Wybierz idealną hortensję! Oto 5 najpopularniejszych gatunków hortensji do ogrodu
Hortensje stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Nic dziwnego, bowiem te efektownie kwitnące krzewy są wyjątkową ozdobą ogrodu. Jakie hortensje wybrać do ogrodu? Poznaj 5 najpopularniejszych gatunków hortensji.
Autor: GettyImages
W ogrodach można sadzić różne gatunki hortensji - czym się różnią?
Spis treści
- Hortensja ogrodowa
- Hortensja bukietowa
- Hortensja pnąca
- Hortensja dębolistna
- Hortensja piłkowana
- Gdzie sadzić hortensje w ogrodzie?
Wspaniale kwitnące hortensje do jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych. Obok hortensji ogrodowej jest też kilka innych, równie ciekawych gatunków, którymi także warto się zainteresować. Oto najpopularniejsze gatunki hortensji do ogrodów.
Hortensja ogrodowa
Najbardziej znana i popularna jest hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla), która ma pokrój niedużego, gęstego krzewu (1-1,5 m wysokości). Jej kwiaty rozwijają się na pędach ubiegłorocznych i tworzą okazałe baldachy złożone z dużych kwiatów płonnych oraz drobniejszych kwiatów płodnych. Ich kształt oraz kolor zależą od odmiany, dlatego kwiatostany bywają kuliste, półokrągłe lub dyskowate i mogą posiadać barwę białą, różową, czerwoną, zielonkawą, niebieską, fioletową, a nawet mogą być dwukolorowe. Hortensje ogrodowe kwitną wczesnym latem (czerwiec-lipiec), ale często powtarzają kwitnienie.
Ciekawą cechą hortensji ogrodowych jest możliwość zmiany barwy kwiatu w zależności od odczynu podłoża. Na glebach kwaśnych kolor kwiatów hortensji jest niebieski, natomiast na podłożach bardziej obojętnych, barwa kwiatów zmienia się na różową. Sterowanie kolorem kwiatów za pomocą odczynu podłoża jest jednak możliwe wyłącznie w przypadku odmian różowych i czerwonych, gdyż odmiany hortensji o kwiatach białych, zawsze pozostaną białe.Hortensja ogrodowa jest jedną z najładniejszych, ale też najbardziej wymagających hortensji. Poza żyznym, próchniczym i stale lekko wilgotnym podłożem oraz półcienistym stanowiskiem, oczekuje też zimowego okrycia, ochrony przed wiosennymi przymrozkami oraz prawidłowego cięcia (usuwanie przekwitłych kwiatostanów po kwitnieniu), w przeciwnym razie nie będzie kwitła nawet przez wiele lat.
Zobacz też zdjęcia pięknie kwitnących hortensji ogrodowych
Autor: GettyImages
Przepiękne kwiatostany hortensji ogrodowej możemy podziwiać przez całe lato - jak zmienić ich kolor?
Hortensja bukietowa
Kolejną popularną hortensją jest hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata), będąca dużym, okazałym krzewem, który w odpowiednich warunkach może dorastać nawet 3-5 m wysokości, (zwykle jednak nie przekracza 2-3 m wysokości). Roślina rozwija duże, szerokie, jajowate, lekko ząbkowane na brzegach, zielone liście oraz okazałe, stożkowate kwiatostany, złożone z dużych kwiatów płonnych i drobnych kwiatów płodnych. Kwiaty mają zwykle barwę białą lub kremową, ale u odmian mogą być też zielone lub różowe.
W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, hortensja bukietowa kwitnie pod koniec lata (sierpień-wrzesień) na pędach tegorocznych, dlatego ryzyko usunięcia pąków kwiatowych przez niewłaściwe cięcie jest w jej przypadku znacznie mniejsze. Roślina ma podobne wymagania uprawowe co poprzedni gatunek, ale jest bardziej wytrzymała na niskie temperatury. Przemarza jedynie w surowe, bezśnieżne zimy, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju podstawę krzewu warto zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem ziemi.
