Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze. Uprawa, pielęgnacja i odmiany skrzydłokwiatu

2020-11-13 15:47
Skrzydłokwiat
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza

Skrzydłokwiat to kwiat doniczkowy, którego ciemna zieleń liści pięknie kontrastuje ze śnieżnobiałymi kwiatami o oryginalnej budowie. Skrzydłokwiat: warunki uprawy. Odmiany skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła – stąd polska nazwa tej rośliny. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe - zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem. Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat.

Skrzydłokwiat: warunki uprawy

  • Skrzydłokwiat lubi wilgoć i zraszanie. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy.
  • Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody.
  • Po to, by liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę, konieczne jest wycieranie z nich kurzu.
  • Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.
  • Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.

Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania >>>

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiaty wymagają przesadzania co roku – wiosną, w kwietniu. Roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić z resztek starego podłoża. Przy okazji duże egzemplarze można rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Przecinamy ją ostrym nożem, a następnie rozdzielamy część nadziemną rośliny. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach z żyznym podłożem, np. ziemią uniwersalną. Po podziale doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st.C, aż do pojawienia się nowych liści.Jeśli skrzydłokwiat ma jakieś problemy – sam nas o tym poinformuje. Większości z nich łatwo zaradzić, o ile wiemy, czego roślinie potrzeba.

Zwisające liście skrzydłokwiatu wskazują na przesuszenie – doniczkę trzeba zanurzyć w wodzie i pozwolić, by nasyciła podłoże, a potem częściej roślinę podlewać. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że potrzebuje nawożenia, większej wilgotności, a możliwe, że także przesadzenia lub podziału. Gdy liście skrzydłokwiatu bledną i żółkną – roślina ma za dużo słońca i trzeba ją przestawić w półcień.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Odmiany skrzydłokwiatu

Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Odmiana 'Domino' ma białe kwiatostany i różnobarwne liście. Ładnie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm, np. 'Mini', wyjątkowo mała i o zwartym pokroju. Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m.

Zobacz także:

Rozpiętość rozmiarów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz zarówno tym, którzy mają mało miejsca, jak i tym, którzy mają go dużo. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Zobacz galerię: Skrzydłokwiat w ciekawych aranżacjach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE