Hortensje bukietowe cięcie - kiedy wykonać? Jak dbać o hortensje bukietowe - sadzenie, pielęgnacja, odmiany

2024-01-24 17:26
Hortensja bukietowa cięcie
Autor: Getty Images Hortensja bukietowa cięcie i uprawa

Hortensja bukietowa to chętnie sadzony w ogrodach ozdobny krzew o dekoracyjnych kwiatach. Poznaj najciekawsze odmiany hortensji bukietowej i dowiedz się, jakie warunki uprawy należy jej zapewnić. Hortensja bukietowa - odmiany, uprawa, cięcie i pielęgnacja.

Spis treści

  1. Hortensja bukietowa - łatwy w uprawie krzew ozdobny
  2. Hortensja bukietowa - zobacz zdjęcia w galerii
  3. Piękne odmiany hortensji bukietowej
  4. Hortensja bukietowa - uprawa, sadzenie, rozmnażanie
  5. Jak ciąć hortensję bukietową?
  6. Zastosowanie hortensji ogrodowej w ogrodzie
  7. Hortensja bukietowa - poznaj zalety rośliny

Hortensja bukietowa - łatwy w uprawie krzew ozdobny

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to krzew ozdobny, który w ostatnich latach bije rekordy popularności. Trudno się temu jednak dziwić, skoro jest jedną z najpiękniejszych hortensji uprawianych w naszych ogrodach. Jej ogromne wiechowate kwiatostany stożkowatego lub kulistego kształtu (długości 15-20 cm) zdobią rabaty od lipca do września, stanowiąc jeden z najmocniejszych akcentów dekoracyjnych letniego ogrodu.

W zależności od odmiany, krzewy hortensji bukietowej osiągają od 80 cm do 2-3 (a nawet 4) metrów wysokości, a ich kwiatostany - złożone głównie z okazałych kwiatów płonnych (czasami też dodatkowo z drobnych kwiatów płodnych) - mogą mieć kolor biały, limonkowy lub różowy (choć w miarę przekwitania zwykle i tak różowieją).

Hortensja bukietowa kwitnie od lata do jesieni. Kwiatostany hortensji bukietowej nadają się na kwiat cięty, można je także zasuszać. Jedną z największych zalet hortensji bukietowej jest zawiązywanie pąków kwiatowych na pędach tegorocznych. Dzięki temu krzew nie jest narażony na uszkodzenie paków przez wiosenne przymrozki i - jeśli tylko ma zapewnione odpowiednie warunki - niezawodnie kwitnie każdego roku. Ta szczególna cecha daje roślinie ogromną przewagę nad dużo delikatniejszą i bardziej kłopotliwą w uprawie hortensją ogrodową, a także ułatwia pielęgnację krzewu.

Hortensja bukietowa - zobacz zdjęcia w galerii

Piękne odmiany hortensji bukietowej

Do niedawna wybór odmian hortensji bukietowej nie był zbyt imponujący, co ograniczało możliwość jej uprawy, gdyż ze względu na duże rozmiary, krzewy nie nadawały się do małych ogrodów. Obecnie jednak na rynku pojawia się coraz więcej odmian karłowych, dzięki czemu roślinę można już uprawiać niemal w każdym, nawet niewielkim ogrodzie, a nawet w doniczkach.Do grona najciekawszych odmian hortensji bukietowej można zaliczyć m.in.:

  • hortensja bukietowa Bombshell - o wysokości około 1 m i kulistych, biało-zielonkawych, różowiejących kwiatach,
  • hortensja bukietowa Brussels Lace - o wysokości 1,5-2 m i białych kwiatach zebranych w stożkowe kwiatostany złożone z kwiatów płodnych i płonnych,
  • Renhy (inaczej hortensja bukietowa Vanille-Fraise) - o wysokości 2-3 m i białych (z czasem różowiejących lub czerwieniejących) kwiatach zebranych w bardzo duże, gęste kwiatostany, na jednym krzewie mogą być kwiaty w różnych kolorach,
  • hortensja bukietowa  'Dart's Little Dot' - o wysokości 0,8-1 m i kremowo-białych kwiatach zebranych w duże, luźne kwiatostany złożone z kwiatów płodnych i płonnych,
  • hortensja bukietowa Pinky Winky - o wysokości 1,8-2,5 m i kwiatach początkowo białych, ale szybko zmieniających kolor dolnych płatków na różowy, zebrane w duże, stożkowe kwiatostany,
  • hortensja bukietowa  Little Lime - o wysokości 0,8-1,2 m i kwiatach zielonkawych, później białych i różowiejących, zebranych w duże, szerokostożkowe kwiatostany,
  • hortensja bukietowa Polar Bear - o wysokości około 1,5 m i kwiatach początkowo limonkowych, później białych, a następnie różowiejących, zebranych w stożkowe, gęste, bardzo duże kwiatostany,
  • hortensja bukietowa Lammetje - o wysokości 1-1,5 m wysokości i białych (z czasem różowiejących) kwiatach, zebranych w stożkowe, duże, gęste kwiatostany,
  • hortensja bukietowa Unique - o wysokości 2,5-3 m i biłaych kwiatach zebranych w duże, szerokostożkowe kwiatostany złożone z kwiatów płodnych i płonnych,
  • hortensja bukietowa Limelight - o wysokości 2,5-3 m i kwiatach początkowo limonkowych, później białych i różowiejących zebranych w duże, stożkowe kwiatostany.

Inne ciekawe odmiany hortensji bukietowej to Pink Diamond (wys. 3 m), Silver Dollar (wys. 1,5-2 m), Kolmagimo (wys. 1,5-2 m), Tardiva (wys. 2-3 m), Phantom (wys. 2-3 m), Magical Starlight (wys. 1,5 m), Ilvobo (wys. 0,8 m), hortensja bukietowa Grandiflora (wys. 2-2,5 m), Mega Pearl (wys. 2-3 m'),'Magical Candle (wys. 1,5 m) i Papillon (wys. 2-3 m').

Hortensja bukietowa - uprawa, sadzenie, rozmnażanie

Jeśli chcemy cieszyć się każdego roku pięknymi kwiatami hortensji bukietowej, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim należy przeznaczyć dla niej żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie i słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Krzew zwykle dobrze znosi niskie temperatury i rzadko przemarza, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto usypać przed zimą nad jego korzeniami kopczyk z kory - ochroni to system korzeniowy przed ewentualnym przemarznięciem. W okresie wegetacyjnym rośliny warto też systematycznie zasilać nawozami wieloskładnikowymi, gdyż szybko rosnące i obficie kwitnące krzewy potrzebują sporo składników odżywczych. W czasie bezdeszczowej pogody, krzewy trzeba też podlewać, gdyż źle znoszą suszę. Hortensję bukietową rozmnaża się przez sadzonki zielne, które pobiera się latem albo przez odkłady. Sadzonki ukorzeniają się po około miesiącu.

Jak ciąć hortensję bukietową?

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którego nie wolno nam zaniedbać, jest cięcie hortensji bukietowej. Krzewy hortensji bukietowej kwitną na pędach tegorocznych, dlatego silne wiosenne ciecie będzie pobudzało je do tworzenia większej ilości pędów. Zabieg cięcia przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia, skracając pędy nad 4-5-tym oczkiem ponad ziemią i całkowicie usuwając wszystkie pędy cienkie, wiotkie, małe i zdeformowane. Krzewy starsze warto też odmłodzić, usuwając z nich tuż nad ziemią pędy najstarsze (zabieg powtarza się każdego roku) i skracając pozostałe o połowę.

Zastosowanie hortensji ogrodowej w ogrodzie

Hortensja bukietowa w ogrodzie wspaniale prezentuje się jako soliter, ale też doskonale komponuje się z innymi krzewami, iglakami i wysokimi trawami, a także z wieloma bylinami (np. liliowcami, funkiami, liatrami, żurawkami, rozchodnikami okazałymi). Pasuje do każdego ogrodu, ale szczególnie atrakcyjnie wygląda w ogrodach orientalnych. Niskie odmiany hortensji bukietowej idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach lub w małych ogrodach, natomiast z wysokich można tworzyć luźne żywopłoty lub szpalery wzdłuż ściany bądź ogrodzenia.

Kwiaty hortensji bukietowych nadają się też na kwiat cięty, a ponieważ ładnie się też zasuszają, można wykorzystać je też do suchych bukietów. Pozostawione w ogrodzie na zimę, po zasuszeniu również mogą być dekoracyjne.

Hortensja bukietowa
Autor: Getty Images Hortensja bukietowa 'Pinky Winky'

Hortensja bukietowa - poznaj zalety rośliny

Hortensje bukietowe cieszą się coraz większą popularnością, dzięki swoim zaletom: bardzo długiemu okresowi kwitnienia, licznymi i efektownie prezentującymi się kwiatami. mrozoodpornością i małymi wymaganiami uprawowymi. Są doskonałą propozycją zarówno do ogrodów prywatnych, jak i nasadzeń miejskich.Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się rozmiarem krzewu, wielkością i kolorem kwiatów, kolor. Najbardziej poszukiwane są okazy, które mają olbrzymie, gęste kwiaty, sztywne pędy i kompaktowy wzrost (docelowo około 100 cm wys.).

1. Kompaktowy rozmiar - z punktu widzenia klienta cecha pożądana, szczególnie do mniejszych ogrodów, na niewysokie żywopłoty itd.; dla szkółkarza i sprzedawcy, produkcja i sprzedaż kompaktowych roślin jest łatwiejsza: niższe rośliny nie przewracają się, można je dostarczać w mniejszych pojemnikach, łatwiej się je przewozi (tańszy transport). Przykładowe odmiany hortensji bukietowej: 'Magical Candle', 'Little Lime', 'Polestar', 'Magical Mont Blanc', 'Living Summer Love'.

2. Sztywne pędy - duże, ciężkie kwiaty hortensji bukietowej muszą mieć odpowiednio mocne pędy. Obecnie wszystkim nowym odmianom hortensji przypisywana jest ta cecha. Jednak różnice są zauważalne zarówno podczas produkcji jak i w ogrodach. Nawet bardzo ładne kwiaty nie wyglądają najlepiej, jeśli muszą być wspomagane podporami. Rynek będzie najlepszym weryfikatorem deklaracji podawanych na etykietach.

3. Rozmiar kwiatów (te duże cieszą się większą popularnością), np. odmiany hortensji bukietowej 'Hercules', 'Polar Bear'. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę duże kwiaty, sam dobór odpowiedniej odmiany nie gwarantuje sukcesu. W tym wypadku dobór właściwego stanowiska, odpowiedni nawóz i nawodnienie są również niezbędnymi składnikami sukcesu.

4. Długość kwitnienia - na rynku można już spotkać hortensje bukietowe, które zaczynają kwitnienie o kilka tygodni wcześniej niż pozostałe.

5. Kolor kwiatów - hortensje bukietowe to przede wszystkim białe kwiaty, często przebarwiające się na różowo w trakcie lata. Poszczególne odmiany różnią się terminem, w którym zaczynają przemianę oraz intensywnością koloru. Niektórzy poszukują kwiatów śnieżnobiałych, które w ogóle nie przebarwiają się w trakcie sezonu, inni klienci wręcz przeciwnie, chcą kwiatów koloru różowego najwcześniej jak to możliwe. Odmiany hortensji bukietowej  'Summer Snow' czy 'Magical Moonlight' nie przebarwiają się wcale, z kolei wiele innych odmian, np. 'Graffiti' i 'Living Strawberry Blossom' przebarwia się na różowo.

6. Liczba pędów, podatność na rozkrzewianie. Ta cecha jest bardzo ważna z punktu widzenia producenta. Jak szybko można uzyskać dobrej jakości materiał handlowy, przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy.

Tekst: Agencja Promocji Zieleni

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie? PREMIERA nowego cyklu!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany