Monstera minima i Monstera adansonii - ciekawe gatunki modnej rośliny doniczkowej

2023-07-25 8:50

Monstera minima i monstera adansonii to mniej znane kuzynki popularnej monstery dziurawej. To gatunki, które również zasługują na szersze rozpropagowanie. Jakie warunki im zapewnić? Jak je uprawiać?

Spis treści

  1. Jak wygląda Monstera adansonii?
  2. Jak wygląda Monstera minima?
  3. Monstera minima i adansonii - uprawa
  4. Jak pielęgnować monsterę minima i adansonii?
  5. Monstera minima i monstera adansonia - rozmnażanie i przesadzanie

Monstera to rodzaj obejmujący kilkadziesiąt gatunków występujących w Ameryce Środkowej i Południowej. Należą do niego wiecznie zielone pnącza o charakterystycznych, spektakularnych liściach - często blaszki liściowe są powcinane lub „dziurawe” (nie jest to jednak regułą dla grupy). W Polsce kilka gatunków monstery spotyka się w uprawie doniczkowej. Najpopularniejsza jest monstera dziurawa, warto jednak rozejrzeć się również za innymi. To Monstera minima i Monstera adansonii.

Jak wygląda Monstera adansonii?

Monstera adansonii to drugi w kolejności najbardziej popularny w Polsce przedstawiciel rodzaju. Przypomina nieco monsterę dziurawą, ale jest dużo niższym gatunkiem. Zwykle jej pędy osiągają do 1 m długości. Liście są znacznie mniejsze, zamknięte. Mają owalny kształt, przy czym są ostro zakończone. Nie są powcinane, dziury występują wewnątrz blaszek. Mogą stanowić nawet do 50% powierzchni. Na pędach występują korzenie powietrzne (to cecha monster). W uprawie pokojowej najczęściej prowadzi się ją na palikach.

Jak wygląda Monstera minima?

Monstera minima z kształtu liści jest czymś pośrednim między monsterą dziurawą a monsterą adansonii. Liście są owalne, niewielkie, ostro zakończone. Natomiast występują na nich podobne wcięcia jak u monstery dziurawej. Zwykle osiąga 100-150 cm wysokości.

Jakie doniczkowe rośliny pnące warto mieć w domu?

Monstery w dobrych warunkach zakwitają. Tworzą kolbiaste pseudancjum. Pochwa kwiatowa jest jajowata, o białej bądź zielonkawej barwie.

Monstera minima i adansonii - uprawa

Oba gatunki monstery mają zbliżone wymagania.

Temperatura. W ciągu sezonu lubią ciepło, optymalna temperatura powietrza wynosi średnio 20-25°C. Zimą wolą ochłodzenie (15-18°C). Dzięki takiemu okresowi spoczynku poprawia się ich kondycja i zwiększa szansa na kwitnienie.

Podłoże. Optymalne jest żyzne, próchnicze i jednocześnie przepuszczalne podłoże. Na dnie należy usypać warstwę drenażową (kilka centymetrów w zależności od pojemności donicy). Może to być keramzyt, perlit, a nawet skruszona cegła rozbiórkowa. Donice nie muszą być szczególnie pojemne.

Światło. Monstera lubi dużą ilość światła, ale rozproszonego. Dlatego nie powinno się jej ustawiać na parapecie słonecznego okna (w okresie upałów będzie ulegała poparzeniu). Optymalny jest parapet okna skierowanego na północ lub pewne oddalenie od okien (1-2 m) w bardziej widnych pomieszczeniach. Rośliny radzą sobie w częściowym zacienieniu. Przy braku światła wolniej rosną, ale dochodzi również do karlenia liści (chociaż nie jest to aż tak widoczne jak u monstery dziurawej).

Poznaj najpopularniejsze kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

Zobacz: Monstera minima i Monstera adansonii w galerii zdjęć

Monstera adansonii
Autor: GettyImages Monsterę adansonii można eksponować w wiszących pojemnikach
Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Jak pielęgnować monsterę minima i adansonii?

Podlewanie. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny u monster - podobnie jak u wszystkich innych roślin doniczkowych - to podlewanie. Wykonuje się je jednak dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie. Nie można zalewać bryły korzeniowej, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, gdyż objawi się to żółknięciem liści (a nawet gniciem bryły korzeniowej).

Zraszanie. Monstery natomiast lubią zraszanie. Zimą warto zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, np. przez stosowanie nawilżaczy. Zapobiegnie to brązowieniu końcówek liści. Co jakiś czas liście można przetrzeć wilgotną szmatką, aby pozbyć się kurzu.

Nawożenie. Do nawożenia monster stosuje się nawozy ze zwiększoną ilością potasu i mikroelementów. Można używać również nawozów „uniwersalnych” dla roślin o ozdobnych liściach. Najpopularniejsze są nawozy w płynie. Średnio stosuje się je przy okazji podlewania co 2-3 tygodnie (od wiosny do jesieni).

Szkodniki. Sporadycznie liście (zwłaszcza dolne strony blaszek liściowych) zaleca się przejrzeć w poszukiwaniu szkodników. Wiele z nich (np. mszyce) uda się zwalczyć z wykorzystaniem ekologicznych preparatów, m.in. opartych na bazie czosnku.

Monstera minima i monstera adansonia - rozmnażanie i przesadzanie

Monsterę można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe (warto użyć ukorzeniacza). Młode rośliny przesadza się co 2-3 lata do nieco większych donic. U kilkunastoletnich (lub jeszcze starszych) okazów wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Monstery to ciekawe dekoracje, które ze względu na pokrój można uprawiać na regałach, w wiszących pojemnikach lub po prostu prowadzić na palikach. Wprowadzają do wnętrz pewną dozę egzotyki. Dwa opisane gatunki sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w których na monsterę dziurawą brakuje po prostu miejsca.

Nie przegap:

Filodendrony doniczkowe – najpopularniejsze gatunki, warunki uprawy, pielęgnacja

Monstera adansonii
Autor: GettyImages Monstera adansonii jest dużo mniejsza od monstery dziurawej, dlatego można ją ustawiać w mniejszych pomieszczeniach

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia