Hortensja piłkowana zachwyca niezwykłymi kwiatostanami! Co zrobić, by długo zdobiła ogród?

2023-06-02 11:25

Hortensja piłkowana - Hydrangea serrata - to jeden z najbardziej ozdobnych krzewów uprawianych w polskich ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać hortensję piłkowaną i w jaki sposób aranżować ją na działce.

Spis treści

  1. Jak wygląda hortensja piłkowana?
  2. Hortensja piłkowana - najważniejsze wymagania uprawy
  3. Hortensja piłkowana - jak uprawiać?
  4. Kiedy przycinamy hortensje piłkowane?
  5. Hortensja piłkowana - galeria zdjęć
  6. Jak rozmnażać hortensję piłkowaną? Kiedy pobrać sadzonki?
  7. Gdzie sadzić hortensję piłkowaną w ogrodzie?

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to w rzeczywistości podgatunek hortensji ogrodowej. Krzew występuje naturalnie w Azji, w Polsce jest natomiast chętnie uprawiany. Kwitnie długo - od późnej wiosny przez część lata. Największą ozdobą hortensji piłkowanej są okazałe kwiatostany o średnicy dochodzącej nawet do 10 cm!

Jak wygląda hortensja piłkowana?

Hortensja piłkowana osiąga 100-150 cm wysokości. Jej pędy są gęsto pokryte szerokolancetowatymi liśćmi. Hortensja piłkowana kwitnie od czerwca do sierpnia. Tworzy „koronkowate”, drobne kwiaty zebrane w okazałe, płaskie, luźne kwiatostany. Mają barwę białą lub niebieską. Ich barwa zależy od odczynu gleby. Wysokość roślin, termin kwitnienia i barwa kwiatów są cechą odmianową. Niskie odmiany hortensji piłkowanej, np. 'Miranda', nie przekraczają 75 cm wysokości, wysokie odmiany hortensji piłkowanej, np. 'Grayswood', dorastają nawet do 200 cm.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Hortensja piłkowana - najważniejsze wymagania uprawy

Hortensja piłkowana z powodzeniem może rosnąć w miejscach częściowo zacienionych. Wtedy kwitnie obficie, a jednocześnie nie jest narażona na wysychanie. Lubi stanowiska zaciszne, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Na pełnym słońcu liście hortensji mogą ulegać poparzeniu.

Podłoże dla hortensji piłkowanej powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko kwaśne. Optymalne pH oscyluje w granicach 5,5. Warto sprawdzić ten parametr przed sadzeniem (proste mierniki można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym). Jeśli ziemia ma zbyt wysoki odczyn pH, przed sadzeniem należy ją wymieszać z torfem. Przydatne jest także stosowanie nawozów zakwaszających.

Hortensja piłkowana mrozoodporność. Teoretycznie gatunek jest odporny na mróz i przymrozki, w praktyce lepiej go przed zimą osłaniać (zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski).

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)
Autor: GettyImages Hortensja piłkowana zachwyca wyjątkowymi kwiatostanami

Hortensja piłkowana - jak uprawiać?

  • Hortensja piłkowana - sadzenie. Najlepiej wykonywać je wiosną lub na początku jesieni. Zaleca się wykopać dużo większy dół i wypełnić go ziemią wymieszaną z torfem, a także kompostem. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie hydrożelu.
  • Hortensja piłkowana - podlewanie. Wykonuje się je w czasie suszy, a także u młodych egzemplarzy. Niedobór wody może powodować wysychanie liści (zwłaszcza dolnych), a także gorsze kwitnienie. Hortensja piłkowana jest wrażliwa na jakość wody. O ile to możliwe, powinno się podlewać ją wodą odstaną, letnią. Do wody można dodawać odrobinę siarczanu glinu.
  • Hortensja piłkowana - nawożenie. Zaleca się stosować nawozy zakwaszające, które pomagają utrzymać prawidłowy, niski odczyn gleby. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne nawozy dla hortensji. Krzew nie lubi nadmiaru wapnia, który powoduje chlorozę liści.
  • Hortensja piłkowana - ściółkowanie. To wartościowy zabieg, który ogranicza wysychanie wierzchnich warstw podłoża i zmniejsza problem z zachwaszczeniem. Stosuje się ściółkę z roślin iglastych, np. korę sosnową, która w pewnym stopniu wpływa na odczyn gleby (mają właściwości lekko zakwaszające). Warto sypać, grube, nawet pięciocentymetrowe warstwy.
  • Hortensja piłkowana - ochrona przed mrozem. Przed nadejściem zimy dokłada się kolejne warstwy ściółki okrywającej. Ponadto hortensję piłkowaną można otulić chochołami ze słomy lub białą włókniną. Osłony wymagają w szczególności egzemplarze młode i odmiany bardziej wrażliwe. Zabieg jest potrzebny w chłodniejszych rejonach Polski.

Kiedy przycinamy hortensje piłkowane?

Zabieg cięcia hortensji piłkowanej wykonuje się wiosną, od marca do kwietnia. Należy usunąć przekwitłe kwiatostany, maks. 10 cm poniżej podstawy kwiatostanu. Usuwamy też przemarznięte, chore i uszkodzone pędy. Hortensja piłkowana kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego nie należy przycinać pędów tuż nad ziemią, bo to spowoduje brak kwitnienia.

Hortensja piłkowana - galeria zdjęć

Jak rozmnażać hortensję piłkowaną? Kiedy pobrać sadzonki?

Latem można pozyskiwać sadzonki zielne z młodych, niekwitnących pędów hortensji piłkowanej. Powinny mieć przynajmniej dwa ulistnione węzły. Zwykle mają 10-15 cm długości. Umieszcza się je w mieszaninie torfu i piasku. Dobrym sposobem jest także przyginanie pędów hortensji do ziemi i przytwierdzanie, np. kamieniem. Po ukorzenieniu można je oddzielić od rośliny matecznej i wysadzić w nowym miejscu.

Gdzie sadzić hortensję piłkowaną w ogrodzie?

Hortensja piłkowana jest cenną ozdobą rabat w miejscach częściowo zacienionych. Często łączy się ją w paprociami i innymi gatunkami „leśnym”. Ze względu na specyficzne wymagania dobrze sprawdza się uprawiana na wrzosowisku. Nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów i szpalerów, które oddzielają poszczególne partie ogrodu. Dobrze prezentuje się na tle iglaków. Jest wykorzystywana na kwiat cięty. Kwiatostany można również suszyć i używać w kompozycjach florystycznych.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
Hortensje w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.