Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

2019-03-06 13:21 Opracowanie: na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Hortensja w ogrodzie: uprawa. Wszystko o hortensji ogrodowej: cięcie i pielęgnacja. Dlaczego hortensja nie kwitnie, gdzie posadzić hortensje w ogrodzie.

Hortensja ogrodowa to jeden z najładniejszych krzewów ozdobnych. Uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Hortensja ogrodowa: przeczytaj nasz poradnik dotyczący jej pielęgnacji.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja w ogrodzie uprawa: jak zmieniać kolor kwiatów hortensji

Każdy właściciel krzewu hortensji może sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji  stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin!

>>Nie przegap:

Hortensja w ogrodzie uprawa: gdzie sadzić?

Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach, na przykład cisy. Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Ze względu na nadmorskie pochodzenie hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim: wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy hortensji rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju.

Hortensja w ogrodzie nawożenie

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie - hortensje mają duże potrzeby pokarmowe i muszą być co roku zasilane. W okresie wzrostu i kwitnienia zaleca się nawożenie roślin nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) - nawozy te dostarczą roślinie potrzebnych makro- i mikroelementów oraz regulują odczyn podłoża na odpowiedni dla hortensji. Nawozy stosuje się dwu-trzykrotnie podczas sezonu. Najpóźniej należy zasilić rośliny pod koniec sierpnia. Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7–10 dni.

Hortensja w ogrodzie podlewanie

Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata oraz gdy rosną na bardziej piaszczystej glebie, należy je intensywnie podlewać. Już mały niedobór wody powoduje usychanie zarówno liści, jak i kwiatostanów. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensje podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Pamiętajmy, aby przy podlewaniu nie lać wody na kwiaty. Na brak wody najbardziej wrażliwa jest hortensja ogrodowa, która łatwo więdnie, zwłaszcza jeśli rośnie w słonecznym miejscu.

Sadzenie hortensji

Przed posadzeniem hortensji należy wykopać dół dwa razy większy niż jej bryła korzeniowa i wypełnić go gotową ziemią do hortensji lub sporządzoną samodzielnie mieszanką - pół na pół urodzajnej ziemi i kwaśnego torfu. Żeby zwiększyć żyzność podłoża, warto dodać dojrzały kompost.

Hortensja rzadko choruje, ze szkodników mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

Hortensja w ogrodzie zabezpieczenie na zimę

Przed zimą, po opadnięciu liści, należy związać krzew w ten sposób, aby powstał stożek. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć drobnymi gałązkami jedliny. Cały krzew owijamy agrowłókniną lub matą słomianą. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać roślin, pamiętając o wiosennych przymrozkach.

>>Przeczytaj też: Czy hortensje trzeba okryć przed zimą. Jak zabezpieczyć hortensje przed mrozem?

Dlaczego hortensja nie kwitnie?
Hortensja ogrodowa

Autor: GettyImages

Hortensja ogrodowa

Powodów, dlaczego hortensje nie kwitną może być kilka:

1. Przemarznięcie rośliny: hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażona na przemarznięcie podczas zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
2. Nieprawidłowe cięcie hortensji też może być powodem, dla którego hortensja ogrodowa nie kwitnie: wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.
3. Źle posadzona hortensja - zbyt dużo cienia hamuje rozwój pąków kwiatowych hortensji.
4. Zbyt zasadowy odczyn gleby: przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście hortensji żółkną, jest to tzw. chloroza liści. 5. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu, który odpowiada za procesy fotosyntezy.
6. Zbyt suche podłoże: hamuje rozwój hortensji. Hortensja ogrodowa z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

>>Przeczytaj też: Hortensje w ogrodzie i na tarasie. ZDJĘCIA kwitnących hortensji

"Ogrody i tarasy" - Multimedialny Numer specjalny Muratora
Ogrody i tarasy

Autor: Murator.pl

Z poradnika dowiesz się jak zaplanować i urządzić ogród w wybranym stylu, jaki taras zbudować, czym i w jaki sposób pielęgnować trawnik
które ogrodzenia są modne, dlaczego ścieżki i podjazdy muszą być trwałe, kiedy i jakie rośliny sadzić w ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Scott
|

Już na początku artykułu jest błąd odnośnie stanowiska dla hortensji. Są to krzewy wybitnie cieniolubne, co sprawia że kwitną obficie nawet od północnej strony, a zbyt dużo słońca powoduje, że kwiaty są drobniejsze i cały krzew szybko więdnie.