Cięcie hortensji. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja to bardzo dekoracyjna roślina. W ogrodach uprawianych jest kilka gatunków hortensji. Cięcie krzewów hortensji zależy od gatunku. Kiedy i jak wykonać cięcie hortensji?

Hortensja bukietowa 'Grandiflora' - to popularna odmiana hortensji, sadzona w ogrodzie. Hortensja bukietowa ma bardzo duże białe kwiatostany w kształcie stożka). Druga najpopularniejsza odmiana to hortensja drzewkowata 'Grandiflora' (najczęściej uprawiana odmiana – ma białe kuliste kwiatostany) tworzą kwiaty na tegorocznych pędach.

Hortensja cięcie: jak ciąć hortensje bukietową i drzewkowatą

Hortensje należy przycinać co roku. Cięcie hortensji wykonujemy wczesną wiosną – przycinamy hortensję nisko przy ziemi, pozostawiając jedynie krótkie fragmenty pędów z dwoma-trzema pąkami. Wyrosną z nich silne, zdrowe pędy, na których pod koniec lata rozwiną się dorodne kwiaty – ładniejsze niż krzewów hortensji, które nie były cięte.

Hortensja ogrodowa: nie należy jej ciąć!

Hortensje ogrodowe mają kwiatostany różowe lub niebieskie, rzadziej amarantowe albo białe - tworzą kwiaty na zeszłorocznych pędach, dlatego nie należy ich skracać, ciąć. Wczesną wiosną trzeba jedynie usunąć pędy chore, przemarznięte, bardzo cienkie albo nadłamane. Po kwitnieniu należy obcinać same kwiatostany hortensji ogrodowej, uważając, żeby nie uszkodzić pąków, które znajdują się poniżej nich, ponieważ są tam zawiązki kwiatów na następny rok (tworzą się one już w sierpniu). Cięcie hortensji ogrodowej przy ziemi spowoduje, że krzew nie zakwitnie.

>>Przeczytaj też: Czy hortensje przycinać przed zimą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Moja nie kwitła 4 lata, miałam już wyrzucić
ale .... przesadziłam ją od strony wschodniej
budynku i o dziwo kwitnie ma 7 dużych kwiatków.
Proszę spróbować.

Anonymous
|

Nawet nie wiem jaka to hortensja, nie ma kwiatów.

Anonymous
|

Właśnie moja też nie kwitnie,też mam 3 lata, jak z nią postępować, chyba wyrzucić ile można czekać to jest okrutne.

ks
|

Mam wiele lat hortensje różowe lub niebieskie (zależnie od tego czy zakwqaszę im dodatkowo glebę) od lat przycinam je na wiosnę i lekko podsypuję dolomitem ,kwitną wielkimi różowymi kwiatami. Kraewy kwitnące białymi stożkowatymi kwiatostanami obserwuję w parkach. Nie są cięte i kwitną co roku. No więc jak to jest z tym cięciem?
Kwiatostany mojej hortensji tracą kolor i robią się zielonkawe już we wrześniu. dlaczego? Kiedy należy obciąć kwiatostany?

Anonymous
|

proponujemy zadać to pytanie naszemu specjaliście w dziale Zapytaj ogrodnika na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

janmal
|

mam hortensje ogrodową ma juz 3 lata i nie kwitła mi jeszcze dlaczego .posadzona jest w torf kwaśny nie obcinałam wiosną dlaczego mi nie kwitnie .