Spis treści
- Które hortensje należy okryć na zimę?
- Jak zabezpieczyć hortensję ogrodową przed mrozem?
- Co zrobić z hortensją bukietową przed zimą?
- Zabezpieczenie hortensji na zimę - pytania i odpowiedzi
Kwitnące hortensje są wyjątkową ozdobą ogrodu. Aby atrakcyjnie prezentowały się w kolejnym sezonie, warto zadbać o nie jesienią i odpowiednio zabezpieczyć przed zimowymi niskimi temperaturami.
Które hortensje należy okryć na zimę?
Poszczególne gatunki hortensji uprawianych w ogrodach różnią się odpornością na mróz:
- hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest dość wrażliwa na mróz, dlatego też bezwzględnie wymaga okrycia przed zimą;
- to samo tyczy się hortensji omszonej (Hydrangea aspera) oraz hortensji dębolistnej (Hydrangea quercifolia);
- pozostałe gatunki hortensji znacznie lepiej znoszą mrozy i wystarczy przed zimą zabezpieczyć ich korzenie usypując niewielki kopczyk ziemi wokół podstawy krzewu.
Przeczytaj też: Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?
Jak zabezpieczyć hortensję ogrodową przed mrozem?
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego szczególnie zależy nam, aby rośliny bezpiecznie przetrwały nawet największe mrozy. Poza tym pędy kwiatostanowe znajdują się wysoko, na końcach pędów.
Przed zimą, po opadnięciu liści, całą roślinę należy szczelnie owinąć agrowłókniną, którą trzeba związać sznurkiem u podstawy krzewu. Dodatkowo trzeba obsypać podstawę krzewu ziemią ogrodową, torfem lub drobną korą sosnową. Można też obłożyć podstawę stroiszem. To da nam pewność, że nawet jeśli przemarzną pędy hortensji, to system korzeniowy pozostanie bezpieczny.
Niestety, w wyjątkowo mroźne, wietrzne i bezśnieżne zimy, nawet solidne okrycie może nie wystarczyć. Dlatego hortensje ogrodowe najlepiej sadzić na terenach, gdzie rzadko występują mroźne zimy. Oprócz zimowych mrozów dla hortensji niebezpieczne są także majowe przymrozki, dlatego nie należy spieszyć się ze zdejmowaniem zimowych osłon, a w razie potrzeby konieczne jest ich ponowne założenie.
Zimową osłonę zdejmujemy wiosną, pamiętając jednak, by zbyt wcześnie nie odsłaniać roślin (wiosenne przymrozki).
Co zrobić z hortensją bukietową przed zimą?
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest znacznie bardziej odporna na mróz i rzadko przemarza, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto usypać przed zimą nad korzeniami krzewu kopczyk z kory - ochroni to system korzeniowy przed ewentualnym przemarznięciem.
Zabezpieczenie hortensji na zimę - pytania i odpowiedzi
- Jak przezimować hortensje w doniczkach?
Mam na działce młode hortensje, rozmnożone w tym roku. Na razie stoją na działce w cieniu. Są to bardzo małe roślinki, jedne mają małe korzonki i stoją w oddzielnych doniczkach, inne w dużej doniczce. Czy mam je zabrać do domu, czy zostawić na zimę na dworze? A może najlepszym wyjściem byłoby przechować w piwnicy? - pyta czytelniczka.
Jeśli piwnica jest nieogrzewana i ma okno, proponuję wstawić hortensje do piwnicy (szczególnie te najmłodsze sadzonki). Jeśli jednak piwnica jest ciemna lub ogrzewana, najlepiej zabezpieczyć korzenie roślin w doniczkach przed mrozem zakopując je do poziomu brzegu każdej doniczki w ziemi, w ogrodzie, w miejscu zacisznym i osłoniętym od silnych wiatrów i ostrego słońca. Można też wstawić doniczki z roślinami do kartonowych pudełek, wyłożonych z boków i od spodu (ale z możliwością swobodnego odpływu wody) styropianem i pozostawić je na zewnątrz. Jeśli rośliny pozostawiamy na zewnątrz należy okryć młode sadzonki stroiszem (gałęzie drzew iglastych), aby dodatkowo zabezpieczyć je przed silnymi mrozami. Należy to jednak zrobić delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Odradzam zabieranie młodych sadzonek do domu, ponieważ ze względu na niekorzystny mikroklimat (szczególnie zbyt suche powietrze podczas sezonu grzewczego), mogą one nie dotrwać do wiosny - radzi ekspert: Agnieszka Mike-Jeziorska.
- Jak przechować przez zimę hortensję wykopaną z gruntu?
W sierpniu z powodu remontu bloku musiałam wykopać z gruntu hortensję ogrodową (nie kwitła). Dotychczas trzymam ją w domu. Jak mam przechować ją przez zimę? Czy można ją jeszcze teraz wkopać do gruntu. A może lepiej przechować w piwnicy (ciemna i ciepła)? - pyta czytelniczka.
Rozumiem, że hortensja rośnie teraz w pojemniku. Sądzę, że można zadołować ją teraz w gruncie (wkopać w ziemię razem z pojemnikiem) i okryć, czyli obsypać nasadę rośliny kopczykiem ziemi, a część nadziemną okryć matą słomianą, włókniną lub tkanina jutową.
Ciepłe pomieszczenie nie jest dobrym miejscem do zimowania roślin ogrodowych, w tym hortensji ogrodowej, bo rośliny powinny w chłodzie przejść okres spoczynku - radzi ekspert: Anna Skórkowska.