Autor: Getty Images
Największą ozdobą hortensji bukietowej są stożkowe lub półkuliste kwiatostany, które zdobią krzew aż do późnej jesieni
Hortensja pnąca
Bardzo ciekawym, choć mniej popularnym gatunkiem hortensji jest natomiast hortensja pnąca (łac. Hydrangea anomala subsp. petiolaris). Roślina nie jest krzewem, ale pnączem, którego pędy osiągają długość nawet 15-25 m. Przez większą cześć sezonu jej ozdobą pozostają niewielkie, jajowate, zielone, błyszczące liście, ale na początku lata (czerwiec-lipiec) głównym walorem ozdobnym stają się liczne, płaskie, duże, białe kwiatostany, złożone z okręgu dużych kwiatów płonnych oraz znajdujących się w środku drobnych kwiatów płodnych. Gatunek posiada podobne wymagania co dwie poprzednie rośliny, ale znosi większe zacienienie. Jest też bardziej odporny na niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia.
Autor: GettyImages
Czy cięcie hortensji pnącej jest konieczne?
Hortensja dębolistna
Rzadziej spotykanym w ogrodach gatunkiem hortensji jest hortensja dębolistna (łac. Hydrangea quercifolia), która dorasta zaledwie do 1,5–2 m wysokości, ale mocno rozrasta się na boki za pomocą wygiętych łukowato pędów rozłogowych. Jej największą ozdobą są duże, okazałe, od spodu miękko owłosione liście, przypominające kształtem liście dębu. Przez cały sezon ich barwa pozostaje zielona, ale jesienią zmienia się na czerwono-fioletową. Latem - w lipcu i sierpniu - dodatkową ozdobą krzewu są duże, wiechowate, luźne, białe kwiatostany, podobnie jak u innych hortensji, złożone z kwiatów płonnych i płodnych. Roślina ma podobne wymagania do poprzednich gatunków, ale jest wrażliwa na mrozy i wymaga zimowej osłony.
Autor: GettyImages
Hortensja dębolistna
Hortensja piłkowana
W ogrodach sadzi się także hortensję piłkowaną (łac. Hydrangea serrata), która jest niewysokim krzewem (dorasta do 1–1,5 m wysokości). Jej główną ozdobą są niewielkie, lekko omszone na spodzie i mocno piłkowane na brzegach zielone liście oraz duże, liczne, płaskie kwiatostany, złożone z okręgu kwiatów płonnych otaczających mniejsze kwiaty płodne. Hortensja piłkowana kwitnie od czerwca do września.
Wymagania i mrozoodporność rośliny są podobne, jak u hortensji dębolistnej. Ze względu na duże różnice między poszczególnymi gatunkami hortensji, rośliny mają nieco inne zastosowania w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Jeśli chcemy, by kwiaty hortensji piłkowanej były niebieskie, podlewajmy krzewy wodą z dodatkiem soli glinu
Gdzie sadzić hortensje w ogrodzie?
Hortensje ogrodowe, bukietowe, dębolistne i piłkowane, to przede wszystkim wspaniałe krzewy rabatowe. Nadają się też do sadzenia w grupach lub do uprawy jako solitery. Dobrze komponują się z innymi krzewami ozdobnymi oraz bylinami preferującymi stanowiska półcieniste, np. funkie, żurawki, paprocie.
Wiele odmian hortensji ogrodowej może być też uprawianych w doniczkach. Hortensje ogrodowe i bukietowe mają także zastosowanie jako luźne, nieformowane żywopłoty, a ich kwiaty nadają się do ciecia.
Z kolei hortensja pnąca, to idealna roślina do okrywania altan, wysokich ogrodzeń lub pni drzew. Bez podpór może być też traktowana jako typowa roślina okrywowa.
Autor: GettyImages
Hortensje bukietowe górują nad innymi roślinami na tej rabacie