Monstera karstenianum - efektowne pnącze o zjawiskowych liściach. Jak uprawiać i pielęgnować Monsterę Peru?

2023-11-16 15:47

Monstera karstenianum, znana też jako Monstera Peru, to pnącze, które zachwyca urokliwym ulistnieniem. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować monsterę karstenianium. Czy jest rośliną trującą?

Monstera dziurawa stała się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Cenimy ją głównie za wielkie, okrągłe, błyszczące, powcinane liście, które z powodzeniem mogą zdobić każde duże wnętrze. Ta najbardziej znana przedstawicielka rodzaju monstera, ma też jednak sporo mniejszych, choć nie mniej atrakcyjnych kuzynek, którymi także warto się zainteresować. Należy do nich min. urocza, choć na pierwszy rzut oka nie przypominająca klasycznej monstery - Monstera karstenianum, czasem w sprzedaży określana jako Epipremnum 'Marble Planet'.

Spis treści

  1. Jak wygląda Monstera karstenianum?
  2. Czy Monstera Peru ma dziury?
  3. Monstera karstenianum w galerii zdjęć
  4. Jak duża rośnie Monstera karstenianum?
  5. Monstera karstenianum 'Variegata'
  6. Monstera karstenianum - warunki uprawy
  7. Jak dbać o monsterę karstenianum?
  8. Czy monsterę karstenianum przycina się?
  9. Monstera karstenianum - rozmnażanie. Jak ukorzenić monsterę peru?
  10. Kiedy przesadzać monsterę karstenianum?
  11. Czy Monstera karstenianum jest trująca?

Jak wygląda Monstera karstenianum?

Monstera karstenianum jest pnączem i to nawet całkiem okazałym, bo jej pędy mogą osiągać nawet kilka metrów długości, jednak pokrywające je liście zupełnie nie przypominają wielkich liści monstery wonnej. Są nieduże, ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, całobrzegie i szerokolancetowate, z wyraźnie zaznaczonym na powierzchni rysunkiem nerwów. Blaszka liściowa jest mocno pokarbowana i miejscami ma jaśniejsze przebarwienia, przez co niektórym może kojarzyć się ze skórą zielonej żaby. Połyskliwe, wyjątkowo oryginalne liście, układają się na pędzie naprzemiennie i choć nie są duże, stanowią największy walor ozdobny rośliny.

Czy Monstera Peru ma dziury?

Monstera karstenianum nie przypomina klasycznych dziurawych monster. Tworzy liście bez dziur, ale za to z ciekawym marmurkowym wzorem.

Monstera karstenianum w galerii zdjęć

Jak duża rośnie Monstera karstenianum?

Monstera karstenianum rośnie szybko i może rozwijać bardzo długie pędy, jednak ze względu na nieduże liście, posiada bardziej kompaktowe rozmiary niż jej ogromna kuzynka, monstera wonna i może być uprawiana nawet w niewielkich wnętrzach. Pędy rośliny są elastyczne, dlatego można owijać je wokół podpór np. kratek, drabinek czy otulonych mchem palików lub pozwolić im swobodnie zwieszać się z donicy ustawionej na wysokiej komodzie lub podwieszonej pod sufitem. Monstera Perunadaje się też do uprawy hydroponicznej.

Poznaj też inne monstery:

polecamy
Monstera karstenianum 'Variegata'

Autor: Gettyimages

Monstera karstenianum 'Variegata'

Monstera karstenianum 'Variegata'

Monstera karstenianum 'Variegata' to piękna, choć rzadko spotykana odmiana Monstery Peru, wyróżniającą się kremowo-żółtymi przebarwieniami na liściach.

Monstera karstenianum - warunki uprawy

Aby jednak móc cieszyć się wyjątkową urodą monstery karstenianum, należy wiedzieć, jak o nią zadbać, bo jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków, może zacząć tracić swoje walory ozdobne, chorować, a nawet zamierać.

  • Monstera karstenianum - stanowisko i podłoże

Monstera karstenianum to egzotyczne pnącze, pochodzące z tropikalnych lasów Południowo-wschodniej Azji, dlatego w uprawie będzie oczekiwało półcienistego, ale widnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz przepuszczalnego, próchniczego, lekkiego podłoża.

  • Monstera karstenianum - wilgotność i temperatura powietrza

Monstera karstenianum bardzo lubi też wilgotne powietrze, dlatego w jej pobliżu warto ustawić nawilżacz lub umieścić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu. Pnączu przez cały rok należy też zapewnić wysoką temperaturę, która latem powinna wynosić 24-26°C, zimą natomiast 18-22°C.

Jak dbać o monsterę karstenianum?

Monstera Peru nie jest rośliną szczególnie podaną na choroby i ataki szkodników, jednak źle reaguje na błędy uprawowe.

  • Nie toleruje zalania, które szybko może prowadzić do gnicia jej korzeni i nie znosi bezpośredniego, ostrego słońca, które może przypalać jej liście.
  • Nie lubi też jednak całkowitego cienia, gdyż wtedy międzywęźla na jej pędach zaczynają się wyciągać, a liście karleć i blednąć.
  • Nie znosi także suchego powietrza, które może prowadzić do zasychania końcówek starszych liści oraz wierzchołków młodych liści.

Powietrze wokół rośliny można zraszać, jednak lepiej unikać moczenia samych liści (szczególnie młodych), na których mogą pozostać po wodzie nieestetyczne plamy i zacieki. Młode liście opryskiwane wodą mogą też zacząć gnić, zanim jeszcze całkiem się rozwiną. Liście rośliny warto natomiast co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką (nie nabłyszczać), co pozwoli usunąć z nich kurz, łatwo gromadzący się na nierównej powierzchni blaszki.

W sezonie wegetacyjnym monsterę karstenianum warto zasilać nawozami przeznaczonymi dla roślin zielonych lub specjalnym nawozem dla monstery (np. Nawóz do monstery – Nawomix).

Czy monsterę karstenianum przycina się?

Monstera karstenianum nie wymaga systematycznego przycinania. Zabieg znosi jednak bardzo dobrze, dlatego kiedy nadmiernie się rozrośnie, można skorygować jej pokrój przez skrócenie zbyt długich pędów.

Monstera karstenianum - rozmnażanie. Jak ukorzenić monsterę peru?

Przy okazji przycinania, roślinę można rozmnożyć, wykorzystując ścięte pędy jako sadzonki. W tym celu pęd należy pociąć na mniejsze kawałki w taki sposób, aby każdy posiadał co najmniej dwa węzły i choć jeden korzeń powietrzny. Po włożeniu do wody sadzonka z korzonkiem powietrznym powinna szybko się ukorzenić i nadawać się do posadzenia w doniczce.

Kiedy przesadzać monsterę karstenianum?

Monstery karstenianum nie trzeba przesadzać zbyt często. Zabieg należy przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy dotychczasowa doniczka stanie się wyraźnie zbyt ciasna i korzenie pnącza już się w niej nie będą mieścić (początkowo co roku, później co 2-3 lata). Najlepiej przesadzać wiosną.

Monstera karstenianum
Autor: Gettyimages Monstera karstenianum
warto wiedzieć

Czy Monstera karstenianum jest trująca?

Decydując się na uprawę monstery karstenianum trzeba pamiętać, że podobnie jak inne monstery, należy ona do rodziny obrazkowatych, dlatego zawiera w swoich tkankach kryształy szczawianu wapnia oraz inne substancje o działaniu drażniącym, które przy bezpośrednim kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi, mogą powodować podrażnienia, alergie, stany zapalne i inne problemy zdrowotne. Jeśli więc w domu przebywają dzieci lub zwierzęta domowe, należy ustawić doniczkę z rośliną poza ich zasięgiem lub w ogóle zrezygnować z jej uprawy.

Przeczytaj też:

Trujące rośliny doniczkowe w domu - sprawdź jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.