Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze. Warunki uprawy i odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat to kwiat doniczkowy, którego ciemna zieleń liści pięknie kontrastuje ze śnieżnobiałymi kwiatami o oryginalnej budowie. Skrzydłokwiat: warunki uprawy. Odmiany skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła – stąd polska nazwa tej rośliny. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe - zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem.
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat.

Skrzydłokwiat: warunki uprawy

Skrzydłokwiat lubi wilgoć i zraszanie. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Po to, by liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę, konieczne jest wycieranie z nich kurzu. Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.

>>>Zobacz też zdjęcia skrzydłokwiatów w ciekawych aranżacjach

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiaty wymagają przesadzania co roku – wiosną, w kwietniu. Roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić z resztek starego podłoża. Przy okazji duże egzemplarze można rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Przecinamy ją ostrym nożem, a następnie rozdzielamy część nadziemną rośliny. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach z żyznym podłożem, np. ziemią uniwersalną. Po podziale doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st.C, aż do pojawienia się nowych liści.
Jeśli skrzydłokwiat ma jakieś problemy – sam nas o tym poinformuje. Większości z nich łatwo zaradzić, o ile wiemy, czego roślinie potrzeba. Zwisające liście wskazują na przesuszenie – doniczkę trzeba zanurzyć w wodzie i pozwolić, by nasyciła podłoże, a potem częściej roślinę podlewać. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że potrzebuje nawożenia, większej wilgotności, a możliwe, że także przesadzenia lub podziału. Gdy liście skrzydłokwiatu bledną i żółkną – roślina ma za dużo słońca i trzeba ją przestawić w półcień.

Odmiany skrzydłokwiatu

Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum.
Odmiana 'Domino' ma białe kwiatostany i różnobarwne liście. Ładnie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm, np. 'Mini', wyjątkowo mała i o zwartym pokroju. Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m.

Zobacz także:

Rozpiętość rozmiarów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz zarówno tym, którzy mają mało miejsca, jak i tym, którzy mają go dużo. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE