Suszenie kwiatów hortensji - sposoby. Jak zasuszyć hortensję?

Suszenie kwiatów hortensji pozwala cieszyć się ich pięknem także po sezonie. Podpowiadamy jak zasuszyć kwiaty hortensji, aby zachowały kształt i kolor. Sposoby suszenia kwiatów hortensji.
Obficie kwitnące hortensje to ozdoba niejednego ogrodu. Wielu miłośników tych roślin chciałoby zachować urok ich kwiatów na dłużej. Choć nie możemy przedłużyć okresu kwitnienia tych niezwykle popularnych kwitnących krzewów ozdobnych, to możemy dłużej cieszyć się nimi cieszyć. Wystarczy zasuszyć bukiet z hortensjowych kwiatostanów. W jaki sposób zasuszyć kwiaty hortensji?
Spis treści
- Ścinanie kwiatów hortensji do suszenia
- Naturalne suszenie kwiatów hortensji
- Suszenie kwiatów hortensji w prażonym piasku
- Suszenie kwiatów hortensji w wazonie
- Suszenie kwiatów hortensji na krzewie
Ścinanie kwiatów hortensji do suszenia
Do suszenia wybieramy zdrowe kwiatostany hortensji (bez obecności szkodników i widocznych objawów chorobowych) i w pełni rozwinięte - tylko wtedy możemy mieć pewność, że po zasuszeniu będą wyglądać równie okazale, jak w ogrodzie. Na ścinanie kwiatów wybieramy pogodny, bezdeszczowy dzień. Aby usprawnić proces suszenia, rośliny powinny być suche. Ścinamy całe kwiatostany z fragmentem pędu takiej długości, jak wysoki ma być zasuszony bukiet. Jeśli planujemy wykorzystać kwiaty hortensji do wykonania kompozycji z suchych roślin ułożonych w gąbce florystycznej fragment pędu powinien być na tyle długi, by kwiatostan solidnie umocować w gąbce. Suszenie roślin rozpoczynamy bezpośrednio po ścięciu.
Kwiaty na suche bukiety. ZDJĘCIA suchych bukietów >>>

Naturalne suszenie kwiatów hortensji
Najłatwiejszym sposobem utrwalenia kwiatów hortensji jest suszenie ich główką do dołu w zaciemnionym (ciemność zapewnia zachowanie koloru kwiatów) i przewiewnym pomieszczeniu (ruch powietrza sprzyja procesowi suszenia). Takie suszenie trwa 2-3 tygodnie.
- Ścięte kwiatostany możemy przed suszeniem ułożyć w bukiet i w takiej formie je ususzyć. W tym celu końce ściętych kwiatostanów ściągamy gumką recepturką i cały bukiet zawieszamy "do góry głową". Taki bukiet nie może być zbyt obfity, ponieważ wtedy kwiaty znajdujące się wewnątrz niego mogą - z powodu niedostatecznego przewiewu - pleśnieć.
- Lepszym sposobem jest zawieszanie każdego kwiatostanu oddzielnie, np. mocując je w odstępach na rozciągniętym sznurku, drucie lub drewnianej belce.
W obu przypadkach zadbajmy o to, by kwiaty nie dotykały jakichkolwiek powierzchni (np. ścian, regałów, szaf itp.), które mogłyby spowodować spłaszczenie kwiatów. Aby zachować kształt kwiatów, warto po zasuszeniu spryskać rośliny lakierem do włosów - lakier usztywni kwiatostany, doda im blasku oraz zapobiegnie ich rozpadnięciu się po ususzeniu.
Autor: GettyImages
Bukiet z ususzonych kwiatów hortensji ozdobi wnętrze zimową porą
Suszenie kwiatów hortensji w prażonym piasku
Kwiaty hortensji można także suszyć w kąpieli w prażonym piasku. W tym celu w piekarniku prażymy przez 3-4 godziny piasek, którym potem zasypujemy ścięty kwiatostan umieszczony w odpowiedniej wielkości pudełku. Pozostawiamy na 2-3 tygodnie, po czym delikatnie wysypujemy piasek i wyjmujemy kwiatostan.
Suszenie kwiatów hortensji w wazonie
Aby ususzyć kwiatostany hortensji możemy je także ususzyć w wazonie. Po ścięciu kwiatostany wstawiamy do wazonu, do którego wcześniej nalewamy niewielką ilość wody. Wody w wazonie nie wymieniamy ani jej nie dolewamy. Gdy roślina ją pobierze, zaczyna sama się zasuszać.
Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>
Suszenie kwiatów hortensji na krzewie
Kolejnym sposobem na zasuszenie kwiatów hortensji jest ich ścięcie po tym, jak już same zasuszą się na krzewie. Pamiętajmy jednak, że przymrozki mogą zmniejszyć atrakcyjność kwiatów, które w wyniku działania niskiej temperatury brązowieją.