Czerwone kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono

2019-05-21 13:19 redakcja Muratordom

Czerwone kwiaty w ogrodzie silnie przykuwają uwagę, dlatego stają się głównymi bohaterami najbardziej wyeksponowanych kompozycji roślinnych i rabat. Poznaj najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono.  Jak je wykorzystać w ogrodzie?

Czerwień to najmocniejszy ze znanych kolorów. Jego intensywność silnie wpływa na psychikę i emocje człowieka, dlatego czerwona barwa zawsze przyciąga uwagę i nigdy nie jest obojętna. Kolor czerwony ma też wiele znaczeń. Najczęściej kojarzony jest z miłością, zmysłowością, erotyką i energią, ale bywa też wiązany z agresją, ryzykiem, trucizną i niebezpieczeństwem. Nierzadko jest też symbolem władzy, siły, męstwa, statusu i zamożności.

Ze względu na swoją intensywność i ładunek emocjonalny, kolor czerwony nie powinien dominować ani we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku, ani w ogrodzie, gdyż nie sprzyja relaksowi, wyciszeniu i odprężeniu. W czerwonym pokoju lub w ogrodzie skąpanym w czerwieni, na dłuższą metę z pewnością nie będziemy czuć się dobrze. Już po niedługim czasie zaczniemy być zmęczeni, poirytowani, zdenerwowani i niespokojni, co z pewnością nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie.

>>Przeczytaj też:

Nie znaczy to jednak, że czerwieni powinniśmy całkiem unikać. Ten niezwykły kolor doskonale sprawdza się bowiem jako barwa uzupełniająca, nadająca przestrzeni wyjątkowy charakter. Czerwone kwiaty dodają ogrodowi energii, blasku i dynamiki, stając się mocnym akcentem każdej kompozycji rabatowej. Ponieważ silnie przyciągają uwagę, nadają się też do podkreślenia ważnych miejsc w ogrodzie lub wyeksponowania małej architektury (np. altany, fontanny). Trzeba jednak pamiętać, że może optycznie zmniejszać przestrzeń i skracać perspektywę, dlatego należy stosować ją z umiarem. Aby nas nie męczyła i nie przytłaczała, dobrze jest wykorzystywać różne jej odcienie od najbardziej intensywnych po stonowane i pastelowe.

Dalie
Autor: GettyImages W ogrodach chętnie sadzone są odmiany dalii o czerwonych kwiatach

Czerwone kwiaty na rabacie w ogrodzie

Na rabacie czerwone kwiaty możemy zestawiać z pokrewnymi fioletami i pomarańczami lub tworzyć kontrastowe połączenia z błękitami i zieleniami (czerwień może być m.in. znakomitym dopełnieniem zielonego trawnika). Z wyborem roślin o czerwonych kwiatach nie powinniśmy mieć większych problemów, gdyż znajdziemy je wśród wielu gatunków ozdobnych.

  • Czerwone róże. Do najbardziej popularnych i jednocześnie symbolicznych czerwonych kwiatów należą róże. Liczba ich odmian kwitnących w różnych odcieniach czerwieni jest ogromna, dlatego rośliny możemy wykorzystać zarówno do dekoracji rabaty lub trawnika, jak i pergoli, altany, łuku, furtki czy ogrodzenia.
  • Czerwone jeżówki. Kwitnące na czerwono odmiany znajdziemy też wśród popularnych w ostatnich latach jeżówek, np. 'Hot Lava', 'Tomato Soup', 'Coral Reef', 'Firebird', 'Kismet Red'. Te byliny mogą zdobić nasz ogród przez wiele sezonów. Jeśli jednak mają obficie kwitnąć, powinny być uprawiane na słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych glebach.
  • Czerwona lobelia szkarłatna. Piękną, zachwycającą krwisto czerwoną barwą kwiatów rośliną jest też lobelia szkarłatna. Ta okazała, późnoletnia bylina, zakwita licznymi, niedużymi, czerwonymi kwiatami, zebranymi w gęste, wzniesione, kłosowe kwiatostany (VII-IX). Jeśli jednak ma się ładnie rozrastać i obficie kwitnąć, musi być uprawiana na słonecznym stanowisku i w żyznej, próchniczej, wilgotnej glebie.
  • Czerwone liliowce. Mnóstwo odmian o kwiatach w wielu odcieniach czerwieni znajdziemy też wśród mało wymagających i uniwersalnych liliowców (m.in. 'Baja', 'Blanka', 'Double Firecracker', 'Genowefa', 'Red Rum', 'Red Suspenders', 'James Marsh', 'Jan Paweł', 'Kardynał Wyszyński', 'Jog On', 'Night Embers', 'Zagłoba', 'Torrid', 'Douglas Dale', 'Hey There'). Rośliny sporo zniosą, wiec mogą być uprawiane niemal w każdym ogrodzie, ale jeśli mają obficie kwitnąć, muszą mieć zapewnione słoneczne stanowisko.

Czerwone kwiaty znajdziemy też wśród lubianych, ale nieco bardziej wymagających floksów wiechowatych, będących ozdobą każdej słonecznej rabaty (np. 'Red Riding Hood', 'Early Red', 'Flame Red', 'Starfire') oraz kochających słońce krwawników pospolitych (np. 'Paprika', 'Red Velvet', 'Red Beauty'). Cieniste miejsca rozweseli natomiast swoimi delikatnymi, uroczymi, czerwonymi kwiatami żurawka krwista, kwitnąca późną wiosną (V-VII) 

Floks wiechowaty
Autor: GettyImages Odmiana floksa wiechowatego o czerwonych kwiatach
Czerwone kwiaty do ogrodów w różnym stylu
Tulipany

Autor: GettyImages

Czerwone tulipany

W ogrodach romantycznych, tradycyjnych i wiejskich nie powinno zabraknąć kwitnących na czerwono malw, wśród których także znajdziemy sporo pięknych odmian (np. 'Double Scarlet', 'Red', 'Chater's Double Red').
Klasyką wśród czerwonych kwiatów są także maki. W ogrodzie uprawiany jest głównie mak wschodni, który kwitnie krótko, ale spektakularnie (np. odm. 'Turkenlouis'). Bez specjalnego zezwolenia nie można natomiast uprawiać maku lekarskiego, który bywa wykorzystywany do produkcji narkotyków.

Czerwone kwiaty znajdziemy też wśród popularnych lilii, piwonii, tawułek Arendsa oraz kosaćców bródkowych, a także bardzo cenionych różaneczników i azalii. Nie brakuje ich również wśród roślin jednorocznych, przeznaczonych zarówno na słoneczne (petunia, szałwia błyszcząca, lwia paszcza, werbena ogrodowa, cynia wytworna oraz sezonowa pelargonia rabatowa), jak i cieniste rabaty (begonia stale kwitnąca i bulwiasta, niecierpek waleriana i nowogwinejski). Znajdziemy je też wśród gatunków, których części podziemne na zimę muszą być wykopywane z gruntu i przechowywane w pomieszczeniu (np. dalie, mieczyki, kanny, krokosmie, zawilce wieńcowe) oraz kwiatów cebulowych (np. tulipany).

Lobelia szkarłatna
Autor: GettyImages Lobelia szkarłatna zachwyca ciemnoczerwonymi kwiatami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Justynka
|

Kto z Was zamawia roślinki, nasiona, cebulki i drzewka owocowe z hurtowni Dom i sad ? Mi się strasznie podobają czerwone róże i truskaweczki - jako że to kolor czerwony. Chcę od nich zamówić i zastanawiam się co będzie najlepsze. Nie mam za dużego ogrodu... dlatego nie wiem co wybrać.

ola
|

jak tylko będę mieć ogród takie posadzę! na szczęście liczę,że za rok będzie to możliwe bo przyznali nam kredyt hipoteczny w getinie! wreszcie skończyły się nasze problemy mieszkaniowe.