Zamiokulkas - przesadzanie. Jaka ziemia, jaka doniczka? Jak prawidłowo przesadzić zamiokulkasa?

2024-03-26 8:35

Zamiokulkas to jeden z najpopularniejszych domowych kwiatów. Jak każda roślina doniczkowa, co jakiś czas wymaga przesadzenia do nowego pojemnika. Kiedy najlepiej przesadzać zamiokulkasa? Jak to robić prawidłowo? Czy zamiokulkas lubi duże doniczki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści

  1. Jak często należy przesadzać zamiokulkasa?
  2. Kiedy przesadzać zamiokulkasa?
  3. Przesadzanie zamiokulkasa – jaką ziemię i doniczkę wybrać?
  4. Galeria zdjęć: Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku
  5. Jak przesadzać zamiokulkasa? Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku
  6. Jak dbać o zamiokulkasa po przesadzeniu?

Zamioculcas zamiolistny pochodzi z Zanzibaru i Tanzanii, gdzie rośnie na glebach mało urodzajnych, często z ograniczanym przez inne rośliny dostępem do światła oraz znosząc niedobory wody.

Jak często należy przesadzać zamiokulkasa?

Młode zamiokulkasy wymagają przesadzania co rok, natomiast egzemplarze starsze przesadzamy dopiero wtedy, gdy kłącza i korzenie zaczynają wystawać zewnątrz doniczki, a w doniczce nie ma już miejsca na nowe liście.Trzeba przy tym mieć na uwadze, że zamiokulkasy wolą "przyciasne" doniczki i źle rosną w zbyt dużych pojemnikach.

Kiedy przesadzać zamiokulkasa?

Najlepszym terminem przesadzania zamiokulkasa jest wczesna wiosna, ale można ten zabieg także wykonać na początku lata. Jeśli widzimy, że roślina wypuściła nowe pędy, lepiej wstrzymać się z przesadzaniem do momentu, aż pęd się rozwinie i podrośnie (może to trwać nawet kilka tygodni). Do zabiegu przesadzania zabieramy się, gdy podłoże jest całkowicie przeschnięte.

Przesadzanie zamiokulkasa – jaką ziemię i doniczkę wybrać?

  • Doniczka dla zamiokulkasa powinna być dość szeroka (żeby roślina miała miejsce na wypuszczanie nowych pędów), ale nie musi być głęboka. Koniecznie za to musi mieć w dnie otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Zamiokulkas bowiem nie może "stać w wodzie". Przesadzając zamiokulkasa wystarczy wybrać doniczkę o 2–3 cm szerszą i o podobnej głębokości jak poprzednia. Nie przesadzajmy zamiokulkasa do zbyt dużej doniczki, ponieważ roślina będzie traciła energię na rozrost korzeni, a nie na wytwarzanie nowych liści.

Przeczytaj też: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powodów może być kilka

  • Podłoże dla zamiokulkasa - najlepsze jest próchnicze, żyzne, luźne, dobrze napowietrzone i przepuszczalne (szybko odprowadza nadmiar wody), o lekko kwaśnym odczynie. Możemy przygotować je samodzielnie mieszając 60% ziemi uniwersalnej i 40% perlitu.

Galeria zdjęć: Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku

Jak przesadzać zamiokulkasa? Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku

  • Przed wyjęciem rośliny z doniczki, warto związać jej liście, żeby uniknąć ewentualnego ich połamania.
  • Zamiokulkasa wyjmujemy ze starej doniczki - czasem jest to trudne i konieczne jest jej rozcięcie.
  • Po wyjęciu rośliny z doniczki należy dokładnie obejrzeć korzenie i usunąć wszystkie suche, oślizgłe, podgniwające lub mające brązowe plamy - wycinamy je czystym, ostrym narzędziem, zawsze do zdrowej tkanki.
  • Następnie należy oczyścić bryłę korzeniową z podłoża - jeśli trudno wykruszyć ziemię spomiędzy korzeni, to można ją wypłukać pod delikatnym strumieniem letniej wody.
  • Po usunięciu ziemi warto pozostawić roślinę do przeschnięcia na 2-3 godziny, a najlepiej do następnego dnia, aby rany po cięciu mogły zarosnąć tkanka kallusową (chroni przed wnikaniem patogenów).
  • Mocno rozrośnięte egzemplarze można przy okazji przesadzania podzielić na kilka części - w ten sposób z jednej rośliny uzyskamy kilka.

Przeczytaj też: Jak rozmnożyć zamiokulkasa z liści?

  • Na spód doniczki koniecznie sypiemy grubsze kamyki (np. otoczaki)- spełniają one nie tylko funkcję drenażu, ale swoim ciężarem zabezpieczają także doniczkę z rośliną przed wywróceniem (masa liści zamiokulkasa jest przecież spora). Jako warstwę drenażową można jednak z powodzeniem użyć także keramzytu (nie będzie on obciążał doniczki, ale doskonale spełni rolę drenażu).
  • Na warstwę drenażu należy nasypać około 5-centymetrową warstwę podłoża, a następnie włożyć roślinę do nowej doniczki i obsypać bryłę korzeniową ze wszystkich stron świeżym podłożem, starając się wypełnić nim wszystkie przestrzenie między korzeniami - pomoże w tym lekkie uderzanie doniczką o stół i ugniatanie podłoża.
  • Jeśli podłoże, w które sadzimy zamiokulkasa jest wilgotne, to nie podlewamy od razu rośliny, tylko wstrzymujemy się do momentu, aż podłoże przeschnie. Gdy natomiast podłoże jest suche, to roślinę podlewamy, ale dopiero na następny dzień po przesadzeniu.

Przeczytaj też: Zamiokulkas żółknie? Ekspert radzi, jak uratować zamiokulkasa, któremu żółkną liście

Zamiokulkas zamiolistny
Autor: GettyImages Starsze egzemplarze zamiokulkasa rozrastają się mocno, potrzebują więc sporo miejsca

Jak dbać o zamiokulkasa po przesadzeniu?

Po przesadzeniu przestawiamy roślinę w jasne miejsce, aby szybciej się ukorzeniła. Podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Pamiętajmy, by zamiokulkas nie stał w wodzie!Nawożenie przesadzonego zamiokulkasa rozpoczynamy około miesiąc po przesadzeniu, stosując nawóz do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Do pierwszego zasilania po przesadzeniu najlepiej zastosować połowę zalecanej przez producenta dawki nawozu.

Przeczytaj też:

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.