Krzewy z czerwonymi owocami - jesienna ozdoba ogrodu i pożywienie dla ptaków
Krzewy z czerwonymi owocami wyróżniają się wśród innych. Zazwyczaj owoce dojrzewają pod koniec lata lub jesienią. Efektownie wyglądają w zestawieniu z przebarwiającymi się na różne kolory liśćmi. Jednocześnie stanowią pokarm dla ptaków, a w wielu przypadkach także dla człowieka.
Autor: GettyImages
Czerwone owoce na krzewach to wyjątkowa dekoracja
Spis treści
- Krzewy z czerwonymi owocami jadalnymi
- Krzewy z czerwonymi owocami trujące – niebezpieczeństwo dla dzieci
- Inne ciekawe krzewy rodzące czerwone owoce
Krzewy z czerwonymi owocami mają w ogrodzie uniwersalne zastosowanie – od dekoracji elementów małej architektury, ozdoby rabat mieszanych po żywopłoty. Wszystko zależy od wymagań i cech konkretnego gatunku lub odmiany. Wiele krzewów to rośliny jadalne chętnie wykorzystywane przez człowieka. Do tej grupy zalicza się m.in. dzika róża, berberys, ognik szkarłatny i kalina koralowa. Rośliny trujące to natomiast cis pospolity (jadalna osnówka zawiera silnie trujące nasiona) i ostrokrzew. Poznaj najpopularniejsze krzewy, które rodzą czerwone owoce.
Poznaj też najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono.
Krzewy z czerwonymi owocami jadalnymi
- Dziką różę (łac. Rosa canina) z powodzeniem można uznać za królową naturalistycznych ogrodów. Krzewy osiągają 2-3 m wysokości, są ozdobne z liści, kwiatów i owoców. Kwitną najczęściej w czerwcu, owoce zawiązują pod koniec lata. Zbiory owoców można przeprowadzać we wrześniu, najlepiej jednak poczekać do pierwszych przymrozków, wtedy są bardziej wartościowe i mają lepszy smak (dotyczy to również wielu innych gatunków). Owoce dzikiej róży są chętnie wykorzystywane na przetwory, chociaż ich obróbka jest pracochłonna. Są bardzo pożywne, dawniej służyły człowiekowi jako podstawowy pokarm. Jednocześnie dzika róża to gatunek, który pozwala ptakom przetrwać trudy zimy. W ogrodzie można go wykorzystać jako soliter posadzony na trawniku, stworzyć wielogatunkową krzewiasto-drzewiastą kompozycję lub luźny żywopłot.
Autor: GettyImages
Czerwone owoce na krzewach to wyjątkowa dekoracja
- Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) (i inne) jest bardziej znany jako roślina ozdobna a w mniejszym stopniu wykorzystywany jako roślina jadalna. Osiąga 1-2 m wysokości. Jest ozdobny z liści i owoców. Owoce są drobne, jajowate. Zbiera się je w sierpniu i we wrześniu, jeszcze przed całkowitym dojrzeniem. Są bardzo kwaśne. Wykorzystuje się je na przetwory, i rzadziej jako przyprawę. W ogrodzie uchodzi za pozycję wręcz „obowiązkową”. Tworzy gęste ściany żywopłotowe. Efektownie prezentuje się na tle iglaków.
- Kalina koralowa (Viburnum opulus) bywa opisywana zarówno jako roślina jadalna, jak i trująca. I rację mają „obie strony”. Surowy owoc jest trujący (dlatego trzeba rozważyć uprawę w ogrodzie, gdzie przebywają małe dzieci). Po odpowiedniej obróbce (mrożenie, wygotowanie) toksyczne substancje ulegają rozkładowi i owoc nadaje się na przetwory. Drobne owoce zbiera się od sierpnia do października. Krzew jest uniwersalną dekoracją ogrodów, może służyć nawet do ozdoby okolicy oczek wodnych. Owoce są przysmakiem różnych gatunków ptaków, w tym drozdów, słowików i rudzików.
Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny
- Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) to efektowny krzew ozdobny z owoców wykorzystywany na żywopłoty. W zależności od odmiany owoce mają różny odcień żółtego, pomarańczowego i czerwonego (np. 'Red Column'). Dojrzewają we wrześniu. W Polsce ognik jako roślina jadalna jest mało znana.
Krzewy z czerwonymi owocami trujące – niebezpieczeństwo dla dzieci
- Cis pospolity (Taxus baccata) wytwarza efektowne czerwonawe nibyjagody, które mogą spotkać się z zainteresowaniem dzieci. Cała roślina jest silnie trująca. Wyjątkiem jest osnówka, którą wykorzystuje się m.in. do produkcji nalewek. Niestety zawiera w środku toksyczne nasiona, które należy usuwać. Dlatego owocujące cisy traktuje się jako potencjalne niebezpieczeństwo dla dzieci. Cis rośnie jako wysoki krzew lub niskie drzewo. Dużo zależy od specyfiki odmiany i warunków. To jedna z najlepszych propozycji na żywopłot w miejscu cienistym. W ogrodzie dla dzieci można zdecydować się na odmiany nie zawiązujące owoców.
- Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) to dobra propozycja do zazielenienia miejsc zacienionych. Krzew osiąga do 6m wysokości, jest ozdobny z kolczastych, zimozielonych liści, drobnych białych kwiatów i okrągłych pestkowców utrzymujących się przez całą zimę. Owoce są dla człowieka trujące, jadalne dla ptaków. Korzystają z nich m.in. jemiołuszki.
Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach. Gatunki ostrokrzewu polecane do ogrodu
Inne ciekawe krzewy rodzące czerwone owoce
Wśród krzewów o czerwonych lub czerwonawych owocach, które uprawia się w Polsce znajdziesz także:
- chruścinę jagodną (Arbutus unedo),
- dereń jadalny (Cornus mas) - odmiany krzewiaste, np. 'Aurea',
- głogi (Crataegus),
- głożynę pospolitą (Ziziphus jujuba),
- idesję wielowocowa (Idesia polycarpa),
- kolcowój chiński (Lycium chinense),
- oliwnik baldaszkowy (Elaeagnus umbellata)
Polecany artykuł:
Autor: GettyImages
Szałwia błyszcząca