Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

2018-08-23 14:06

Kwiaty domowe zielone, to rośliny doniczkowe o jednolicie zielonych liściach. Podkreślają one styl wnętrz, dobrze wkomponowują się w aranżacje, swoim istnieniem dają wytchnienie i poprawiają samopoczucie domowników, a przy tym są ozdobne przez cały rok. Poznaj rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych lisciach.

Rośliny o jednolicie zielonych liściach mają wszechstronne zastosowanie w domu. Pasują do nowoczesnych wnętrz, dobrze wyglądają na tle jasnych ścian i dobrze prezentują się w pojemnikach, które podkreślają akcent kolorystyczny pomieszczenia. W przeciwieństwie do roślin o barwnych liściach, stanowią dobre tło dla innych elementów wystroju wnętrza, nie rozpraszając przy tym uwagi.

Zielone kwiaty domowe - figowce

Fikusy (figowce) to środowisku naturalnym (porastają obszary tropikalne i subtropikaln) najczęściej drzewa. W Polsceto jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych.
Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest fikus Benjamina (Ficus benjamina). Roślina ma krzewiasty pokrój i wytwarza ogromną ilość jajowatych, ostro zakończonych, ciemnozielonych liści. Niestety, w niesprzyjających warunkach a tych jest dużo (przestawianie, przeciąg, dotykanie, niedostateczna ilość światła, nadmierne podlewania) mogą gubić je masowo. Z tego względu roślinę uznaje się za wymagającą.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, by fikusowi nie opadały liście

W ostatnich latach rynek zdobywa fikus binnendijkii (Ficus binnendijkii). W porównaniu z powyższym gatunkiem wytwarza węższe, lancetowate liście i ma nieco płaczący pokrój. Najbardziej „dostojny” jest natomiast fikus dębolistny (Ficus lyrata). Roślina potężnie rozrasta się wytwarzając przy tym duże liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem.

Zielone kwiaty domowe - rośliny pnące i płożące o ozdobnych liściach

Od lat jako rośliny pnące ustawiane na regałach czy wiszących kwietnikach uprawia się cissusy. Najbardziej popularny jest cissus rombolistny (Cissus alata), często mylony z bluszczem. Pnącze wytwarza charakterystyczne błyszczące, trójdzielne liście. Dobrze znosi niekorzystne warunki, takie jak dym tytoniowy, przeciągi i wyziewy z kuchenek. Bardziej wymagający jest cissus australijski (Cissus antarctica) o wydłużonych, owalnych ostro zakończonych liściach z wyraźnie ząbkowanymi brzegami.
Warty uwagi jest także filodendron pnący (Philodendron scandens), którego liście są jajowate, ostro zakończone i błyszczące. Do pnączy najbardziej okazałych pod względem rozmiaru należy natomiast monstera (Monstera deliciosa), która swoją popularność zawdzięcza dużym, głęboko powcinanym liściom. Roślina ta zajmuje sporo miejsca, więc najczęściej uprawia się ją w salonach, budynkach użyteczności publicznej i w biurach.

>>Przeczytaj też: Filodendrony doniczkowe – najpopularniejsze gatunki, warunki uprawy, pielęgnacja

Zielone kwiaty domowe o dużych rozmiarach

Poza wspomnianym powyżej figowcem dębolistnym okazałe rozmiary osiąga także filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifium). Roślina wymaga przestrzeni. Dorasta do „zaledwie” 1-1,5 m wysokości, ale mocno rozrasta się wszerz. Tworzy rozety złożone z ogromnych pierzastych liści osadzonych na długich ogonkach.
Znaczne rozmiary osiąga także juka gwatemalska (Yucca quatemalensis), która wytwarza rozetę jasnozielonych liści o mieczowatym kształcie, osadzonych na grubym, segmentowanym pniu. Inny gatunek o ozdobnych liściach (dłoniastych, długości do 25 cm) oraz pędach to pachira wodna (Pachira aquatica). Bardzo często w jednej donicy uprawia się kilka egzemplarzy, które wraz z wzrostem przeplata się ze sobą. Tym samym formuje się z pędów oryginalny warkocz.
Grupą roślin o ozdobnych, zielonych liściach i znacznych rozmiarach są palmy. Szczególną uwagę warto poświęcić liwistonii chińskiej (Livistona chinensis) o wachlarzowatych, tylko częściowo powcinanych liściach oraz kencji znanej też jako howea (Howea fosteriana).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach jest kawa arabska (Coffea arabica). Niestety ze względu na trudność uprawy (w naszym klimacie brakuje jej światła, aby dobrze się rozwijała) nie jest powszechnie spotykana. A szkoda, gdyż jej liczne, błyszczące liście są wyjątkowo dekoracyjne. Podobnymi atutami cieszy się zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – roślina o małych wymaganiach, którą ciężko zniszczyć, należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych roślin zielonych uprawianych w pomieszczeniach. Ze względu na oryginalny kształt liści (parasolowaty) warto rozważyć uprawę fatsji japońskiej (Fatsja japonica).

kwiaty-doniczkowe
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kencja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE