Hortensja ogrodowa - jak dbać o hortensje, by pięknie kwitły i cieszyć się kolorami?

2022-08-12 15:41
Hortensja ogrodowa
Autor: GettyImages Przepiękne kwiatostany hortensji ogrodowej możemy podziwiać przez całe lato

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to jeden z najładniejszych krzewów ozdobnych. Uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Hortensja ogrodowa: przeczytaj nasz poradnik dotyczący jej pielęgnacji i zobacz piękne zdjęcia.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to niezwykle dekoracyjny krzew, który swoja popularność zawdzięcza pięknym kwiatostanom, które można podziwiać przez całe lato, aż do jesieni. Są też odmiany hortensji ogrodowej o płaskich kwiatostanach. Kwiaty mogą być różowe, białe, czerwone, fioletowe lub niebieskie.

Krzew hortensji ogrodowej można posadzić jako soliter bądź w kompozycji z innymi roślinami. Z większej liczby egzemplarzy można stworzyć efektowny szpaler, a nawet nieformowany żywopłot. Hortensja ogrodowa dorasta do wysokości 1-1,5 m.

Hortensja ogrodowa stanowisko: gdzie sadzić?

Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze gatunki hortensji do ogrodu >>>

Hortensja ogrodowa dobrze prezentuje się posadzona jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, hortensja ogrodowa sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach, na przykład cisy. Kwiaty hortensji ogrodowej nadają się na kwiaty cięte.

Przeczytaj też: Hortensja doniczkowa - uprawa i pielęgnacja hortensji w doniczce >>>

Ze względu na nadmorskie pochodzenie hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim: wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy hortensji ogrodowej rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju.

Zobacz zdjęcia pięknie kwitnących hortensji ogrodowych ⇓⇓⇓

Hortensja ogrodowa uprawa - nawożenie

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie - hortensje ogrodowe mają duże potrzeby pokarmowe i muszą być co roku zasilane. W okresie wzrostu i kwitnienia zaleca się nawożenie roślin nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) - nawozy te dostarczą roślinie potrzebnych makro- i mikroelementów oraz regulują odczyn podłoża na odpowiedni dla hortensji. Nawozy stosuje się dwu-trzykrotnie podczas sezonu. Najpóźniej należy zasilić hortensje ogrodowe pod koniec sierpnia. Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7–10 dni.

Hortensja ogrodowa podlewanie

Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje ogrodowe silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata oraz gdy rosną na bardziej piaszczystej glebie, należy je intensywnie podlewać. Już mały niedobór wody powoduje usychanie zarówno liści, jak i kwiatostanów. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensje ogrodowe podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Pamiętajmy, aby przy podlewaniu nie lać wody na kwiaty. W przypadku braku wody hortensja ogrodowa łatwo więdnie, zwłaszcza jeśli rośnie w słonecznym miejscu.

Hortensja ogrodowa sadzenie hortensji ogrodowej

Przed posadzeniem hortensji ogrodowej należy wykopać dół dwa razy większy niż jej bryła korzeniowa i wypełnić go gotową ziemią do hortensji lub sporządzoną samodzielnie mieszanką - pół na pół urodzajnej ziemi i kwaśnego torfu. Żeby zwiększyć żyzność podłoża, warto dodać dojrzały kompost.

Hortensja ogrodowa rzadko choruje, ze szkodników mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

Hortensja ogrodowa cięcie

Hortensja ogrodowa nie wymaga cięcia. Jednak jeśli chcemy poprawić jej kształt, można hortensję ogrodową przyciąć tuż po kwitnieniu. Należy obcinać same kwiatostany, uważając, żeby nie uszkodzić pąków, które znajdują się poniżej nich, ponieważ są tam zawiązki kwiatów na następny rok (tworzą się już w sierpniu). Przycięcie hortensji ogrodowej przy ziemi spowoduje, że krzew w następnym roku nie zakwitnie.

Hortensja ogrodowa zimą

Przed zimą, po opadnięciu liści, należy związać hortensję ogrodową w ten sposób, aby powstał stożek. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć drobnymi gałązkami jedliny. Całą hortensję ogrodową owijamy agrowłókniną lub matą słomianą. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać roślin, pamiętając o wiosennych przymrozkach.

Poznaj też inne gatunki hortensji:

Hortensja ogrodowa jak zmieniać kolor kwiatów

Każdy właściciel krzewu hortensji ogrodowej może sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji ogrodowej stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin!

warto wiedzieć
Hortensja ogrodowa

Autor: GettyImages

Hortensja ogrodowa imponuje kwiatostanami!

Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie?

Powodów, dlaczego hortensje nie kwitną może być kilka:

  1. Przemarznięcie rośliny: hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażona na przemarznięcie podczas zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
  2. Nieprawidłowe cięcie hortensji też może być powodem, dla którego hortensja ogrodowa nie kwitnie: wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.
  3. Źle posadzona hortensja - zbyt dużo cienia hamuje rozwój pąków kwiatowych hortensji.
  4. Zbyt zasadowy odczyn gleby: przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście hortensji ogrodowej żółkną, jest to tzw. chloroza liści.
  5. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu, który odpowiada za procesy fotosyntezy.
  6. Zbyt suche podłoże: hamuje rozwój hortensji. Hortensja ogrodowa z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Hortensje w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE