Hortensja bukietowa 'Limelight' - jak sadzić, kiedy kwitnie, jak ciąć? Jakie stanowisko lubi hortensja 'Limelight'?
Hortensja bukietowa 'Limelight' to krzew, który latem zachwyca oszałamiającym kwitnieniem. Podpowiemy, jak uprawiać i pielęgnować hortensję bukietową 'Limelight' oraz jak i gdzie najlepiej posadzić ją w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Hortensja bukietowa 'Limelight'
Spis treści
- Hortensja 'Limelight' - jak wygląda? Do jakiej wysokości dorasta?
- Hortensja bukietowa 'Limelight' - wymagania
- Kiedy i jak sadzić hortensję bukietową 'Limelight'?
- Hortensja bukietowa 'Limelight' - uprawa
- Hortensja bukietowa 'Limelight' - cięcie
- Gdzie sadzić hortensję Limelight w ogrodzie?
- Hortensja bukietowa 'Limelight'. Zdjęcia
Hortensja bukietowa 'Limelight' (Hydrangea paniculata 'Limelight') to holenderska odmiana, która pojawiła się na rynku w 1990 roku. Przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych hortensji bukietowych. Co sprawia, że zasługuje na taką ocenę?
Hortensja 'Limelight' - jak wygląda? Do jakiej wysokości dorasta?
Odmiana 'Limelight' hortensji bukietowej to krzew dorastający do 2-3 m wysokości, tworzący długie, mocne, wyprostowane pędy, pokryte zielonymi liśćmi, których wierzchnia strona blaszki jest lekko szorstka.
Latem - w lipcu i sierpniu - na końcach pędów rozwijają się efektowne, wiechowate, zwarte kwiatostany o stożkowej, zwartej formie. Mogą mieć one nawet powyżej 25 cm długości! Kwiatostany odmiany ‘Limelight’ składają się wyłącznie z kwiatów płonnych. Ich barwa zmienia się w czasie kwitnienia: początkowo kwiaty mają lekko seledynowy kolor, potem stają się zielonkawożółte, następnie kremowobiałe, a pod koniec kwitnienia różowieją. Obfitość kwitnienia, wielkość kwiatostanów oraz zmiany ich koloru sprawiają, że kwitnienie hortensji 'Limelight' jest spektakularne!
Kwiatostany hortensji bukietowej 'Limelight' znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do zasuszania. Pozostają na krzewie nawet przez całą zimę.
Przeczytaj też: Suszenie kwiatów hortensji - sposoby. Jak zasuszyć hortensję?
Hortensja bukietowa 'Limelight' - wymagania
- Stanowisko dla hortensji Limelight’ - najlepiej gdy jest słoneczne, ale roślina poradzi sobie także w półcieniu. Niekorzystne jest tylko stanowisko zacienione (w takich warunkach krzew będzie kwitł słabo, a jego pędy będą wiotkie, delikatne i opadające). Miejsce przeznaczone dla hortensji Limelight powinno być osłonięte od wiatru, który wyłamywać może pędy zakończone bardzo dużymi kwiatostanami.
- Podłoże dla hortensji Limelight’ powinno być wilgotne, próchnicze, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym, choć roślina poradzi sobie także na przeciętnej ogrodowej glebie.
- Mrozoodporność hortensji Limelight’ - roślina zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego zimowe mrozy nie spowodują przemarzania kwiatów (jak to często ma miejsce w przypadku hortensji ogrodowych). Jak wszystkie hortensje bukietowe, Limelight jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury (znosi mrozy nawet do -30° C).
Hortensja bukietowa 'Limelight' - galeria zdjęć
Autor: GettyImages
Hortensja bukietowa 'Limelight'
Kiedy i jak sadzić hortensję bukietową 'Limelight'?
Hortensję bukietową 'Limelight' sprzedawaną w donicach można sadzić przez cały okres wegetacji, jednak najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią.Krzewy sadzi się do wcześniej wykopanych dołków o szerokości i głębokości około 50 cm (powinny być dwukrotnie większe od bryły korzeniowej), na dno których wrzuca się kompost. Roślinę umieszcza na głębokości nieco niższej niż rosła w doniczce i obsypuje ziemią wymieszaną z torfem (albo specjalną ziemią dla hortensji), po czym lekko ją dociska. Na koniec roślinę obficie podlewa.Krzewy sadzimy w rozstawie 60-80 cm.
Do uprawy pojemnikowej hortensji Limelight wybieramy pojemniki o głębokości większej niż 50 cm i szerokości powyżej 40 cm, koniecznie z otworami w dnie (niezbędne do odpływu nadmiaru wody). Na dno pojemnika należy wsypać warstwę drenażu (np. potłuczoną cegłę, gruby żwir, kamyki bądź keramzyt).
Hortensja bukietowa 'Limelight' - uprawa
W uprawie hortensji bukietowych, a więc również odmiany Limelight, istotne jest podlewanie i nawożenie.
- Podlewanie hortensji Limelight
Krzewy należy regularnie podlewać, szczególnie podczas suszy. Lepsze jest nawadnianie rzadsze, ale za to obfitsze (ważne, by woda dotarła do korzeni). Nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża w okresie wzrostu oraz zawiązywania kwiatów (niedobór wody spowoduje, że kwiaty będą małe i nie w pełni wykształcone).
- Ściółkowanie hortensji Limelight
Aby ograniczyć parowanie wody z powierzchni ziemi, krzew warto wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej.
- Nawożenie hortensji Limelight
Hortensja Limelight to krzew, który charakteryzuje duży przyrost i obfite kwitnienie. Dlatego też jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest duże. Przed sadzeniem warto do dołka wsypać warstwę kompostu, a potem corocznie jesienią zasilać rozłożonym lub granulowanym obornikiem albo kompostem. W trakcie sezonu należy zasilać nawozami mineralnymi dedykowanymi hortensji (ostatnie nawożenie w sierpniu).
Hortensja Limelight zwykle nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.
Rozmnażanie hortensji - jak rozmnożyć hortensję przez sadzonki?
Hortensja bukietowa 'Limelight' - cięcie
Cięcie hortensji Limelight przeprowadza się co roku wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja (najlepiej na przełomie marca i kwietnia). Jeśli chcemy by hortensja była niższa - tniemy ją niżej, a jeśli chcemy by była wyższa - tniemy wyżej. Specjaliści podają, że cięcie najlepiej przeprowadzać na wysokość dwóch oczek powyżej wcześniejszego cięcia, czyli 10-15 cm od rozwidlenia pędów. Wycinamy też wszystkie pędy słabe, cienkie, martwe (suche) i krzyżujące się,
Zabieg corocznego cięcia przyczynia się:
- po pierwsze do lepszego rozkrzewiania rośliny,
- po drugie do zachowania zwartego pokroju krzewy,
- po trzecie do tworzenia większych kwiatostanów.
Gdzie sadzić hortensję Limelight w ogrodzie?
Hortensja bukietowa ‘Limelight’ świetnie wygląda posadzona w dobrze eksponowanych miejscach w ogrodzie. Można także tworzyć z niej efektowne szpalery.W sprzedaży spotyka się również okazy prowadzone w formie małych drzewek (na pniu) - można je sadzić w ogrodzie w gruncie albo uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach czy przy wejściu do domu.Hortensja Limelight ładnie prezentuje się w towarzystwie bylin kwitnących w podobnym czasie, takich jak rudbekie, liatry, szałwie, lawendy, słoneczniczki, jeżówki, floksy czy lilie.
Hortensja Limelight’ jest odporna na zanieczyszczenie powietrza oraz zanieczyszczenia gleby - to jedna z hortensji najczęściej polecanych dla zieleni miejskiej (np. do sadzenia wzdłuż ulic, na skwerach czy rondach).
Hortensja bukietowa 'Limelight'. Zdjęcia
Autor: GettyImages
Hortensja bukietowa 'Limelight'
Poznaj inne ciekawe hortensje:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.