Hortensja pnąca – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, ciekawe odmiany

2020-07-13 13:47 Katarzyna Józefowicz

Hortensja pnąca to pnącze, którego ozdobą są liczne, błyszczące, intensywnie zielone liście oraz niezwykle dekoracyjne kwiatostany. Hortensja pnąca doskonale nadaje się do obsadzania ścian budynków i ogrodzeń. Dowiedz się, jakie warunki uprawy zapewnić hortensji pnącej i jak ją pielęgnować. Poznaj zastosowanie hortensji pnącej w ogrodzie i ciekawej odmiany tego pnącza.

Hortensja pnąca (łac. Hydrangea petiolaris) wyróżnia się spośród innych roślin z rodzaju Hydrangea tym, że jako jedyna jest pnączem. Jej długie, wiotkie, elastyczne pędy, dorastające nawet do 25 m długości, mogą wspinać się po pniach drzew, wysokich ogrodzeniach lub murach budynków przy pomocy niewielkich korzeni przybyszowych. Hortensję pnącą przez cały sezon zdobią liczne, szerokojajowate, błyszczące, intensywnie zielone, ząbkowane na brzegach liście, które jesienią przebarwiają się na żółto.

>>Przeczytaj też: Kolorowe liście w jesiennym ogrodzie. Jesienne kompozycje z roślin

Kwiaty hortensji pnącej

Wczesnym latem największą ozdobą pnącza są przyciągające swoim oryginalnym wyglądem kwiaty. Na pędach pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Są wprawdzie białe i niepozorne, ale zebrane w duże, płaskie baldachy, wspaniale prezentują się na tle intensywnej zieleni liści. Każdy kwiatostan złożony jest też z okręgu większych, białych kwiatów płonnych oraz mniejszych, znajdujących się w jego środku kwiatów płodnych, co sprawia, że kwiatostany tworzą rodzaj białych, zwiewnych obłoków i wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Niestety, kwiaty hortensji pnącej nie pojawiają się na młodych egzemplarzach, dlatego czasami trzeba na nie poczekać nawet kilka lat (zwykle 5-6 lat).

Hortensja pnąca - uprawa

Mimo dużych rozmiarów i niemałych wymagań siedliskowych, hortensja pnąca nie jest rośliną trudną w uprawie i jeśli od początku wybierzemy dla niej odpowiednie miejsce, w późniejszych latach nie powinna przysparzać nam większych kłopotów.

Warunki uprawy hortensji pnącej:

  • Podobnie jak inne hortensje, oczekuje półcienistego lub cienistego, zacisznego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, głęboko uprawionej, próchniczej, wilgotnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

>>Przeczytaj też: Hortensja pnąca i przywarka japońska - doskonałe rośliny do miejsc zacienionych!

  • Bardzo źle znosi susze, dlatego podczas upałów i okresów bezdeszczowych wymaga podlewania, inaczej szybko zaczyna więdnąć, tworzy mniej pąków kwiatowych i słabiej kwitnie.
  • Nie toleruje też wapnia w glebie, dlatego na podłożu bogatym w ten pierwiastek, zapada zwykle na choroby fizjologiczne (chlorozy), a jej liście stają się blade i przebarwione.
  • Posadzona zbyt blisko drzew, może też cierpieć z powodu niedoboru składników pokarmowych, dlatego każdego roku należy zasilać ją dobrze rozłożonym kompostem oraz specjalnymi mieszankami nawozowymi, przeznaczonymi dla hortensji. Takie nawozy nie tylko zawierają komplet niezbędnych składników odżywczych, ale też pomagają utrzymać odpowiednio niskie pH gleby, co w przypadku hortensji pnącej ma dość duże znaczenie (uniwersalne nawozy mogą zawierać nadmierną ilość wapnia, które szkodzi roślinom).

Wielką zaletą hortensji pnącej jest natomiast jej stosunkowo duża odporność na mróz, co poza pokrojem wyróżnia ją na tle innych gatunków tego rodzaju.

Cięcie hortensji pnącej

Na dobrym stanowisku hortensja pnąca rośnie bardzo silnie, mimo to na ogół nie wymaga cięcia. Jeśli jednak chcemy ograniczyć jej rozmiary, możemy przyciąć jej pędy bez obaw, gdyż roślina zabieg znosi bardzo dobrze. Musimy tylko pamiętać, aby cięcie przeprowadzić zaraz po zakończeniu kwitnienia, gdyż wykonane wiosną może pozbawić roślinę kwiatów w danym sezonie.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Zastosowanie hortensji pnącej

Hortensja pnąca to bardzo cenna i piękna roślina, jednak ze względu na swoje rozmiary nie nadaje się do każdego ogrodu (z wyjątkiem odmian o słabszej sile wzrostu). Najlepiej czuje się posadzona w pobliżu pnia wysokiego drzewa, porowatej, wysokiej ściany budynku, solidnego muru lub mocnego ogrodzenia. Nie będą dla niej natomiast odpowiednie delikatne podpory ani ażurowe, lekkie pergole, gdyż z względu na duży ciężar pędów, roślina się na nich nie utrzyma. Hortensji pnącej nie należy też sadzić w pobliżu ścian pokrytych częściowo kruszącym się tynkiem, gdyż z czasem pnącze może się od nich oderwać i odpaść wraz z częścią pokrycia. Dla pnącza nie będą też odpowiednie ściany pokryte świeżym, wapienno-cementowym tynkiem, który posiada właściwości drażniące i może przyczynić się do uszkodzenia delikatnych korzeni czepnych.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie pnączy: pnącza posadzone przy ścianach budynków

Hortensja pnąca może też rosnąć bez podpory, jednak wtedy zmienia swój pokrój i staje się rośliną okrywową lub rozłożystym, oryginalnym krzewem.

Odmiany hortensji pnącej

Pomimo iż z natury hortensja pnąca jest wysokim pnączem, osiągającym duże rozmiary, posiada też kilka niższych odmian, nadających się do uprawy także w małych ogrodach. Należą do nich między innymi:

  • 'Mirranda' - odmiana o ciemnozielonych liściach z szerokim, żółtym obrzeżem, dorastająca do 3-5 m wysokości,
  • 'Take a Chance' - wyjątkowo atrakcyjna odmiana o pstrych, biało zielonych, cętkowanych liściach, dorastająca do 4-6 m wysokości,
  • 'Green Racer' - niewysoka odmiana o zwartym, gęstym pokroju i okrągłych, zielonych, matowych liściach, dorasta do 2-3 m wysokości,
  • 'Cordifolia' - odmiana karłowa, o szeroko-jajowatych, zielonych, błyszczących liściach, dorastająca do 2-3 m wysokości.

Niższe odmiany hortensji pnącej malowniczo wyglądają posadzone na murkach, przy schodach lub obok tarasów. Wspaniale prezentują się też na ścianach altanek, dając latem przyjemny cień. Doskonale sprawdzają się również jako rośliny okrywowe i nadają się do uprawy na skalnikach, gdzie ich urodę podkreślają naturalne kształty kamieni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE