Perlit – zastosowanie w uprawie roślin

2017-11-07 12:13

Perlit stosowany jest w ogrodnictwie jako dodatek rozluźniający i spulchniający podłoże. Dawniej w przydomowych ogrodach i w uprawie roślin doniczkowych był mało rozpowszechniony ze względu na cenę. Obecnie perlit jest łatwo dostępny i w związku z tym znacznie bardziej opłacalny niż kiedyś. Zastosowanie perlitu w uprawie roślin, zalety perlitu, gdzie kupować perlit.

Perlit to bardzo lekki, porowaty, granulowany materiał o białej, różowej lub szarej barwie. Powstaje ze zmielonych minerałów (dokładnie glinokrzemianów), które poddawane są prażeniu w temperaturze około 1000 st. C. Podczas tego procesu z minerałów zostaje uwolniona woda (przed prażeniem jej zawartość oscyluje w granicach 2-5 proc.) oraz gazy. W rezultacie, w czasie obróbki termicznej materiał kilkakrotnie zwiększa swoją objętość.
W skład perlitu wchodzi krzemionka oraz tlenki: glinu, potasu, sodu, wapnia, magnezu i żelaza. Metr sześcienny perlitu może ważyć od 50 do 110 kg.

Jak perlit poprawia glebę?

Perlit ze względu na swoją strukturę charakteryzuje się dobrymi parametrami powietrzno-wodnymi. Jego dodatek w glebie zapewnia korzeniom roślin lepsze oddychanie, a tym samym zdrowotność. Lekki perlit rozluźnia i spulchnia podłoże.
Perlit wykazuje zdolność magazynowania wody, dzięki czemu rośliny rosnące w podłożu z dodatkiem perlitu rzadziej przesychają (korzenie dokładnie przylegają do porowatych granulek czerpiąc z nich przy okazji wodę), nie ma jednak takich właściwości chłonnych, jak hydrożele czy kompost. Po pewnym czasie (np. po roku) wchłania znacznie więcej wody niż w początkowym okresie użytkowania. W przypadku roślin, które przesadza się rzadko (np. okazów wolnorosnących, wymagających niewielkich pojemników lub starszych) taka właściwość jest jednak niekorzystna.
Perlit jest materiałem sterylnym, dlatego po zakupie nie ma ryzyka przenoszenia z nim chorób lub szkodników. Oczywiście z czasem, np. przy porażeniu patogenami grzybowymi, powinien być wymieniany lub dezynfekowany.

>>Przeczytaj też: Dobra ziemia w ogrodzie. Jak poprawić strukturę gleby

Zastosowanie perlitu w uprawach profesjonalnych

Standardowo perlit wykorzystuje się w uprawach pod osłonami, nawet jako podłoże jednorodne (np. maty perlitowe). Pod względem parametrów jest lepszy od wełny mineralnej. Do upraw zwykle używa się materiału o średnicy 1,5-5 mm. Drobniejsze granulki (1-3 mm) lepiej sprawdzają się do ukorzeniania sadzonek. W tym wypadku duże znaczenie ma także niewielki ciężar perlitu – młode rośliny łatwo można wyjąć z pojemników bez ryzyka uszkodzenia korzeni. Perlit zapewnia dobry drenaż, dzięki czemu nie dochodzi do zalewania sadzonek (to ważne zwłaszcza przy produkcji sadzonek zielnych wymagających częstego zraszania). Ponadto znajduje zastosowanie w technologii rozmnażania in-vitro.

Perlit w uprawie domowych roślin doniczkowych i w ogrodzie
Perlit w uprawie domowych roślin doniczkowych i w ogrodzie

Autor: www.thinkstockphotos.com

- W uprawie hobbystycznej perlit warto stosować jako dodatek do podłoża w uprawie roślin pokojowych, balkonowych oraz ogrodowych uprawianych w pojemnikach.
- Jako podłoże jednorodne można go użyć do uprawy „lucky bamboo”, np. w wazonie z wodą.
- Warto wykorzystywać go jako warstwę drenażową na dnie donicy. To zapobiegnie gniciu korzeni w sytuacji, gdy woda często zalega w podstawce.
- Nadaje się także do rozluźniania ogrodowej gleby – jednak takie zastosowanie wiąże się już z większymi kosztami (średnio za 125 l materiału trzeba zapłacić od 35 do 60 zł - w zależności od frakcji, producenta i punktu sprzedaży).

Jak stosować perlit? - ważna jest proporcja

Zwykle perlit traktuje się jako dodatek do żyznego podłoża. Należy stosować go w taki, sposób aby zajmował 10-30 proc. całkowitej objętości gleby (np. 1 litr perlitu na 4 litry podłoża). Jeśli uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych miesza się dodatkowo z piaskiem lub innym rozluźniaczem, wtedy powinno się użyć mniejszej ilości perlitu. Proporcje mają duże znaczenie, gdyż zbyt mała ilość perlitu nie spełni swojej roli, a zbyt duża - pogorszy zasobność i żyzność przygotowywanej gleby.

Obecnie perlit jest łatwo dostępny – można nabyć go zarówno w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak i internetowych. Jest szczególnie cenny na trawniku (ogranicza konieczność częstej aeracji) oraz na boisku (pozwala utrzymać murawę w dobrym stanie i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji). Warto rozluźniać nim gleby gliniaste cechujące się dużą ciężkością, zasobnością, a przy tym małą przepuszczalnością.

>>Przeczytaj też: Jak rozluźnić ciężką, gliniastą glebę?

Perlit
Autor: www.thinkstockphotos.com Perlit wymieszany z podłożem poprawia jego strukturę