Maranta - modna roślina doniczkowa o urzekających liściach! Jak uprawiać marantę w domu?
Maranta to roślina doniczkowa o wyjątkowo dekoracyjnych liściach: aksamitnych w dotyku, pokrytych od górnej strony barwnymi wzorami, plamami bądź deseniami. Dowiedz się, dlaczego marantę nazwano rośliną "modlącą się", poznaj warunki uprawy i zasady pielęgnacji tej pięknej rośliny doniczkowej.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Maranta należy do ścisłego grona najpiękniejszych i najciekawszych roślin pokojowych
Spis treści
- Najładniejsze gatunki i odmiany maranty
- Maranta - roślina, która się modli
- Czy maranta jest trudna w uprawie?
- Jak pielęgnować marantę?
- Przesadzanie i rozmnażanie maranty
- Jakie stanowisko lubi maranta?
- Czego nie lubi maranta?
Najładniejsze gatunki i odmiany maranty
W uprawie spotka się dwa gatunki maranty:
- marantę dwubarwną (Maranta bicolor)
- marantę biało unerwioną (Maranta leuconeura).
Ze względu na niezwykłą urodę roślin, hodowcy stworzyli wiele ich pięknie umaszczonych odmian Maranta leuconeura, wśród których na uwagę zasługują m.in.:
- 'Fascinator Tricolor' - liście jasnozielone, z różowymi nerwami i dużymi, ciemnozielonymi plamami pomiędzy nerwami,
- 'Kerchoveana' - liście zielone z brązowymi plamami między nerwami,
- 'Massangeana' - liście zielone ze srebrzystym unerwieniem i dużymi, brązowawymi, podłużnymi plamami między nerwami, spód liści brązowo-czerwony,
- 'Erythroneura' - ciemnozielone liście z czerwonym unerwieniem.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Maranta należy do ścisłego grona najpiękniejszych i najciekawszych roślin pokojowych
Maranta - roślina, która się modli
Ciekawą cechą maranty jest składanie przez nią na noc liści blaszkami do środka, przez co roślina zyskała przydomek „rośliny modlącej się”. Powiązań biblijnych niektórzy dopatrują się też w układzie 10 plamek widocznych na blaszce liściowej miedzy nerwami, nazywając marantę „rośliną dziesięciorga przykazań” (cecha szczególnie dobrze widoczna u najpopularniejszej odmiany 'Kerchoveana').
Czy maranta jest trudna w uprawie?
Maranta należy do ścisłego grona najpiękniejszych i najciekawszych roślin pokojowych. Niestety, z racji swego egzotycznego pochodzenia (jej ojczyzną są m.in. tropikalne lasy Brazylii), nie jest łatwa w uprawie i początkującemu ogrodnikowi może sprawiać problemy. Roślina ma bardzo wysokie wymagania, zarówno w stosunku do światła oraz temperatury, jak i wilgotności powietrza.
Jak pielęgnować marantę?
Maranta ma dość wysokie oczekiwania względem wilgotności powietrza i podłoża. W okresie wegetacyjnym musi być regularnie i dość obficie podlewana (ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra), a także powinna mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza (warto zraszać liście letnią wodą i ustawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza). Jedynie w okresie zimowego spoczynku należy podlewać rośliny rzadziej i mniej obficie, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża.
Przesadzanie i rozmnażanie maranty
Jeśli maranta zbyt mocno się rozrośnie, wiosną można ją przesadzić do żyznego, próchniczego, lekko kwaśnego podłoża i szerokiego pojemnika (lubi rozrastać się na boki). Przy okazji przesadzania marantę można rozmnożyć, dzieląc dorosłe, ładnie rozrośnięte egzemplarze.
Jakie stanowisko lubi maranta?
Jeśli maranta prawidłowo się rozwijać i pięknie wybarwiać, musi mieć zapewnione jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz przez cały rok wysoką temperaturę (22-26 °C), która jedynie podczas zimowego spoczynku (od września do lutego) powinna być nieco niższa (18-20 °C, nigdy jednak nie powinna spadać poniżej 15°C, gdyż takich temperatur maranta nie toleruje!).
Poznaj też inne modne kwiaty doniczkowe:
- Sansewierie - rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze z toksyn i zanieczyszczeń
- Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze. Warunki uprawy i odmiany skrzydłokwiatu
Czego nie lubi maranta?
Niestety, maranty mimo całego swojego uroku, są roślinami bardzo wymagającymi i wrażliwymi na niekorzystne warunki oraz błędy uprawowe. Źle znoszą przeciągi, zbyt jasne lub zbyt ciemne stanowisko, suche powietrze i podłoże oraz wyziewy gazowe. Są też wrażliwe na przenawożenie (stosujemy dokarmianie w niewielkich dawkach) oraz zimną wodę, używaną do podlewania.
Jeśli jednak uda nam się zapewnić marantom odpowiednie warunki, mogą być pięknymi roślinami pokojowymi. Ponieważ ich pokrój jest zwykle pnący lub płożący, warto zapewnić im ciekawe podpory (ozdobnej drabinki lub palika okręconego warstwą mchu), na których będą mogły się wspierać lub uprawiać je w wiszących doniczkach.
Przeczytaj też:
- Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach
- Bluszcze doniczkowe - gatunki do uprawy w domu. Uprawa i pielęgnacja bluszczy domowych