Pięciornik krzewiasty - pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew liściasty

2015-03-17 12:41 Opracowanie: redakcja serwisu

Pięciornik krzewiasty to łatwy w uprawie, szybko rosnący krzew liściasty, który długo i obficie kwitnie. Podpowiadamy jak uprawiać pieciornik krzewiasty w ogrodzie. Uprawa pięciornika.

Pięciornik krzewiasty (łac. Potentilla fruticosa) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w Ameryce północnej, Azji i Europie sporadycznie od Pirenejów po Francję, do Wielkiej Brytanii i południowej Szwecji. Ma zwarty, zaokrąglony pokrój, wyprostowane pędy pokryte brązowo-czerwoną korą, łuszczącą się długimi włóknami.

Pięciornik krzewiasty dorasta od 30 do 120 cm wysokości. Jego liście, złożone z pięciu listków, są drobne, krótkoogonkowe, mają lancetowaty kształt, u nasady są klinowato zwężone, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu pokryte srebrzystymi włoskami.
Pięciornik krzewiasty kwitnie od maja po października - pełnia kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięciopłatkowe kwiaty mają 2–3 cm średnicy, są osadzone pojedynczo lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się pokrojem krzewów, wzrostem oraz barwą kwiatów.

Jak uprawiać pięciornik krzewiasty w ogrodzie

Pięciornik krzewiasty jest odporne na mróz. Sadzi się je na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Odmiany o kwiatach pomarańczowych lub różowych, rosnące w miejscu lekko ocienionym, mają ładniej zabarwione kwiaty niż rosnące w pełnym słońcu.
Pięciornik jest również odporny na suszę. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych (na nieco wilgotniejszych kwitnie obficiej i dłużej). Nie należy go natomiast sadzić na glebach ciężkich, zimnych, wilgotnych i takich, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Źle rośnie w podłożu o dużej zawartości wapnia.
Odpowiednie pH podłoża wynosi 4,5–6,5.

Pięciornik krzewiasty kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego pędy można przyciąć nisko wiosną – wtedy rośliny rozpoczną później kwitnienie, będzie ono trwało dłużej, ale będzie mniej obfite niż krzewów, które nie były przycinane.
Pięciornik rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe zielne pozyskiwane od lipca do września ze średnio zdrewniałych pędów, u których odcina się odcinek 7–10 cm długości, usuwa dolne liście i przycina wierzchołek. Następnie należy umieścić je w podłożu, np. mieszance torfu i piasku lub perlitu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3–4 tygodni. Po tym czasie sadzi się je do doniczek, a po roku wysadza na miejsce stałe. Odmiany silnie rosnące można także rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe cięte zimą. Takie sadzonki przechowuje się w chłodni lub zadołowane w gruncie, po czym sadzi w gruncie na zgonach. Po jednym sezonie uprawy nadają się do przeniesienia na miejsce stałe

Zastosowanie pięciornika krzewiastego w ogrodzie

Pięciorniki najlepiej prezentują się w grupach, dobrze wyglądają też w połączeniu z bylinami i innymi kwitnącymi krzewami. Można je sadzić pod wyższymi krzewami i bylinami, dobrze wyglądają z roślinami o fioletowych i niebieskich kwiatach (lawenda, ostróżka, budleja). Posadzone na rabacie z tawułami, berberysami i roślinami iglastymi tworzą ładne kompozycje. Pięciorniki krzewiaste nadają się też na niskie formowane i nieformowane żywopłoty, nadają się również jako rośliny okrywowe. Można je z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i donicach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE