Hortensja kosmata - niezwykle malowniczy krzew. Jak uprawiać hortensję omszoną?

2023-06-02 14:58

Hortensja kosmata, zwana też hortensją omszoną, należy do mniej popularnych gatunków hortensji, ale oryginalne kwiaty, liście, pokrój i niezła mrozoodporność z pewnością zachęcają do sadzenia jej w ogrodach. Jak uprawiać i pielęgnować hortensję omszoną?

Spis treści

  1. Jak wygląda hortensja kosmata?
  2. Walory ozdobne hortensji omszonej
  3. Jak uprawiać i pielęgnować hortensję omszoną?
  4. Jak ciąć hortensję kosmatą?
  5. Hortensja kosmata - galeria zdjęć
  6. Hortensja kosmata (omszona) - zastosowanie i ciekawe odmiany

Jak wygląda hortensja kosmata?

Chociaż hortensja kosmata (hortensja omszona, Hydrangea aspera) nie przyciąga uwagi tak, jak zachwycające kwiatostanami hortensja ogrodowa, czy hortensja krzewiasta, to jednak dosyć łatwo ją rozpoznać. Oryginalną cechą, wyróżniającą hortensję omszoną od innych gatunków są jej liście. Za sprawą włosków gęsto pokrywających powierzchnię liści, są one omszone, miękkie w dotyku i właśnie od tej cechy roślina wzięła swoją nazwę. Eliptyczne liście, z ogonkami długości do 8 cm są ciemnozielone i duże - osiągają nawet do ponad 30 cm długości i do 10 cm szerokości, a jesienią po prostu brązowieją i opadają. Krzew tworzy dość luźny pokrój i dorasta nierzadko do około 2 m wysokości oraz około 1,5 m szerokości.

Walory ozdobne hortensji omszonej

Uwagę u hortensji kosmatej zwracają przede wszystkim dekoracyjne i oryginalne kwiatostany, które pojawiają się na zeszłorocznych pędach i rozwijają się od czerwca do sierpnia. Zwykle kwiatostany są płaskie lub lekko wypukłe o średnicy około 20 cm. Na zewnętrznej krawędzi zaokrąglonego kwiatostanu występują białe tzw. kwiaty płonne (bez słupków i pręcików) na długich szypułkach, które zwabiają owady zapylające. Wewnętrzną część kwiatostanu wypełniają z kolei dekoracyjne, niebieskofioletowe, liczne kwiaty płodne.

Hortensja omszona
Autor: GettyImages Hortensję omszoną dosyć łatwo rozpoznać. Oryginalną cechą, wyróżniającą od innych gatunków są jej liście

Jak uprawiać i pielęgnować hortensję omszoną?

  • Hortensja kosmata - podłoże. Podobnie, jak inne hortensje, roślina ta potrzebuje gleb żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie.
  • Hortensja kosmata - stanowisko. Najlepiej będzie rosła na stanowisku półcienistym, choć dobrze poradzi sobie także w pełnym słońcu, pod warunkiem, że gleba będzie stale lekko wilgotna. Krzew ten lubi umiarkowanie wilgotną glebę, dlatego w czasie letnich upałów lub suszy należy zapewnić jej codzienne podlewanie.
  • Hortensja kosmata - nawożenie. Warto ściółkować krzewy np. drobną korą sosnową, a także zasilać nawozami – najwygodniej rozpuszczalnymi w wodzie lub granulowanymi mieszankami mineralnymi przeznaczonymi no nawożenia hortensji. Krzewy nawozimy od wiosny, co około 6 tygodni, najpóźniej do końca sierpnia, początku września.
  • Hortensja kosmata - ochrona przed mrozami. Jest to krzew odporniejszy na mróz niż np. popularna hortensja ogrodowa i nie wymaga osłon w zachodnich rejonach Polski, jednak na wschodzie, podczas silnych mrozów, wymaga okrywania. 

Jak ciąć hortensję kosmatą?

W związku z tym, że krzew kwitnie na zeszłorocznych pędach, nie wymaga regularnego przycinania i można pozwolić mu swobodnie się rozrastać. Usuwamy ewentualnie tylko przekwitłe kwiatostany - po przekwitnięciu lub wiosną następnego roku. Jeśli krzew zbyt mocno się rozrośnie i będzie potrzebował cięcia korygującego, oczywiście należy je wykonać, ale trzeba się liczyć z brakiem kwitnienia w danym sezonie. Można również wykonać cięcia sanitarne, polegające na usuwaniu pędów uszkodzonych, chorych itp.

Hortensja kosmata - galeria zdjęć

Hortensja kosmata (omszona) - zastosowanie i ciekawe odmiany

Hortensja omszona może dorastać do ponad 2 m wysokości i osiągać podobną szerokość, dlatego jest uważana głównie za kolekcjonerski krzew ozdobny który najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach - sadzony pojedynczo lub w grupach. Można łączyć ją z innymi gatunkami hortensji lub roślinami o podobnych wymaganiach glebowych, np. z iglakami. Spotyka się ją także uprawianą w pojemnikach, ale jest to możliwe, gdy zapewni się roślinie odpowiednie podłoże, nawadnianie, zasilanie i ochronę przed mrozami.

  • Hortensja kosmata 'Macrophylla'  - jest najczęściej spotykaną odmianą hortensji omszonej, dorastająca nawet do 3 m wysokości. Kwitnie w lipcu i sierpniu, a jej kwiaty wybarwiają się na fioletowo lub jasnopurpurowo, jednocześnie na zewnętrznej krawędzi kwiatostanu wyrastają białe lub jasnofioletowe kwiaty płonne.
  • Hortensja kosmata 'Hot Chocolate' - ciekawa odmiana, która wyróżnia się bardzo dużymi, lancetowatymi liśćmi. Osiąga do około 2 m wysokości, a jej ozdobą są różowo-fioletowe kwiaty, kwitnące w lipcu i sierpniu.

Przeczytaj też:

Hortensja omszona
Autor: GettyImages Hortensja omszona może dorastać do ponad 2 m wysokości i osiągać podobną szerokość, dlatego najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach
Hortensje w ogrodzie

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają