Kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras

2018-05-18 11:54 Katarzyna Józefowicz

Kwitnące krzewy w doniczkach to doskonały sposób na dekorację balkonu czy tarasu. Nie wszystkie kwitnące krzewy nadają się do uprawy w pojemnikach. Wśród licznych odmian różnych krzewów znajdą się jednak takie, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów i z powodzeniem można je wykorzystać do uprawy na balkonie bądź tarasie.

Pięknie i obficie kwitnące krzewy to wspaniała ozdoba każdego ogrodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się również dekoracją balkonu lub tarasu. Wprawdzie trudno sobie wyobrazić kilkumetrowe budleje czy rozłożyste hortensje ustawione na balkonie, ale już ich karłowe odmiany powinny zmieścić się na nim bez problemu.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Kwitnące krzewy na balkon i taras - hortensja

Jednymi z najpiękniejszych krzewów kwitnących są hortensje (terminy kwitnienia mogą się nieco różnić w zależności od odmiany). Jeśli jednak chcemy podziwiać ich piękne kwiaty, powinniśmy posadzić krzewy w dużych donicach, wypełnionych żyzną, próchniczą, wilgotną i lekko kwaśną ziemią oraz umieścić je na półcienistym stanowisku (lepiej nie ustawiać ich na balkonach przez większość dnia skapanych w słońcu). Hortensje należy podlewać często, lecz umiarkowanie - rośliny nie tolerują ani suszy, ani zalania. Do najciekawszych odmian o kompaktowym pokroju (0,5-1 m wysokości), należą m.in.:

  • hortensje ogrodowe - 'Adria', 'Blaumeise', 'Ripple', 'Masja', 'Love You Kiss', 'Freudenstein', 'Nikko Blue', 'Red Ace', 'Mini Hornli', 'Tricolor',
  • hortensje piłkowane - 'Preziosa', 'Kurenai', 'Blue Deckle', 'Rosalba',
  • hortensje bukietowe - 'Dart's Little Dot', 'BOBO 'ILVOBo', 'Jane' Little Lime', 'Rensun'.

>>Przeczytaj też o hortensji doniczkowej

Kwitnące krzewy na balkon i taras - budleja

Kolejnym wspaniale kwitnącym krzewem ozdobnym jest budleja Davida (tzw. motyli krzew). Podobnie jak hortensja, budleja kwitnie obficie przez całe lato, zwabiając przy okazji roje motyli. Budleja lubi więcej słońca niż hortensja, ale również preferuje żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne podłoże oraz zaciszne i ciepłe stanowisko. Do grona jej odmian nadających się do uprawy w pojemnikach należą m.in.: 'Buzz Sky Blue', 'Blue Chip', 'Pink Micro Chip', 'Lilac Chip', 'White Ball'.

>>Przeczytaj też: Miniaturowa odmiana budlei doskonała do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach

Kwitnące krzewy na balkon i taras - pięciorniki

Długim i obfitym kwitnieniem mogą pochwalić się także pięciorniki krzewiaste, które w odpowiednich warunkach kwitną od wiosny aż do późnej jesieni. Krzewy z natury są dość niskie, więc bez problemu znajdziemy wśród nich rośliny nadające się do uprawy w pojemnikach (wiele odmian nie przekracza 1 m wysokości). Zaletą pięciorników jest jednak nie tylko długie i obfite kwitnienie, ale też ich tolerancja na warunki uprawy. Pięciorniki lubią wprawdzie żyzną, stale lekko wilgotną ziemię o obojętnym odczynie pH, ale w gorszym podłożu i z przejściową suszą też sobie poradzą. Jedyne, czego nie akceptują, to zacienienie, dlatego lepiej nie uprawiać ich na balkonach z północną wystawą.

Do wyboru jest wiele niewielkich rozmiarami odmian o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych, różowych lub czerwonych, np. 'Anna', 'Chilo', 'Goldstar', 'Pink Beauty', 'Pink Queen', 'Red Ace', 'Tilford Cream', 'Limelight', 'Kobold', 'Tilford Cream', 'Sommerflor', 'Dart’s Golddigger', 'Marion Red Robin', 'Hopley's Orange', 'Elizabeth', 'Manchu'.

>>Przeczytaj też: Pięciornik krzewiasty – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy pięciornika

Kwitnące krzewy na balkon i taras - różaneczniki, azalie, róże

Do czołówki pięknie i obficie kwitnących krzewów ozdobnych, nadających się do uprawy w pojemnikach, należą również różaneczniki, azalie oraz róże. Wszystkie one posiadają ogromną liczbę odmian ozdobnych, w tym również karłowych, nadających się do sadzenia w pojemnikach. Decydując się na ich uprawę, musimy tylko pamiętać, że różaneczniki i azalie kwitną wyłącznie wiosną i wymagają żyznego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie pH (różaneczniki lubią więcej cienia, azalie preferują słońce). Natomiast róże w zależności od odmiany kwitną w różnych terminach od wiosny do jesieni i oczekują żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym pH oraz słonecznego stanowiska.

>>Przeczytaj też: Róże na taras i balkon: kiedy i jak sadzić. Jakie róże nadają się do uprawy w pojemnikach

Inne kwitnące krzewy na balkon i taras

Bardzo ciekawym, choć mało jeszcze u nas popularnym krzewem jest też orszelina olcholistna, która przez całe lato wydaje liczne, groniaste, białe kwiatostany. Roślina oczekuje ciepłych i słonecznych lub półcienistych stanowisk oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie pH. Do uprawy w pojemnikach polecane są odmiany karłowe, np. 'Hummingbird'.

Wspaniałymi, dużymi i licznymi kwiatami może pochwalić się też ketmia syryjska. Roślina kwitnie w drugiej połowie lata i osiąga nawet do 3 m wysokości, ale posiada też kilka mniejszych odmian, nadających się do uprawy w pojemnikach (np. 'Oiseau Bleu', 'Purpureus Variegatus'). Mimo swojej urody, ketmia nie jest rośliną łatwą w uprawie, dlatego jeśli ma obficie kwitnąć, należy zapewnić jej przepuszczalną, żyzną, stale lekko wilgotną ziemię o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH oraz ciepłe, osłonięte przed wiatrem i słoneczne stanowisko.

Inne obficie kwitnące krzewy nadające się do uprawy pojemnikowej to:

  • odmiany karłowe krzewuszki cudownej, np. 'Nana Purpurea', 'Black Minor', 'Cappuccino', 'Black and White', 'All Summer Red',
  • żylistek wysmukły odm. 'Nikko',
  • pieris japoński - odmiany 'Flaming Silver', 'Cupido', 'Little Heath', 'Valley Valentine', 'Nocturne', 'Prelude',
  • forsycja pośrednia, np. odmiana 'Maluch',
  • kwitnące latem tawuły japońskie, np. 'Albiflora', 'Bullata', 'Goldflame', 'Goldmound', 'Little Princess', 'Magic Carpet', 'Country Red', 'Crispa', 'Genpei', 'Little Princess', 'Neon Flash'.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE