Pieris - ciekawa zimozielona roślina wrzosowata. Jak uprawiać pieris w ogrodzie?

2019-12-20 12:44 Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Pieris japoński to roślina zimozielona, która należy do roślin wrzosowatych. Pieris uprawia się podobnie jak różaneczniki, dlatego często sadzi się go razem z tymi krzewami na jednej rabacie.

Pieris należy do rodziny wrzosowatych. W Polsce uprawia się siedem gatunków pierisów, z których najpopularniejszy jest pieris japoński (Pieris japonica). W Polsce dorasta maksymalnie do 2 m. Liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, w miarę rozwoju zmieniają barwę. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją. Kwiaty, w kolorach: białym, kremowym, różowym, szkarłatnym, tworzą się są wczesną jesienią, ale otwierają się dopiero następnej wiosny - w marcu i kwietniu.

Jak pielęgnować pierisy?

Pieris japoński jest średnio mrozoodporny. W centralnej i wschodniej Polsce podczas ostrych zim wymaga osłon. Sadzenie pierisów nie jest zalecane w północno-wschodniej Polsce, w której występują najostrzejsze zimy.
Pierisy nie są najprostszymi roślinami w uprawie i dlatego należy poświęcić im więcej uwagi i troski, przynajmniej w ciągu dwóch pierwszych dwóch sezonów po posadzeniu.

 • Wymagają gleb próchnicznych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym (pH 4,5-5,5).
 • Dobrze rozwijają się na stanowiskach półcienistych, osłoniętych od wiatru.
 • Są wrażliwe na suszę, jej skutki mogą być odczuwalne nie tylko podczas sezonu wegetacyjnego, ale także zimą.

Pierisy, jako że są roślinami zimozielonymi, nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają tempo metabolizmu, czyli ograniczają wzrost. Jeśli roślina jesienią doświadczy suszy, a zima jest ostra, to może po prostu z braku wody uschnąć. Zimą, gdy okresowo ziemia rozmarza trzeba pierisy podlewać. Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną. Wiosną przemarznięte pędy należy jak najwcześniej wyciąć, a przekwitłe kwiatostany systematycznie usuwać. Zabiegi te przyspieszą i poprawią wzrost roślin. Pierisy należy dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych, zabieg zasilania najlepiej wykonywać dwa razy w roku: wiosną i pod koniec czerwca.

Jak sadzić pierisy
Pieris japoński ‘Mountain Fire’

Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Do uprawy pierisa bardzo dobre są gotowe podłoża dla różaneczników, które kupuje się w sklepach ogrodniczych. W miejscu, gdzie ma rosnąć pieris, należy wykopać dół szerokości około 80 cm i głębokości około 50 cm. Jego dno i boki trzeba obłożyć ziemią dla różaneczników, wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi. Zamiast stosować gotowe podłoże można do ziemi ogrodowej dodać kwaśnego torfu i kory (po 1 części ziemi, torfu i kory), dokładnie wymieszać i w tak przygotowaną mieszankę sadzić pierisy. Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory.

Tekst:Elżbieta Borkowska-Gorączko

Pierisy w ogrodzie

Krzewy te mimo swoich niewątpliwych walorów dekoracyjnych niezbyt często są sadzone w przydomowych ogrodach, a szkoda! Są bowiem szczególnie ozdobne wiosną. Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych bądź w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Pierisy należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i dobrze czują się wśród roślin im podobnych: wrzosów, wrzośców, kalmii, różaneczników, azalii. Odmiany karłowate znakomicie nadają się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz do ogrodów japońskich.

Ciekawe odmiany pierisa, godne polecenia

 • ‘Debutante’ – liście zielone, później ciemniejące, białe kwiaty
 • ‘Flaming Silver’ – liście czerwone, później zielone, białe kwiaty
 • ‘Forest Flame’ – liście mocno czerwone, później brunatnieją, białe kwiaty
 • ‘Mountain Fire’ – młode liście czerwone, później brunatnieją, kwiaty białe
 • ‘Mountain Fire’ – liście czerwone, później brunatnieją, kwiaty białe
 • ‘Red Mill’ – liście karminowo-czerwone, później świeżo zielone, kwiaty białe
 • ‘Rubella’ – liście ciemnozielone, kwiaty ciemnoróżowe
 • ‘Valley Rose’ – liście zielone, kwiaty ciemnoróżowe, u podstawy jasnoróżowe
 • ‘Valley Valentine’ – liście zielone, kwiaty ciemnoczerwone
 • ‘Variegata’ – liście jasnozielone z kremową obwódką, kwiaty śnieżnobiałe z żółto-zielonym kielichem
 • ‘White Pearl’ – liście ciemnozielone, kwiaty śnieżnobiałe
 • pieris japoński 'Cupido’ - jasnozielone liście, dorasta do 100 cm wysokości;
 • pieris japoński ‘Debutante’ - bardzo obficie kwitnący;
 • pieris japoński karłowy ‘Little Heath’ - wysokości około 50 cm z liśćmi biało obrzeżonymi i najmłodszymi czerwonymi;
 • pieris japoński ‘Katsura’ i ‘Red Mill’  -dorastające do wysokości 150 cm, o niezwykle efektownych, intensywnie czerwonych młodych liściach tworzących na wierzchołkach pędów gwiaździste rozety.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE