Rabata z hortensjami: z czym komponować hortensje bukietowe? Odkryj idealne towarzystwo dla hortensji bukietowej

2024-07-30 8:59

Hortensja bukietowa to jeden z najpiękniej, a zarazem długo kwitnących krzewów. W ogrodach jest sadzona w formie szpalerów, dekoruje ogrodzenia, rabaty (jako tło dla niższych gatunków), a także wrzosowiska. Ze względu na specyficzne wymagania glebowe nie można hortensji bukietowej łączyć z innymi roślinami kierując się wyłącznie względami estetycznymi. Z czym więc komponować hortensje bukietowe na rabacie oraz w innych ogrodowych zakątkach?

Spis treści

  1. Hortensja bukietowa w aranżacjach ogrodowych
  2. Kompozycje z różnych odmian hortensji bukietowej
  3. Zobacz galerię: Hortensje bukietowe w ogrodowych aranżacjach
  4. Co posadzić obok hortensji?
  5. Z czym komponować hortensję ogrodową na balkonie?

Hortensja bukietowa to uniwersalny krzew, który jest ozdobny przez większość roku. Przed kwitnieniem stanowi eleganckie, jednolite tło dla niższych roślin, w czasie kwitnienia urzeka okazałymi kwiatostanami.

Hortensja bukietowa w aranżacjach ogrodowych

Hortensja bukietowa to pięknie kwitnący krzew ozdobny dorastający średnio do 2 m wysokości. Kwitnie przez całe lato aż do jesieni, dlatego w szczególności warto ją łączyć z roślinami kwitnącymi wiosną, wtedy rabata jest piękna przez cały rok. Prawidłowe stanowisko dla hortensji bukietowej powinno być słoneczne, ale wolne od prażącego słońca, bądź półcieniste.

Hortensja bukietowa dobrze radzi sobie w podłożu kwaśnym. Przy tworzeniu kompozycji warto jednakże uprawiać ją w podłożu lekko kwaśnym, które jest tolerowane przez wiele gatunków roślin ozdobnych (w przeciwieństwie do kwaśnego). W takich warunkach poszczególne rośliny nie cierpią z powodu niedoborów składników pokarmowych. W rezultacie lista roślin, które chcemy posadzić w ogrodzie obok hortensji bukietowej, jest mniej okrojona.

Kompozycje z różnych odmian hortensji bukietowej

Hortensję bukietową można komponować w obrębie gatunku, łącząc odmiany o różnej barwie kwiatów, np. zielonkawą ‘Limelight’ z różową ‘Dharuma’ i białą ‘Grandiflora’. Oprócz tego dobiera się krzewy o zróżnicowanej wysokości, tworząc efekt piętrowości w rabacie lub innych nasadzeniach roślinnych w ogrodzie. Dla przykładu hortensje ‘Limelight’ i ‘Little Lime’ mają podobną barwę kwiatów, ale pierwszy krzew przekracza 200 cm wysokości, podczas gdy drugi dorasta do 90-120 cm wysokości.

Hortensje bukietowe warto łączyć z hortensjami ogrodowymi, zwłaszcza o niebieskich kwiatach (np. ‘Nikko Blue’). Kompozycje różnicuje się także pod względem kształtu liści, zestawiając hortensje bukietowe z hortensjami dębolistnymi. To oryginalny, mniej znany gatunek, ale jest łatwo dostępny w szkółkach (zwłaszcza online). Kwitnie nieco krócej od hortensji bukietowej. Ogólnie terminy kwitnienia poszczególnych hortensji są zbliżone, dlatego warto wprowadzić również rośliny ozdobne z liści oraz kwitnące w innych terminach niż letni.

Zobacz galerię: Hortensje bukietowe w ogrodowych aranżacjach

Co posadzić obok hortensji?

Hortensje bukietowe bardzo często łączy się z różami, które dobrze radzą sobie podłożu o odczynie lekko kwaśnym. W ten sposób można tworzyć wielobarwne kompozycje. Sprawdzona, „romantyczna” kolorystyka to biel, róż i błękit. Uniwersalne aranżacyjnie białe hortensje uprawia się również z różami o bardziej wyrazistej barwie kwiatów, np. karmazynowej lub pomarańczowej.

Z krzewów kwitnących wcześniej niż hortensja warto uprawiać w jej sąsiedztwie m.in. niskie odmiany magnolii (różnych gatunków), żarnowiec miotlasty, złotokap i abeliofylum koreańskie 'Roseum', który potocznie nazywany jest „różową forsycją”. Na oddzielną uwagę zasługuje oczar wirginijski, który kwitnie późną jesienią bądź zimą. Dekoracją całoroczną jest zimozielony ostrokrzew.

W rabatach przed hortensjami bukietowymi warto posadzić niższe rośliny, takie jak kocimiętka Faasena, goździk kropkowany, zawciąg nadmorski, zawciąg szerokolistny, ukwap dwupienny, goryczka bezłodygowa, liatra kłosowata i pysznogłówka ogrodowa.

Kompozycje zaleca się wzbogacić trawami ozdobnymi, np. miskantami chińskimi (sadzonymi z tyłu, w jednej linii z wysokimi hortensjami), a także hakonechloę smukłą, różnymi gatunkami kostrzew, ostnicami, rozplenicami i kłosówkami.

Hortensje bukietowe uprawiane w częściowym zacienieniu dobrze się prezentują w kompozycjach z paprociami, funkiami, żurawkami i żuraweczkami. Puste przestrzenie pomiędzy roślinami można wypełnić barwinkiem.

Z czym komponować hortensję ogrodową na balkonie?

W uprawie balkonowej problem zapewnienia podobnych warunków glebowych nie istnieje, gdyż dla każdej rośliny można wypełnić pojemnik podłożem odpowiednio dopasowanym pod względem żyzności, przepuszczalności czy pH. Krzewy hortensje warto osłaniać przed bezpośrednim nasłonecznieniem, np. montując osłony i siatki cieniujące na balustradach. Na balkony (także o dużych powierzchniach) wybiera się karłowe odmiany hortensji, nieprzekraczające 100 cm wysokości.

Hortensja bukietowa efektownie wygląda w kompozycjach z typowymi roślinami balkonowymi: petuniami, surfiniami, pelargoniami, begoniami czy werbenami. W pobliżu hortensji warto ustawić donice i skrzynie z trawami ozdobnymi, zwłaszcza o mniej rozłożystym, a strzelistym pokroju, np. trzcinnikiem ostrokwiatowym, turzycą Buchanana czy prosem rózgowatym.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Pozostałe podkategorie