Cięcie hortensji bukietowej, ogrodowej i krzewiastej. Kiedy i jak ciąć hortensje na wiosnę?

2023-03-15 21:32
Cięcie hortensji
Autor: GettyImages Cięcie krzewów hortensji zależy od gatunku tego pieknego krzewu

Cięcie krzewów hortensji zależy od gatunku. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo wykonać cięcie hortensji ogrodowej, bukietowej, krzewiastej. Poznaj tajniki cięcia hortensji.

Aby hortensje zachwycały nas pięknymi, okazałymi kwiatostanami, potrzebują odpowiedniego przycinania pędów. Cięcie hortensji zależy od gatunku - inaczej tnie się hortensje ogrodowe, a inaczej hortensje bukietowe czy krzewiaste. Dowiedz się, kiedy i jak ciąć poszczególne gatunki hortensji.

Spis treści

  1. Cięcie hortensji - jak ciąć hortensje bukietową i krzewiastą
  2. Cięcie hortensji ogrodowej - nie należy jej ciąć!
  3. Cięcie hortensji pnącej

Cięcie hortensji - jak ciąć hortensje bukietową i krzewiastą

Hortensje bukietowe należy przycinać co roku - to ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym nie można zapominać. Krzewy hortensji bukietowej kwitną na pędach tegorocznych. Z tego powodu silne cięcie hortensji na wiosnę pobudzi roślinę do wypuszczenia większej liczby nowych pędów. Cięcie hortensji bukietowej najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia. Pędy skraca się na 4-5-tym oczkiem ponad ziemią - z tych oczek wyrosną młode, silne pędy, na których zawiążą się pąki kwiatowe, a pod koniec lata rozwiną efektowne kwiatostany - największa ozdoba krzewu. Dodatkowo wiosną z krzewu hortensji wycinamy całkowicie wszystkie pędy cienkie, wiotkie, chore, zdeformowane i suche. Hortensja bukietowa w ten sposób przycinana będzie kwitła obficiej i wyda dorodniejsze kwiatostany niż egzemplarze, które nie zostały cięte..

Starsze krzewy hortensji bukietowej warto odmłodzić usuwając wiosną najstarsze pędy tuż nad ziemią, a pozostałe skracając o połowę.

Podobne zasady cięcia jak hortensji bukietowej, dotyczą hortensji krzewiastej.

Cięcie hortensji ogrodowej - nie należy jej ciąć!

Hortensja ogrodowa nie wymaga cięcia. Hortensje ogrodowe tworzą kwiaty na zeszłorocznych pędach, dlatego krzewów tego gatunku hortensji nie należy skracać i ciąć. Wczesną wiosną trzeba jedynie usunąć pędy chore, przemarznięte, bardzo cienkie albo nadłamane. Ścina się jedynie same kwiatostany hortensji ogrodowej - można to zrobić po kwitnieniu albo wiosną (marzec-kwiecień) zanim jeszcze ruszy wegetacja. Obcinając kwiatostany hortensji ogrodowej  należy uważać, żeby nie uszkodzić pąków, które znajdują się poniżej nich, ponieważ są tam zawiązki kwiatów na następny rok (tworzą się one już w sierpniu!). Cięcie hortensji ogrodowej przy ziemi spowoduje, że krzew nie zakwitnie. Wiosną usuwamy też z krzewu wszystkie pędy zaschnięte, ale robimy to dopiero wtedy, gdy roślina wypuści już liście (wtedy dobrze widać, które pędy są martwe).

>>Przeczytaj też: Czy hortensje przycinać przed zimą?

Cięcie hortensji pnącej

Hortensja pnąca nie wymaga cięcia, chyba że chcemy naszym celem jest ograniczenie jej wzrostu.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Hortensje w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE