Pięciornik krzewiasty - pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew liściasty

2023-07-03 14:49

Pięciornik krzewiasty to łatwy w uprawie, szybko rosnący krzew liściasty. Jego zaletą jest długie i obfite kwitnienie. Podpowiadamy jak uprawiać pięciornik krzewiasty w ogrodzie.

Pięciornik krzewiasty (łac. Potentilla fruticosa) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w Ameryce północnej, Azji i Europie sporadycznie od Pirenejów po Francję, do Wielkiej Brytanii i południowej Szwecji.

Pięciornik krzewiasty - jak wygląda?

Pięciornik krzewiasty ma zwarty, zaokrąglony pokrój, wyprostowane pędy pokryte brązowo-czerwoną korą, łuszczącą się długimi włóknami. Dorasta od 30 do 120 cm wysokości. Jego liście, złożone z pięciu listków, są drobne, krótkoogonkowe, mają lancetowaty kształt, u nasady są klinowato zwężone, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu pokryte srebrzystymi włoskami.

Pięciornik krzewiasty kwitnie od maja po października - pełnia kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięciopłatkowe kwiaty mają 2–3 cm średnicy, są osadzone pojedynczo lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. Na rynku dostępnych jest wiele odmian pięciornika krzewistego różniących się pokrojem krzewów, wzrostem oraz barwą kwiatów.

Jak uprawiać pięciornik krzewiasty w ogrodzie?

Pięciornik krzewiasty jest odporny na mróz oraz suszę.

  • Stanowisko dla pięciornika krzewistego

Sadzi się je na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Odmiany o kwiatach pomarańczowych lub różowych, rosnące w miejscu lekko ocienionym, mają ładniej zabarwione kwiaty niż rosnące w pełnym słońcu.

  • Podłoże dla pięciornika krzewiastego

Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych (na nieco wilgotniejszych kwitnie obficiej i dłużej). Nie należy go natomiast sadzić na glebach ciężkich, zimnych, wilgotnych i takich, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Źle rośnie w podłożu o dużej zawartości wapnia. Odpowiednie pH podłoża wynosi 4,5–6,5.

Aby pięciornik krzewiasty obficie kwitł każdego roku, konieczne jest jego regularne przycinanie. Krzew kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego pędy można przyciąć nisko wiosną – wtedy rośliny rozpoczną później kwitnienie, będzie ono trwało dłużej, ale będzie mniej obfite niż krzewów, które nie były przycinane.

  • Rozmnażanie pięciornika krzewiastego

Pięciornik rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe zielne pozyskiwane od lipca do września ze średnio zdrewniałych pędów, u których odcina się odcinek 7–10 cm długości, usuwa dolne liście i przycina wierzchołek. Następnie należy umieścić je w podłożu, np. mieszance torfu i piasku lub perlitu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3–4 tygodni. Po tym czasie sadzi się je do doniczek, a po roku wysadza na miejsce stałe. Odmiany silnie rosnące można także rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe cięte zimą. Takie sadzonki przechowuje się w chłodni lub zadołowane w gruncie, po czym sadzi w gruncie na zgonach. Po jednym sezonie uprawy nadają się do przeniesienia na miejsce stałe.

Pięciornik krzewiasty 'Sommerflor'
Autor: GettyImages Pięciornik krzewiasty 'Sommerflor'

Zastosowanie pięciornika krzewiastego w ogrodzie

Pięciorniki najlepiej prezentują się w grupach, dobrze wyglądają też w połączeniu z bylinami i innymi kwitnącymi krzewami. Można je sadzić pod wyższymi krzewami i bylinami, dobrze wyglądają z roślinami o fioletowych i niebieskich kwiatach (lawenda, ostróżka, budleja). Posadzone na rabacie z tawułami, berberysami i roślinami iglastymi tworzą ładne kompozycje.

Pięciorniki krzewiaste nadają się też na niskie formowane i nieformowane żywopłoty, nadają się również jako rośliny okrywowe. Można je z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i donicach.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany