczas gdy zwykłymi nawozami wieloskładnikowymi zasila się trawnik co cztery-sześć tygodni. Poza tym nawozy wolno działające są bezpieczniejsze dla środowiska. Zawarte w nich związki są na bieżąco pobierane przez rośliny i w znacznie mniejszym stopniu przenikają do wód gruntowych. Nawóz należy rozłożyć na powierzchni trawnika bardzo równomiernie (najlepiej przy użyciu siewnika), a następnie trzeba podlać murawę.

Jak pielegnować trawnik: stop mech

Istotne jest prawidłowe podlewanie trawnika. Mech częściej rozwija się na trawniku, który jest często zraszany małą ilością wody. Lepiej więc trawę podlewać rzadziej, gdy darń przeschnie, ale intensywnie - woda powinna przesiąknąć na głębokość około 10 cm.

Mech na trawniku
Autor: thinkstock.com Mech potrafi zdominować powierzchnię trawnika.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Co zrobić kiedy na tarasie kostka się zazieleniła, a w szczelinach pojawił się mech? Mech nie ma wpływu na właściwości kostki betonowej. Prawdą jednak jest, że po deszczu nawierzchnia omszałej kostki staje się bardzo śliska, więc na tarasie albo na podjeździe lepiej wyczyścić kostkę brukową. Zanieczyszczenia można usunąć mechanicznie, ale jest to bardzo pracochłonne, a jeśli oczyszczonej powierzchni nie pokryje się środkiem impregnującym - problem wkrótce powróci. Najlepiej zniszczyć mech na kostce specjalnym preparatem chemicznym. Większość z nich jest dostępna w formie koncentratów, które rozcieńcza się z wodą. Takie roztwory pozwalają oczyścić duże powierzchnie.

Sprawdż też: jak czyścić kostkę brukową i usuwać plamy >>>

Jeśli nawierzchnia jest niewielka, można skorzystać z gotowych produktów o niewielkiej objętości. Niektóre środki natryskuje się na mech, pozostawia na kilka dni i spłukuje. Inne trzeba dodatkowo wetrzeć szczotką. Aby preparat dobrze wniknął w mech, powierzchnię z kostki brukowej należy przez parę dni chronić przed deszczem - dokładny czas jest wskazany w instrukcji. Nie wolno też w tym czasie stosować innych detergentów. Następnie suche, sczerniałe resztki mchu usuwa się szczotką lub zmywa wodą – ważne, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie, a zarazem nie przekraczać dopuszczalnego czasu działania środka, bo może on odbarwić kostkę brukową. Jeśli warstwa mchu jest gruba, cały zabieg powtarza się jeszcze raz. Aby zapobiec ponownemu obrośnięciu mchem, oczyszczoną powierzchnię warto zabezpieczyć impregnatem do betonu – ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach zacienionych. Wszystkie preparaty są drażniące i nie można ich natryskiwać bezpośrednio na znajdującą się w pobliżu roślinność. Po naniesieniu na wyznaczone powierzchnie trzeba je chronić przed wypłukaniem, aby nie spłynęły na trawnik. Po kilku dniach, kiedy środek powinno się zmyć, jego stężenie jest już na tyle niewielkie, że nie wypali roślin. 

Mech na kostce brukowej
Autor: Andrzej Szandomirski Po pewnym czasie w spoinach nawierzchni z kostki może pojawić się mech.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
gosc
|

to problem wielu właścicieli użytkowników nawierzchni z kostki brukowej sam szukam preparatu który mi usunie mech.