Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

2018-07-19 10:58

Duże kwiaty doniczkowe wyeksponowane w salonie czy obszernym holu są doskonałą dekoracją wnętrza, a do tego znakomicie je wypełniają. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe o dużych rozmiarach, które nadają się do uprawy w domu i mieszkaniu.

Poszukując do domów i mieszkań ciekawych kwiatów doniczkowych, najczęściej wybieramy rośliny o kompaktowych rozmiarach i powolnym wzroście. Czasami jednak potrzebujemy roślin bardziej okazałych, które będą idealną ozdobą dużego salonu czy obszernego holu. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe osiągające duże rozmiary.

Duże kwiaty doniczkowe: fikus benjamina

Wśród dużych kwiatów doniczkowych jedno z czołowych miejsc zajmuje atrakcyjny figowiec benjamina (znany też jako fikus benjamina, łac. Ficus benjamina). Roślina nie jest trudna w uprawie i rośnie szybko, dlatego w krótkim czasie może osiągnąć spore rozmiary (dorasta do około 3 m wysokosci). Nie będzie sprawiać większych problemów jeśli przez cały rok zapewnimy jej jasne stanowisko uprawy, pokojową temperaturę i stale lekko wilgotne (ale nie mokre) podłoże. Figowiec benjamina jest mało wymagający, ale na błędy uprawowe szybko reaguje żółknięciem i opadaniem liści (po przesuszeniu lub na zbyt ciemnym stanowisku).

Duże kwiaty doniczkowe: fikus liriolistny i fikus sprężysty

W czołówce dużych roślin pokojowych znajdują się też inne figowce (fikusy), w tym osiągający do 3 m wysokości figowiec lirolistny (Ficus lyrata) o dużych, ciekawych liściach oraz równie okazały figowiec sprężysty (Ficus elastica) , którego liście także są duże, ale mają zupełnie inny, wydłużony kształt i grubą, błyszczącą skórkę. Ze względu na rozmiar liści, oba figowce łatwo gromadzą kurz i wymagają częstego mycia. Rośliny mają podobne wymagania uprawowe jak figowiec benjamina, z tą różnicą, że figowiec sprężysty jest bardziej odporny i lepiej znosi zacienione stanowisko oraz przejściową suszę.

Duże kwiaty doniczkowe: palmy

Kolejną lubianą grupą roślin o dużych rozmiarach są palmy. Do najpopularniejszych gatunków palm uprawianych w mieszkaniach należą:

  • chamedora wytworna (palma koralowa),
  • howea (kencja),
  • areka żółtawa,
  • daktylowiec kanaryjski (palma królewska),
  • liwistona chińska,
  • palma kokosowa.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Egzotyczna uroda palm przywodzi na myśl gorące plaże i wakacyjny relaks, dlatego rośliny te tworzą we wnętrzach nieco egzotyczny, sprzyjający wypoczynkowi klimat. Wszystkie cztery gatunki, to rośliny duże i rozłożyste (szczególnie daktylowiec niski), mogące dorastać nawet do ponad 2,5-3 m wysokości. Poza sporą ilością miejsca, przez cały rok oczekują pokojowej temperatury, stale lekko wilgotnego podłoża i jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Dobrze zniosą większy półcień i przejściową suszę, ale nie będą tolerowały spadku temperatury poniżej 10 st. C. Wśród palm dużą popularnością cieszy się palma kokosowa, ale jej amatorzy muszą liczyć się z tym, że w domowych warunkach trudno im będzie utrzymać roślinę przy życiu dłużej niż 2-3 lata. Po tym czasie palma zwykle zamiera, nie osiągając pełnej dojrzałości. Przyczyną takiej sytuacji jest specyficzny cykl rozwojowy tego gatunku oraz kokos, z którego wyrasta. Nasienie bez odpowiednich warunków zamiera szybciej, niż w naturze, dlatego roślina nie zdąży się usamodzielnić i osiągnąć pełnej dojrzałości.

Duże kwiaty doniczkowe: skrzydłokwiat

Oprócz palm ogromną popularnością wśród okazałych roślin cieszą się też duże odmiany skrzydłokwiatów, gdyż ich elegancki pokrój pasuje niemal do każdego wnętrza. Rośliny będą wyglądały naprawdę atrakcyjnie, jeśli przez cały rok zapewnimy im pokojową temperaturę, półcieniste stanowisko uprawy oraz stale lekko wilgotne podłoże. Obok wartości ozdobnych skrzydłokwiat ma także zaletę: charakteryzuje się zdolnością do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych.

>>Przeczytaj też: Skrzydłokwiat w ciekawych aranżacjach. ZDJĘCIA

Duże kwiaty doniczkowe: monstera

Wśród popularnych roślin pokojowych o dużych rozmiarach, znajduje się też monstera (Monstera deliciosa), która w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, jest szybko rosnącym pnączem. Jej ogromne, niemal okrągłe w zarysie, zielone lub pstre liście, są pokryte nieregularnymi otworami i wcięciami (blaszka młodych liści ich nie posiada), nadając roślinie wyjątkowy charakter. Monstera wymaga jednak mocnej i stabilnej podpory, gdyż rośnie szybko i osiąga duże rozmiary (może dorastać do 3-5 m wysokości). Dodatkowo tworzy liczne, zwisające korzenie powietrzne (tzw. liany), które sprawiają, że roślina staje się jeszcze bardziej masywna. Korzeni tych nie należy jednak obcinać, gdyż osłabia to roślinę. Jeśli zaczynają przeszkadzać, można je delikatnie przywiązać do podpory lub umieścić w podłożu. Mimo iż monstera wydaje się być rośliną bardzo wymagającą, jej oczekiwania uprawowe nie są duże. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (nie znosi spadków poniżej 15 st. C), półcienistego stanowiska oraz stale lekko wilgotnego (nigdy mokrego) podłoża. Będzie też wdzięczna za zwilżanie liści, gdyż lubi wilgotne powietrze.

Inne ciekawe kwiaty doniczkowe o dużych rozmiarach

W gronie lubianych kwiatów doniczkowych o dużych rozmiarach, nie brakuje też gatunków egzotycznych, takich jak:

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus

Zanim jednak wybierzemy jedną z nich, musimy wcześniej poznać jej wymagania, gdyż nie wszystkie rośliny są tak łatwe w uprawie jak chamedora czy figowiec sprężysty.

>>Przeczytaj też: Jakie cytrusy można uprawiać w domu w doniczkach?

Drzewka cytrusowe, mirt czy chińska róża z pewnością będą wspaniałą dekoracją salonu czy holu, ale trzeba pamiętać, że zimą potrzebują okresu spoczynku w odpowiednich warunkach (m.in. w pomieszczeniu o temp. 10-12 st. C). Modna pachira przez cały rok oczekuje natomiast temperatury pokojowej i podwyższonej wilgotności powietrza (choć dobrze znosi chwilowe przesuszenie podłoża), a egzotycznie wyglądająca palma hawajska, która w rzeczywistości nie jest palmą tylko sukulentem, nie toleruje przelania, nie znosi przeciągów oraz wymaga bardzo jasnego stanowiska uprawy.

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE